Халқ депутатлари Тошкент шаҳри кенгаши пойтахтда 20 та ерусти ўтиш жойини қуриш учун маблағ ажратишни маъқуллади. Бу кенгаш раиси ва Тошкент шаҳри ҳокими Шавкат Умурзоқов томонидан 31 июль куни имзоланган қарорда назарда тутилган.
Ҳокимликнинг дастлабки ҳисоб-китобларига кўра, 20 та ўтиш жойини қуриш учун 107,26 млрд сўм талаб этилади, кенгаш ишларни бошлаш учун 53,63 млрд сўм ажратишни маъқуллади. Ишларни «2024 йилги Тошкент шаҳар бюджетининг қўшимча манбалари ҳисобидан шакллантириладиган маблағлар» ҳисобидан молиялаштириш кўзда тутилган.
Президентнинг 2022 йил 12 июлдаги «Хавфсиз ва равон йўл» умуммиллий дастурини амалга ошириш доирасидаги қарори билан 25 та ерусти ўтиш жойи (2022−2026 йилларда 5 тадан) қурилиши кўзда тутилган.
Ҳужжатда қайд этилишича, ўша пайтда шаҳарда 10 та ерусти ва 41 та ерости пиёдалар ўтиш жойлари бўлган. Худди шу қарорда 25 та янги ерости йўлаклари (ҳар йили 5 тадан) қурилиши кўзда тутилган.
Ҳужжатда бўлажак ерости ва ерусти йўлларининг манзиллари кўрсатилмаган ва уларнинг зарурлиги асосланмаган. Ҳоким имзолаган қарорда ҳам манзиллар кўрсатилмаган. «Газета.uz» шаҳар ҳокимлигига мурожаат қилиб, ушбу манзилларни аниқлай олмади.
Фуқаролар билан дастлабки суҳбатлар ва маълумотларнинг йўқлиги мутахассислар ҳамда жамоатчилик орасида хавотир ва саволларни келтириб чиқармоқда.
«Бундай йирик лойиҳалар жамоатчилик муҳокамасига қўйилиши керак, деб биламан. [Ҳужжатда] ҳеч қандай маълумот йўқ, қаерда қурилади бу пиёдалар ерусти ўтиш кўприги, нимага асосланиб, яна ҳаммаси мавҳум», — деб ёзади урбанист Искандар Солиев.
Davletovuz блоги муаллифи Қобил Хидиров Тошкентдаги мавжуд ерусти пиёдалар ўтиш жойлари қулайлиги ва самарадорлиги бўйича саволлар талайгина эканини таъкидлади. Шаҳар маъмурияти яна шундай маъносиз объект қуришдан олдин лойиҳаларни эълон қилиб, жамоатчилик муҳокамасидан ўтказиши керак, дея ҳисоблади у.
Пиёдалар ўтиш жойлари билан нима нотўғри?
2023 йилнинг декабрь ойида Сенат Тошкентдаги пиёдалар кўприкларини танқид қилганди, уларнинг аксариятида лифт ва эскалаторлар йўқ. Бироқ расмий хабарларда шаҳар ичида бундай ўтиш жойлари зарурлиги ҳақида савол қўйилмаган.
Ерусти ва ерости ўтиш жойлари ҳақиқатан ҳам хавфни олдини олиш мумкин бўлмаган жойларда керак бўлиши мумкин. Бундай жойларга темир йўл участкалари, шаҳарлар четидаги ҳалқа йўллари ва шаҳар ташқарисидаги трассалар киради. Шу билан бирга, ўтиш жойлари пиёдалар фойдаланиши учун имкон қадар қулай бўлиши керак. Бироқ бунга мисол сифатида сўнгги йилларда қурилган аксарият ўтиш жойлари, жумладан, Тошкент шаҳрининг марказий қисмидаги ерусти ўтиш жойларини айтиб бўлмайди.
2019 йилда «Газета.uz» пиёдалар кўприклари қандай қилиб шаҳарни янада хавфли қилиши ва одамларни йўл ҳаракати қоидаларини бузувчига айлантириб, ҳаётини хавф остига қўйишга мажбурлаши ҳақида ёзганди (мақола рус тилида).
Ўтган йилнинг декабрь ойида эса «НОқулай шаҳар» лойиҳасида фуқаролар учун кўплаб ноқулайликлар туғдираётган бундай ўтиш жойлари ҳақида репортаж эълон қилинганди.
Шаҳарсозлик бўйича мутахассисларнинг таъкидлашича, йўл ўтказгичлар фақатгина ҳаракатчанлиги чекланган одамлар учун ноқулай эмас. Ёш ва соғлом пиёдалар ҳам вақт ва кучни тежаш учун кўприкка чиқмай йўлни кесиб ўтишади, айниқса зинадан кўтарилиш ва тушиш ҳамда бурилишлар масофани сезиларли даражада узайтиради. Одатда, тўсиқлар одамларни тўхтатиб қололмайди. Бу юқоридаги видеолавҳада яхши кўрсатилган.
