Ўзбекистон президенти ҳузурида Иқлим кенгаши тузилади. Давлат раҳбари бу ҳақдаги фармонни имзолади, дея хабар бермоқда Адлия вазирлиги.
Кенгаш иқлим ўзгариши оқибатларини юмшатиш ва унга мослашиш масалалари бўйича президент ҳузуридаги энг юқори маслаҳат органи этиб белгиланган.
Кенгашнинг асосий вазифалари қаторида БМТнинг 1992 йилдаги Иқлим ўзгариши тўғрисидаги доиравий конвенцияси ва конвенсия ижросини кучайтириш мақсадида қабул қилинган 2015 йилги Париж битимидан келиб чиқадиган мажбуриятларнинг Ўзбекистон томонидан бажарилишини мониторинг қилиш киради.
Фармонга кўра, Яшил трансформация ва иқлим ўзгаришига мослашиш миллий маркази Иқлим ўзгариши миллий маркази (Иқлим маркази) деб қайта номланди.
Мамлакатда илмий ва академик салоҳиятни ошириш ҳамда фундаментал тадқиқотларни ривожлантириш мақсадида Марказий Осиё атроф-муҳит ва иқлим ўзгаришини ўрганиш университетида (Green University) Иқлим илмий форуми (резиденцияси) (Иқлим резиденцияси) ташкил этилади.

При президенте Узбекистана будет создан Климатический совет. Указ об этом подписал глава государства, сообщает Министерство юстиции.
Совет определён высшим консультативным органом при президенте по вопросам смягчения последствий изменения климата и адаптации к ним.
Среди основных задач совета — мониторинг выполнения Узбекистаном обязательств, исходящих из Рамочной конвенции ООН по изменению климата от 1992 года и Парижского соглашения от 2015 году, принятого для активизации осуществления конвенции.
Согласно указу, Национальный центр зелёной трансформации и адаптации к изменению климата переименован а Национальный центр по изменению климата (Климатический центр).
В целях повышения научно-академического потенциала и развития фундаментальных исследований в стране в Центральноазиатском университете по изучению окружающей среды и изменения климата (Green University) будет создан Климатический научный форум (резиденция) (Климатическая резиденция).