2024 йилнинг биринчи ярмида Ўзбекистонда берилган истеъмол ва автомобиль кредитлари ҳажми 2 баробар камайди. Бу Марказий банкнинг «Газета.uz» ўрганган маълумотларида акс этади.
Ўзбекистонликлар камроқ кредит ола бошлади. Январь-июнь ойларида аҳоли томонидан 45,27 триллион сўм кредит маблағлари олинди, бу 2023 йилнинг биринчи ярмига (45,95 триллион) нисбатан 1,5 фоизга ёки 677,6 миллиард сўмга кам.
Ушбу ҳажмнинг 8,91 триллион сўми (умумий кредитлаш ҳажмининг 19,7 фоизи) автокредитлар ҳиссасига тўғри келади, бу ўтган йилнинг шу кўрсаткичидан (18,49 триллион) 51,8 фоизга (2 баробардан ортиқ) кам.
Таққослаш учун: 2020 йилнинг биринчи ярмида берилган автокредитлар ҳажми 2,3 триллион сўмни (жами кўрсаткичнинг 18,3 фоизи), 2021 йилда — 4,2 триллион сўмни (18,3 фоиз), 2022 йилда — 7,5 триллион сўмни (27,6 фоиз), 2023 йилда — 18,5 триллион сўмни (40,2 фоиз) ташкил этган, 2024 йил январь-июнь ойларида эса 8,9 триллион сўмга (19,7 фоиз) камайган.
Таълим кредитлари ҳам кам ажратила бошланди — 398,6 миллиард сўм, бу 2023 йилнинг январь-июнь ойларидаги кўрсаткичдан (636,6 миллиард сўм) 1,6 баробар кам.
Умуман олганда, истеъмол кредитлари ҳажми 2,1 бараварга — 19,57 триллион сўмдан 9,37 триллион сўмга камайди.
Ипотека кредитлаш бироз пасайди — 6,95 триллион сўмдан 6,88 триллион сўмгача. 2021 йилнинг шу даврида 3,5 триллион сўм, 2022 йилда 6,5 триллион сўм йўналтирилганди.
Истеъмол кредитларининг қисқариши фонида микроқарзлар ва микрокредитларга бўлган талаб қарийб 1,5 баробар — 18 триллион сўмдан 26,8 триллион сўмгача, кредитлашнинг умумий ҳажмидаги улуши эса 39,2 фоиздан 59,2 фоизгача ўсди.
Алоҳида олганда, микроқарзлар ажратилиши қарийб 13 триллион сўмдан 18,8 триллион сўмга, микрокредитларники эса 5,04 триллион сўмдан 7,78 триллион сўмга ошди.
2024 йил 1 январдан микроқарзларнинг максимал миқдори 50 миллион сўмдан 100 миллион сўмга оширилганидан кейин микроқарз ҳажми ҳам ошди.
автокредит, ипотека, ипотека кредитлари, марказий банк, микрокредит, микроқарз
Автоспекуляция
2023 йилнинг биринчи ярмидаги молиявий барқарорлик таҳлилида МБ умумий кредитлаш ўсиш суръатларидан бир неча баравар юқори бўлган автокредитлаш ҳажмининг ўсишидан хавотир билдирганди.
МБ маълумотларига кўра, бу автокредитлашнинг концентрация даражасини оширади, банкларни шокларга нисбатан заифроқ қилади ва инқироз ёки автоуловларни кескин арзонлашиши даврида кредитлар бўйича тўлов интизомининг ёмонлашишига ҳамда сезиларли кредит йўқотишларига сабаб бўлиши мумкин.
Шунингдек, банклар автокредит ажратиш талабларининг енгиллаштириши натижасида юзага келган автокредитларнинг юқори ўсиш суръатлари автоулов бозорида талаб ҳажмини янада рағбатлантирди. Автоулов бозоридаги мавжуд юқори талаб шароитидаги чекланган ички таклиф ва автоулов импортидаги юқори божхона ставкалари нархларнинг ўсишига ва асосий жамғариш активларидан бири сифатида шаклланишига сабаб бўлиб келди. Шу билан бирга, автоуловларнинг инвестицион жозибадорлиги ошган ҳолда спекуляцион жараёнлар ортиб бормоқда, дейилади шарҳда.
Автомобиль кредитлари бўйича қарзга хизмат кўрсатиш коэффициенти 2022 йилнинг шу даврига нисбатан 2023 йилнинг биринчи ярмида 56 фоиздан 69 фоизгача — 13 фоиз пунктга ошди, яъни қарз олувчилар ўз даромадларининг ўртача шундай фоизини кредит ва фоизларни тўлаш учун ажратди.