Ҳайдовчилар йўл ўтказгичга яқинлашганда тезликни пасайтирмайди, чунки у ерда пиёдалар пайдо бўлишини кутишмайди. Бу эса йўл ўтказгичлар яқинидаги ҳудудларни хавфли ҳудудларга айлантиради. Тошкентда бундай жойларда бахтсиз ҳодисалар бир неча бор содир бўлган.
Россиялик урбанист Аркадий Гершман 2018 йилда Муқимий ва Лутфий кўчалари чорраҳасида (бу ерда ҳам самарасиз йўл ўтказгич мавжуд) транспорт ҳаракатини ташкил этиш усулини таклиф қилганди, бунда пиёдалар ўз ҳаётини хавф остига қўймасдан кўчани кесиб ўтишлари мумкинлиги кўрсатилган.
Сўнгги йилларда Тошкентдаги кўплаб тартибга солинмаган чорраҳаларда ниҳоят светофорлар пайдо бўла бошлади, баъзи ерости ўтиш жойлари эса ер юзидаги зебра ўтиш жойлари сифатида икки баравар кўпайтирила бошланди (Халқлар дўстлиги майдони, Чорсу майдони, Бешёғоч майдони — аммо охирги ҳолатда ердан ўтиш жойи панжаралар билан тўсиб қўйилди). Бу иш давом этадими ёки йўқми — номаълум.

Кенгаш народных депутатов Ташкента одобрил выделение денег на строительство 20 надземных пешеходных переходов. Это предусмотрено решением, подписанным главой кенгаша и хокимом Ташкента Шавкатом Умурзаковым 31 июля.
По предварительным расчётам хокимията, возведение 20 переходов будет стоить 107,26 млрд сумов. Кенгаш одобрил выделение 53,63 млрд сумов на начало работ. Финансировать работы планируется за счёт «средств, сформированных в бюджете Ташкента в 2024 году за счёт дополнительных источников».
Строительство 25 надземных переходов (по 5 в 2022—2026 годах) было предусмотрено постановлением президента в рамках общенациональной программы «Безопасная и гладкая дорога» от 12 июля 2022 года.
В документе отмечалось, что на тот момент в городе имелось 10 надземных переходов и 41 подземный. Этим же постановлением предусмотрено строительство 25 новых подземных переходов (также по 5 каждый год).
В постановлении не указываются адреса будущих подземных и надземных переходов и не приводится обоснование их необходимости. Адреса не уточняются и в решении, подписанном хокимом. «Газете.uz» не удалось узнать адреса в хокимияте города.
Отсутствие информации и предварительных обсуждений с горожанами приводит к появлению опасений и вопросов у специалистов и общественности.
«Считаю, что такие крупные проекты должны выноситься на общественное обсуждение. [В документе] нет никакой информации, где будут построены эти пешеходные мосты, на основании чего, всё остаётся скрытым», — написал урбанист Искандар Солиев.
Автор блога Davletovuz Кобил Хидиров отметил, что к удобству и эффективности существующих надземных переходов в Ташкенте есть много вопросов. До того, как строить новые, администрация столицы должна опубликовать проекты и провести общественные обсуждения, также считает он.
Что не так с переходами
В декабре 2023 года в Сенате критиковали надземные переходы в Ташкенте, во многих из которых не работают лифты и эскалаторы. Однако в официальных сообщениях не поднимался вопрос необходимости таких переходов внутри города вообще.
Надземные и подземные переходы могут быть необходимы в местах, где без них действительно нельзя обойтись. К таким местам относятся переходы через участки железной дороги, кольцевых автодорог на окраине городов, загородные трассы. При этом переходы должны быть максимально удобными для пользования пешеходами, чего нельзя сказать о большинстве переходов, построенных в том числе в центральной части Ташкента в последние годы.
В 2019 году «Газета.uz» рассказывала, как надземные переходы делают город опаснее и вынуждают людей рисковать жизнью, становясь нарушителями ПДД.
В декабре прошлого года в видеорубрике на узбекском языке «NOqulay shahar» («НЕудобный город») мы выпускали репортаж о таких переходах, которые создают массу неудобств горожанам.
Специалисты по городской среде подчёркивают, что надземные переходы неудобны не только для маломобильных людей. Молодые и здоровые пешеходы тоже перебегают проезжую часть в «неположенных местах», чтобы сэкономить время и энергию, особенно если учитывать, что подъем и спуск по лестницам, а также повороты значительно удлиняют путь. Как правило, заборы и ограждения людей не останавливают. Это хорошо иллюстрирует видеорепортаж выше.
Водители при приближении к надземному переходу не снижают скорость, так как не ожидают появления здесь пешеходов. Это делает места рядом с надземными переходами зонами повышенной опасности. В Ташкенте не раз происходили несчастные случаи в таких местах.
Российский урбанист Аркадий Гершман в 2018 году предложил способ организовать движение на перекрёстке улиц Мукими и Лутфий (где также есть неэффективный надземный переход), при котором пешеходы получат возможность переходить улицу без риска для жизни.
В последние годы в Ташкенте на многих нерегулируемых переходах, наконец, появились светофоры, а некоторые подземные переходы начали дублировать «зеброй» на поверхности (площадь Дружбы народов, площадь Чорсу, площадь Бешагач — правда, в последнем случае переход по земле преградили решётками). Будет ли эта работа продолжена, неизвестно.