Ўзбекистон президенти ҳузурида Иқлим кенгаши тузилади. Давлат раҳбари бу ҳақдаги фармонни имзолади, дея хабар бермоқда Адлия вазирлиги.
Кенгаш иқлим ўзгариши оқибатларини юмшатиш ва унга мослашиш масалалари бўйича президент ҳузуридаги энг юқори маслаҳат органи этиб белгиланган.
Кенгашнинг асосий вазифалари қаторида БМТнинг 1992 йилдаги Иқлим ўзгариши тўғрисидаги доиравий конвенцияси ва конвенсия ижросини кучайтириш мақсадида қабул қилинган 2015 йилги Париж битимидан келиб чиқадиган мажбуриятларнинг Ўзбекистон томонидан бажарилишини мониторинг қилиш киради.
Фармонга кўра, Яшил трансформация ва иқлим ўзгаришига мослашиш миллий маркази Иқлим ўзгариши миллий маркази (Иқлим маркази) деб қайта номланди.
Мамлакатда илмий ва академик салоҳиятни ошириш ҳамда фундаментал тадқиқотларни ривожлантириш мақсадида Марказий Осиё атроф-муҳит ва иқлим ўзгаришини ўрганиш университетида (Green University) Иқлим илмий форуми (резиденцияси) (Иқлим резиденцияси) ташкил этилади.

President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev signed a decree on setting up the Climate council under the president, the Justice ministry said.
The council will be the highest consultative body under the president on issues of mitigation and adaptation to climate change.
Among the new body’s main tasks will be to monitor the implementation by Uzbekistan of its obligations in line with the United Nations Framework Convention on Climate Change (1992) and the Paris Agreement of 2015.
According to the decree, the National center for green transformation and adaptation to climate change has been renamed into the National climate change center, or the Climate center.
To strengthen the country’s scientific and academic potential and develop fundamental research, a Climate scientific residence will be launched at the Central Asian environmental research and climate change university (the Green University).