Таққослаш учун: бу даврда ипотека кредитлари бўйича қарзга хизмат кўрсатиш коэффициенти 36,7 фоиздан 46 фоизга ўсган, микроқарзлар бўйича эса 12 фоиздан 10 фоизга камайган.
Шу муносабат билан, 2024 йил 1 июлдан бошлаб МБ барча кредитлар (шу жумладан, микроқарзлар) бўйича қарз юки даражасини 60 фоизлик кўрсаткичда белгилади, 2025 йилдан бошлаб эса уни 50 фоизгача камайтириш режалаштирилмоқда.
Марказий банк раиси Мамаризо Нурмуратов 2023 йил сентябрь ойида банк тизими учун хавф туғдириши сабабли «автокредитлаш юқори суръатда ўсаётгани»дан хавотир билдирганди.

В первой половине 2024 года объёмы выдачи потребительских и автомобильных кредитов в Узбекистане уменьшились в 2 раза. Это следует из данных Центрального банка, которые изучила «Газета.uz».
Узбекистанцы стали брать меньше кредитов. В январе-июне население взяло займы на 45,27 трлн сумов, что на 1,5%, или на 677,6 млрд сумов, меньше, чем за первую половину 2023 года (45,95 трлн).
Из этого объёма на автокредиты приходится 8,91 трлн сумов (19,7% от общего объёма кредитования), что на 51,8% (более чем в 2 раза) меньше аналогичного показателя за прошлый год (18,49 трлн).
Для сравнения: сумма выданных автокредитов в первой половине 2020 года составляла 2,3 трлн сумов (18,3% от общего объёма), 2021 года — 4,2 трлн сумов (18,3%), 2022 года — 7,5 трлн сумов (27,6%), 2023 года — 18,5 трлн сумов (40,2%), а в январе-июне 2024 года сократилась до 8,9 трлн сумов (19,7%).
Образовательные кредиты также стали выделять меньше — 398,6 млрд сумов, что в 1,6 раза меньше показателя за январь-июнь 2023 года (636,6 млрд).
В целом объём потребительских кредитов сократился в 2,1 раза — с 19,57 до 9,37 трлн сумов.
Ипотечное кредитование незначительно уменьшилось — с 6,95 трлн до 6,88 трлн сумов. За этот же период 2021 года было выделено 3,5 трлн сумов, 2022 года — 6,5 трлн усмов.
На фоне сокращения потребительских кредитов вырос спрос на микрозаймы и микрокредиты почти в 1,5 раза — с 18 трлн до 26,8 трлн сумов, а их доля в общем объёме кредитования возросла с 39,2% до 59,2%.
По отдельности выделение микрозаймов увеличилось с почти 13 трлн до 18,8 трлн сумов, а микрокредитов — с 5,04 трлн до 7,78 трлн сумов.
Объём микрозаймов также вырос после увеличения его предельной суммы микрозаймов с 50 млн до 100 млн сумов с 1 января 2024 года.
Автоспекуляция
В обзоре финансовой стабильности за первую половину 2023 года Центробанк выражал обеспокоенность ростом автокредитования, которое в разы превышало общие темпы роста кредитования.
По данным ЦБ, это повышает уровень концентрации автокредитования, делая банки более уязвимыми к потрясениям, и может привести к ухудшению дисциплины погашения кредитов и значительным потерям по кредитам во время кризиса или обесценивания автомобилей.
Кроме того, высокие темпы роста автокредитования, вызванные смягчением банками требований к выдаче автокредитов, дополнительно стимулировали объем спроса на авторынке. Ограниченное внутреннее предложение в условиях высокого спроса и высокие таможенные ставки на импорт машин стали причиной роста цен и формирования автомобилей как одного из основных активов накопления. При этом по мере роста инвестиционной привлекательности автомобилей усиливаются спекуляции, говорилось в обзоре.
Коэффициент обслуживания долга по автокредитам вырос на 13 п. п. — с 56% до 69% по итогам первой половины 2023 года в сравнении с аналогичным периодом 2022 года,
т. е. заёмщики направляли в среднем такой процент своих доходов на погашение займа и процентов.
Для сравнения: коэффициент обслуживания долга по ипотечным кредитам за этот период вырос с 36,7% до 46%, а по микрозаймам — снизился с 12% до 10%.
В связи с этим с 1 июля 2024 года Центробанк ввёл показатель долговой нагрузки на уровне 60% по всем кредитам (в том числе по микрозаймам), а с 2025 года планирует снизить его до 50%.
Председатель Центробанка Мамаризо Нурмуратов в сентябре 2023 года выражал обеспокоенность «очень высокими темпами автокредитования», поскольку это несёт риски для банковской системы.