Ўзбекистонлик боксчи Шаҳрам Ғиёсов 1 август куни АҚШда бўлиб ўтган бокс шоуси доирасида профессионал рингдаги 16-ғалабасини қўлга киритди.
31 ёшли ўзбекистонлик (16−0, 9 КО) ярим ўрта вазн тоифасида мексикалик Мигель Паррага (22−5−1, 14 КО) қарши рингга кўтарилди.
https://twitter.com/MatchroomBoxing/status/1818859332273864749?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1818859332273864749%7Ctwgr%5E73f59c9f7cea8e5155f3f84061001291845a1941%7Ctwcon%5Es1_c10&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.gazeta.uz%2Fru%2F2024%2F08%2F01%2Fgiyasov-parra%2F
Еттинчи раунддаёқ Ғиёсов рақибининг жигарига аниқ зарба берди, шундан сўнг рақиб бирмунча вақтдан сўнг ўзига келди, шунга қарамай, жанг ажратилганидек 10 раунд давом этди. Бироқ ҳакам Дэвид Соливен нокдаунни қайд этиш ўрнига Ғиёсов гўёки камардан пастроққа зарба берганини билдириб, унга бир балл жарима солди. Ёзувларда зарба жигарга тўғри келиб тушганини кўриш мумкин, буни шарҳловчилар ҳам қайд этди.
Умуман олганда, Ғиёсов устунлик қилди ва рақибига босим ўтказди, бироқ ҳакамлар қарори турлича бўлди: 95−94 — Парра фойдасига, 95−94 ва 96−93 — Ғиёсов фойдасига. Якунда ўзбекистонлик спортчи ғалаба қозонди.
Бухоро вилоятида туғилган боксчи ярим ўрта вазн тоифасида WBA рейтингида биринчи ўринни эгаллаб турибди, ушбу ташкилотнинг амалдаги чемпиони — литвалик Эймантас Станёнис (15−0, 9 КО), суперчемпион — америкалик Теренс Кроуфорд (40−0, 31 КО).

Боксёр из Узбекистана Шахрам Гиясов одержал 16-ю победу на профессиональном ринге в рамках боксёрского шоу, которое прошло 1 августа в США.
31-летний узбекистанец (16−0, 9 КО) в полусреднем весе сразился с мексиканцем Мигелем Парра (22−5−1, 14 КО).
https://twitter.com/MatchroomBoxing/status/1818859332273864749
Бой продлился все отведённые 10 раундов, хотя ещё в седьмом раунде Гиясов нанёс точный удар в печень, после которого соперник некоторое время приходил в себя. Однако рефери Дэвид Соливен вместо фиксации нокдауна указал, что Гиясов якобы нанёс удар ниже пояса, и оштрафовал его на один балл. На записи было видно, что удар пришёлся в печень, это отметили и комментаторы.
В целом Гиясов владел преимуществом и оказывал давление на соперника, но решение судей разделилось: 95−94 — в пользу Парры, 95−94 и 96−93 — в пользу Гиясова. Узбекистанец победил, но раздельным решением.
Уроженец Бухарской области занимает первый номер рейтинга WBA в полусреднем весе, действующим чемпионом по версии этой организации является литовский боксёр Эймантас Станёнис (15−0, 9 КО), суперчемпионом — Теренс Кроуфорд из США (40−0, 31 КО).