Бангладеш бош вазири Шайх Ҳасина юзлаб одамларнинг ўлимига сабаб бўлган оммавий норозилик намойишлари фонида истеъфога чиқди ва мамлакатни тарк этди, деб хабар бермоқда Reuters.
Маҳаллий матбуотнинг ёзишича, сўнгги 15 йил давомида ҳокимият тепасида бўлган 76 ёшли Ҳасина опаси билан вертолётда Ҳиндистонга учиб кетган.
Армия штаб бошлиғи генерал Вакер-Уз-Замон Ҳасинанинг истеъфога чиққанини тасдиқлади ва муваққат (вақтинча) ҳукумат тузилишини айтди. У барча сиёсий партиялар етакчилари билан музокаралар ўтказганини ва яқин орада президент Муҳаммад Шаҳобиддин билан учрашиб, кейинги қадамларни муҳокама қилишини қўшимча қилди. Ҳукуматни ким бошқариши ҳозирча номаълум.
Генерал, шунингдек, барча Бангладеш халқи учун «адолат» ваъда қилди ва намойишчилардан «безарар ва тинч йўлга қайтишни» сўради.
Минглаб одамлар, шунингдек, бош вазир расмий қароргоҳи Ганабҳабанга бостириб кирди. Намойишчиларнинг бир қисми у ердан телевизор, стул ва столларни олиб чиқди.
Намойишчилар Шайх Ҳасинанинг отаси ва мустақиллик ҳаракати етакчиси Шайх Мужибур Раҳмон ҳайкали тепасига чиқиб, унинг бошини болта билан узаётгани акс этган кадрлар пайдо бўлди.
Шайх Ҳасина. Фото: Delwar Hossain / Wikimedia.
Нега норозилик намойишлари бошланди?
Бангладешда норозилик намойишлари июль бошида бошланганди. Мамлакатнинг элита университетлари талабалари 1971 йилда Покистондан мустақиллик учун урушда қатнашган фахрийларнинг қариндошларига давлат секторидаги иш ўринларининг учдан бир қисмини захиралаш тизимини ўзгартиришни талаб қилиб кўчаларга чиққан. Уларнинг айтишича, тизим адолатсиз ва ишчилар лавозимларга хизмати асосида танланиши керак.
Расмийлар намойишларни куч билан бостирди. Полиция билан тўқнашувларда 200 дан ортиқ одам ҳалок бўлди, 10 мингга яқин одам ҳибсга олинди. Бу намойишчиларни вақтинча тарқатиб юборишга ёрдам берди, аммо ўлимларнинг кўплиги халқ норозилигини кучайтирди, дея таъкидлайди The New York Times. Натижада ҳафта охирида намойишлар мамлакат бўйлаб тарқалди ва тартибсизликларга айланиб кетди, намойишчилар Ҳасинанинг истеъфосини талаб қилди.
- Шайх Ҳасина дунёдаги энг узоқ вақт хизмат қилган аёл ҳукумат раҳбарларидан бири эди. Январь ойида бош вазир тўртинчи муддатга қайта сайланганди. Мухолифатдаги Бангладеш Миллий партияси (BNP) сайловларни бойкот қилди ва ҳукмрон партияни сохта натижаларни қонунийлаштиришда айблади. BNP, шунингдек, сайлов кампанияси давомида 25 минг партия аъзоси ҳибсга олингани ва деярли 10 миллион киши қочишга мажбур бўлганини айтди.

Премьер-министр Бангладеш Шейх Хасина подала в отставку и покинула страну на фоне массовых протестов, которые привели к гибели сотни людей, передаёт Reuters.
По данным местных СМИ, 76-летняя Хасина, находившаяся у власти последние 15 лет, улетела вместе с сестрой на вертолёте в Индию.
Начальник штаба армии генерал Вакер-Уз-Заман подтвердил отставку Хасины и заявил, что будет сформировано временное правительство. Он добавил, что провёл переговоры с лидерами всех политический партий и вскоре встретится с президентом Мухаммедом Шахабуддином, чтобы обсудить дальнейшие шаги. Кто возглавит правительство, пока неясно.
Генерал также пообещал «справедливость» для всего бангладешского народа и попросил протестующих «вернуться к ненасильственным и мирным путям».
Тысячи людей также ворвались внутрь «Ганобхабана», официальной резиденции премьер-министра. Некоторые из протестующих вынесли оттуда телевизоры, стулья и столы.
Появились кадры, на которых видно, как демонстранты взобрались на статую шейха Муджибура Рахмана, отца Шейх Хасины и лидера движения за независимость, и стали рубить топором её голову.
бангладеш
Шейх Хасина. Фото: Delwar Hossain / Wikimedia.
Почему начались протесты
Протесты в Бангладеш вспыхнули в начале июля. Студенты элитных университетов страны вышли на улицы с требованием изменить систему, при которой треть рабочих мест в государственном секторе зарезервирована за родственниками ветеранов войны за независимость от Пакистана 1971 года. Они заявили, что система несправедлива и работники на должности должны отбираться на основе заслуг.
Власти жестоко подавили протесты. В столкновениях с полицией погибли более 200 человек, около 10 тысяч людей были арестованы. Это помогло временно разогнать протестующих, но большое количество смертей подогрело недовольство народа, отмечает The New York Times. В результате в прошедшие выходные протесты разрослись на всю страну и переросли в беспорядки, а участники демонстраций стали требовать отставки Хасины.
• Шейх Хасина была одной из самых долгоправящих женщин-глав правительств в мире. В январе премьера переизбрали на четвёртый срок. Оппозиционная Национальная партия Бангладеш (BNP) бойкотировала выборы и обвинила правящую партию в легитимизации их фиктивных результатов. В BNP также заявили, что во время предвыборной кампании 25 тысяч партийцев были арестованы и почти 10 миллионов — были вынуждены бежать.