31 июль, Парижда ўтаётган ёзги Олимпия ўйинларининг бешинчи кунида Ўзбекистон спортчилари эшкак эшиш, бокс, дзюдо ва камондан отиш бўйича мусобақаларда иштирок этди.
Шу куни биринчи бўлиб академик эшкак эшувчилар Шаҳзод Нурматов ва Собир Сафаралиевлар чиқиш қилди, улар аввалроқ саралаш баҳсларида ўз гуруҳида тўртинчи ўринни эгаллаган, бироқ ярим финалга чиқиш учун бу етарли эмас, унинг учун кучли учликдан жой олиш керак.
Улар медаль учун имкониятни бой беришди, аммо ўринларини аниқлвб олиш учун кураш олиб блришди. Ўзбекистон вакиллари 6:31:33 ҳисобида учинчи ўринни эгаллади. Бу кўрсаткич билан эшкак эшувчилар Олимпиадани 15-ўринда якунлади.
Осиё чемпиони, аралаш терма жамоа баҳсларида жаҳон чемпионати совриндори, Осиё ўйинлари совриндори 29 ёшли Гулноза Матниязова (-70 кг) 1/16 финалда КХДР вакили Мун Сун Хини (10:0) мағлубиятга учратди, аммо кейинги босқичда жаҳон чемпионати бронза медали совриндори япониялик Саки Ниизоега имкониятни бой берди (0:10). Шу тариқа у Олимпиадани медалсиз якунлади.
Токио-2020 Олимпиадаси бронза медали совриндори Давлат Бобонов 90 килограммгача бўлган вазн тоифасида 1/16 финалда 2019 йилги жаҳон чемпиони, ҳозирда БАА шарафини ҳимоя қилаётган россиялик дзюдочи Арам Григорянга имкониятни бой берди (0:10).
24 ёшли Абдумалик Халоков 2023 йилда жаҳон чемпиони, 2018 йилда Осиё ўйинлари, Осиё чемпионати ва ўсмирлар ўртасидаги Олимпия ўйинлари чемпиони ҳисобланади. У катталар олимпиадасидаги дебютини -57 кг вазн тоифасида 1/8 финалда швециялик 23 ёшли Небил Иброҳимга қарши ўтказди.
Ўзбекистонлик боксчи ҳакамларнинг якдил қарорига кўра 5:0 ҳисобида ғалаба қозонди (жанг видеоси). Спортчи 3 август куни бўладиган чорак финалга йўл олди, рақиб 26 ёшли испаниялик Хосе Қуиллес бўлади.
20 ёшли камончи Амирхон Содиқов 1/32 финалда аргентиналик Марио Дамиан Жажарабиллани 6:2 ҳисобида енгди. Содиқов кейинги босқичда 2012 йилги Олимпиада чемпиони италиялик Мауро Несполини мағлуб этишга яқин қолганди, аммо якунда 4:6 ҳисобида мағлуб бўлди.
Камончи Зиёдахон Абдусатторова эса 1/32 финалда чехиялик Мари Ҳорачковага 2:6 ҳисобида имкониятни бой берди.
Ўзбекистон учун Олимпия ўйинларининг 5-куни Осиё чемпионати бронза медали соҳиби ва жаҳон чемпиони, 23 ёшли боксчи Асадхўжа Муйдинхўжаев иштироки билан якунланди. У 1/8 финалда Африка саралаш турнири ғолиби 24 ёшли Омар Элавадйни мағлуб этди — 5:0.
Ўзбекистонлик боксчи 3 август куни чорак финалда Дания вакили, 2023 йилги Европа ўйинлари ва ёшлар ўртасидаги Европа чемпионати ғолиби 23 ёшли арман боксчи Николай Тертерян билан ярим финал йўлланмаси учун жанг қилади.

В пятый день летних Олимпийских игр в Париже 31 июля спортсмены Узбекистана приняли участие в соревнованиях по академической гребле, боксу, дзюдо и стрельбе из лука.
Первыми в этот день выступили гребцы Шахзод Нурматов и Собир Сафаралиев, которые в парных соревнованиях по академической гребле ранее заняли четвёртое место в своём заплыве, но для выхода в полуфинал требовалось попасть в тройку.
Они потеряли шансы на медаль, но вышли на утешительный заезд. Представители Узбекистана с результатом 6:31.33 финишировали третьими. С этим показателем гребцы завершили Олимпийские игры на 15-м месте.
Чемпионка Азии, призёр чемпионата мира в смешанной команде, призёр Азиатских игр 29-летняя Гульноза Матниязова (до 70 кг) в 1/16 финала победила Мун Сон Хи из КНДР (10:0), но в следующем этапе уступила бронзовому призёру ЧМ Саки Ниидзоэ из Японии (0:10). Таким образом, узбекистанка завершила Олимпиаду без медали.
Бронзовый призёр Олимпийских игр 2020 в Токио Давлат Бобонов в весовой категории до 90 кг в 1/16 финала уступил чемпиону мира 2019 года, российскому дзюдоисту Араму Григоряну, который сегодня представляет ОАЭ (0:10).
24-летний Абдумалик Халоков становился чемпионом мира в 2023 году, чемпионом Азиатских игр, чемпионата Азии и юношеских Олимпийских игр в 2018 году. В весовой категории до 57 кг он дебютировал во взрослой Олимпиаде в 1/8 финала против 23-летнего Небиля Ибрагима из Швеции.
Узбекистанец единогласным решением судей одержал победу со счётом 5:0 (видео боя) и выполнил фирменное сальто назад.
Он отправился в четвертьфинал, где 3 августа встретится с 26-летним испанцем Хосе Кильесом.
20-летний лучник Амирхан Садиков в 1/32 финала победил Марио Дамианом Хахарабилья из Аргентины со счётом 6:2.
В следующем этапе узбекистанец был близок к победе над чемпионом Олимпийских игр 2012 года, итальянцем Мауро Несполи, но в итоге потерпел поражение со счётом 4:6.
Лучница Зиёдахон Абдусатторова в 1/32 финала уступила Мари Хорачковой из Чехии со счётом 2:6.
Олимпийский день для Узбекистана завершил бронзовый призёр чемпионата Азии и чемпион мира, 23-летний боксёр Асадхужа Муйдинходжаев. В 1/8 финала он одержал победу над 24-летним Омаром Эльавади, победителем Африканского отборочного турнира — 5:0.
В четвертьфинале, 3 августа узбекистанец проведёт бой за полуфинальную путёвку с 23-летним армянским боксёром Николаем Тертеряном из Дании, победителем Европейских игр 2023 года и молодёжного чемпионата Европы.