Туркия Технологиялар ва коммуникациялар кенгаши (ТКК) мамлакатда Instagram ижтимоий тармоғига киришни блоклади, дея хабар бермоқда Reuters агентлиги ташкилот қарорига таяниб. Блоклашнинг сабаблари ва муддати кўрсатилмаган.
Бу қарор Instagram туркиялик фойдаланувчиларнинг ҲАМАС сиёсий етакчиси Исмоил Ҳаниянинг вафоти муносабати билан ҳамдардлик билдирган постларини ўчириб ташлагани билан боғлиқ бўлиши мумкин. Туркия президенти маъмуриятининг алоқа бўлими раҳбари Фаҳреттин Алтун платформанинг ҳаракатларини қоралаб, уларни «цензурага жуда аниқ ва равшан уриниш» деб атади.
Туркиянинг Daily Sabah нашрининг ТККдаги манбага таяниб ёзишича, киришнинг чекланиши Instagram`даги замонавий Туркия асосчиси Мустафо Камол Отатуркни ҳақоратловчи постлар, шунингдек, жиноий контент билан боғлиқ. Газета суҳбатдошига кўра, «муаммони ҳал қилмагунича» хизмат блокда бўлади.
Instagram`га эгалик қилувчи Meta компанияси ҳали Туркияда ижтимоий тармоқ блокланганига изоҳ бермади. «Газета.uz»нинг Истанбулдаги суҳбатдоши 2 август эрталабдан Instagram ишламай қолганини тасдиқлади.
AP`нинг қайд этишича, Туркияда 85 миллионлик аҳолининг 50 миллиондан ортиғи Instagram`дан фойдаланади. Ғарбдаги иттифоқчиларидан фарқли равишда, Туркия ҲАМАСни террорчи ташкилот деб ҳисобламайди, мамлакат президенти Ражаб Тоййиб Эрдоған эса Исроилнинг Ғазо секторидаги ҳарбий ҳаракатларини фаол танқид қилади, дея аниқлик киритди агентлик.
Истанбул мэри ва Туркиянинг асосий мухолифат партияси аъзоси Экрем Имомўғлу Instagram`ни блоклаш қарорини қоралади.
«Ижтимоий тармоқлар — ҳар бир инсон кўп мақсадларда, жумладан, савдо ва алоқа учун фойдаланадиган платформа. Бутун мамлакат ишлатадиган платформанинг бир кунда ўзбошимчалик билан блокланиши қабул қилиб бўлмайдиган ҳолат», — деб ёзади Имомоғлу Х тармоғида.
• ҲАМАСнинг сиёсий етакчиси Исмоил Ҳания бир неча кун олдин Эроннинг янги президенти инаугурацияси учун Теҳронга борганида ўлдирилганди. ХАМАСнинг маълум қилишича, Ҳания Исроилнинг у тўхтаган қароргоҳга берган зарбаси оқибатида ҳалок бўлган.

Совет по технологиям и коммуникациям (СТК) Турции заблокировал доступ к социальной сети Instagram на территории страны, сообщает агентство Reuters со ссылкой на решение ведомства. Причины и сроки блокировки не указываются.
Решение может быть связано с тем, что Instagram удалил публикации турецких пользователей с соболезнованиями в связи с гибелью политического лидера ХАМАС Исмаила Хании. Действия платформы осудил глава управления коммуникаций администрации президента Турции Фахреттин Алтун, назвав их «очень явной и очевидной попыткой цензуры».
Турецкое издание Daily Sabah со ссылкой на источник в СТК пишет, что ограничение доступа связано с публикациями, оскорбляющими основателя современной Турции Мустафу Кемаля Ататюрка, а также криминальным контентом в Instagram. По словам собеседника газеты, сервис останется заблокированным, пока «не решит проблему».
Компания Meta, владеющая Instagram, пока не комментировала блокировку соцсети в Турции. Собеседник «Газеты.uz» в Стамбуле подтвердил, что с утра 2 августа Instagram перестал работать.
AP отмечает, что в Турции насчитывается более 50 миллионов пользователей Instagram при численности населения в 85 миллионов человек. В отличии от западных союзников Турция не считает ХАМАС террористической организацией, а президент страны Реджеп Тайип Эрдоган активно критикует военные действия Израиля в секторе Газа, уточняет агентство.
Мэр Стамбула и член главной оппозиционной партии Турции Экрем Имамоглу осудил решение заблокировать Instagram.
«Социальные сети — это платформа, которую все используют для многих целей, в том числе для торговли и общения. Неприемлемо, чтобы платформа, используемая всей страной, была произвольно заблокирована одним утром», — написал Имамоглу в X.
• Политический лидер ХАМАС Исмаил Хания был убит несколько дней назад в Тегеране, куда он приехал на инаугурацию нового президента Ирана. В ХАМАС завили, что Хания погиб в результате удара Израиля по резиденции, в которой он остановился.