1 август куни Ўзбекистонда май ойи охирида автомобиллар учун метаннинг бир кубометри учун 3750 сўм миқдорида белгиланган максимал чакана нархининг амал қилиш муддати тугади (1 июнгача нарх 3350 сўм эди).
Интернет фойдаланувчиларининг хабар беришича, айрим ёнилғи қуйиш шохобчаларида нархлар 3950−4250 сўмгача кўтарилган, ваҳоланки, айрим вилоятларда газ ҳамон 3750 сўмдан сотилмоқда.
Молия вазирлигининг «Дарё»га маълум қилишича, эндиликда тадбиркорлар ёнилғи нархини ўзлари белгилайди. Газ «заправка» эгаларидан бирининг «Газета.uz»га маълум қилишича, уларга «нархларни кўтармаслик ҳақида оғзаки кўрсатма» келиб тушган ва ҳужжат тақдим этиш ваъда қилинган.
«Газета.uz» Энергетика вазирлиги билан боғланди, бироқ улар нарх ошишига изоҳ бермади.
Ижтимоий тармоқларда пропан нархининг кўтарилгани ҳақида хабарлар ҳам бор. Ўзбекистон товар-хом ашё биржаси (UzEx) маълумотларига кўра, суюлтирилган газ (пропан) нархи 1 июнь куни бир тонна учун 5,2 млн сўмни ташкил этган бўлса, 1 июлда бир тонна учун 6,02 млн сўмни ташкил қилган, 31 июлга келиб бу кўрсаткич 7 млн сўмга кўтарилган, яъни ойига 25 фоизга, икки ойга 44 фоизга ошган. Худди шу харажат январь ойи бошида, метан ёнилғи қуйиш шохобчаларининг ёпилиши ёки чекланиши туфайли нархлар кўтарилган эди.
Агар июль ойининг дастлабки икки ҳафтасида пропан 1200−1600 тонна оралиғида биржа савдоларига қўйилган бўлса, 15 июлдан бошлаб ҳажм 1000 тоннадан ошмади ва ҳатто 800 тоннадан пастга тушди.
Рақобатни ривожлантириш ва истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш қўмитаси товар-хом ашё биржалари орқали реализация қилиниши белгиланган суюлтирилган газ маҳсулотининг (пропан) қўйилиши ва сотилиши юзасидан тегишли ўрганишларни олиб бораётганини билдирди.

1 августа в Узбекистане истёк срок действия предельной розничной цены на метан для автомобилей в размере 3750 сумов за кубометр, установленной в конце мая (до 1 июня предельная цена составляла 3350 сумов).
На фоне этого цены на некоторых газовых заправках, как сообщают интернет-пользователи, повысились до 3950−4250 сумов, хотя в отдельных регионах газ пока продают по 3750 сумов.
В Министерстве финансов сообщили «Дарё», что предприниматели теперь самостоятельно устанавливают цены на топливо. Один из владельцев газовой заправки сообщил «Газете.uz», что им поступило «устное поручение не повышать цены», пообещав предоставить документ.
«Газета.uz» обратилась в Министерство энергетики, но там не стали комментировать повышение цен.
В социальных сетях также сообщают о резком росте цен на пропан. Согласно данным Узбекской республиканской товарно-сырьевой биржи (UzEx), цена сжиженного газа (пропана) 1 июня составляла 5,2 млн сумов за тонну, 1 июля — 6,02 млн сумов за тонну, а к 31 июля она поднялась — до 7,5 млн сумов за тонну, то есть на 25% за месяц и на 44% за два месяца. Такая же стоимость была в начале января, когда цены повышались на фоне закрытия или ограничения работы метановых заправок.
Если первые две недели июля пропан выставлялся на биржевые торги в пределах 1200−1600 тонн, то с 15 июля объём не поднимался выше 1000 тонн и даже опускался меньше 800 тонн.
«Газета.uz» направила запрос в Комитет по развитию конкуренции и защите прав потребителей, где сообщили, что проводят изучение ситуации. Ведомство заявило, что прогнозировало возможный рост цен и уведомило об этом регулятора (Министерство энергетики) ещё 15 июля.