Ўзбекистонлик боксчи Ҳасанбой Дўсматов Париж-2024 Олимпиадаси чемпиони бўлди.
51 килограммгача вазн тоифасида 2016 йилги Олимпия чемпиони, «Профессор» лақаби билан машҳур бўлган спортчи финал баҳсида жаҳон чемпионатининг икки карра бронза медали совриндори, Европа ўйинлари ва Европа чемпиони франциялик 26 ёшли Билол Беннама билан жанг қилди. Рақиблар 2023 йилда Тошкентда бўлиб ўтган жаҳон чемпионатида тўқнаш келган, ўшанда Дўсматов нокаут эвазига ғалаба қозонганди.
Биринчи раунд деярли тенгма-тенг ўтган бўлса-да, ўзбекистонликнинг бироз устунлиги сезилди — 3:2. Дўсматовнинг мураббийи ундан «публикага имконият қолдирмасликни» сўради. У рақиби билан бўй фарқига қарамай, кетма-кет зарбалар бериб, биринчи рақамда ҳаракат қилишда давом этди ва иккинчи раундни ҳам қўлга киритди — 4:1.
Ўзбекистонлик спортчи сўнгги уч дақиқаликни ҳам агрессив бошлади ва рақибидан устун келди. Дўсматов рақибининг бош ва тана қисмларига зарбалар берди. Учинчи раунд сўнгги дақиқаларида Франция вакили ташаббусни ўз қўлига олишга уринди, аммо андижонлик спортчи бунга қаршилик қилди. Учинчи раунд ҳам Дўсматовга насиб этди — 4:1. Умумий ҳисоб 5:0 — Ўзбекистон вакили фойдасига.
Бронза медалларини кабо-верделик Давид де Пина ва кубалик Юниор Алькантара Рейес қўлга киритди.
Ушбу ғалабадан сўнг Ўзбекистон 9 август куни учта олтин ва иккита бронза медали билан медаллар жадвалида 18-ўринга кўтарилиб олди.
Жанг видеоси
Шу тариқа Ҳасанбой Дўсматов Ўзбекистон тарихида Олимпия ўйинларида иккита олтин медални қўлга киритган биринчи боксчи бўлди ва таэквондочи Улуғбек Рашитов билан бир хил натижа қайд этди. Боксчи Баҳодир Жалолов ҳам 11 августга ўтар кечаси соат 01:51 да бўлиб ўтадиган финал жангидан сўнг ушбу рўйхатга қўшилиши мумкин.
Эслатиб ўтамиз, бокс бўйича Ўзбекистон эркаклар терма жамоасининг яна тўрт нафар вакили Олимпия ўйинларида «олтин» учун кураш олиб боради.
Хасанбой Маъруфжанович Дўсматов 1993 йил 24 июнда Андижон вилоятида туғилган. 2012 йилдан Ўзбекистон терма жамоаси вакили. Мураббийи: Зиятдин Тойганбоев. Рио-2016 Олимпиадасида Дўсматов 49 кг вазн тоифасида чемпион бўлган, шунингдек, энг яхши техникага эга боксчига бериладиган «Вэл Баркер» кубогини қўлга киритган.
У, шунингдек, Гамбургдаги 2017 йилги жаҳон чемпионати финалчиси. 2018 йилги Осиё ўйинларининг кумуш медали соҳиби. Уч карра Осиё чемпиони (2015, 2017 ва 2022). 2023 йилда Тошкентда ўтказилган жаҳон чемпионатида олтин медални қўлга киритган ва мусобақанинг энг яхши боксчиси деб топилган. Хизматлари учун «Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган спортчи» ва «Ўзбекистон ифтихори» фахрий унвонлари билан тақдирланган. Ханчжоу-2022 ёзги Осиё ўйинларида -51 кг вазн тоифасида олтин медални қўлга киритган.

Боксёр Узбекистана Хасанбой Дусматов стал чемпионом Олимпийских игр в Париже-2024.
Олимпийский чемпион 2016 года в весовой категории до 51 кг, известный по прозвищу «Профессор», в рамках финального поединка сразился с 26-летним Билалом Беннама из Франции, двукратным бронзовым призёром чемпионата мира, чемпионом Европейских игр, чемпионом Европы. Соперники встречались на чемпионате мира в Ташкенте в 2023 году, тогда Дусматов победил нокаутом.
Первый раунд получился близким, но с небольшим преимуществом узбекистанца — 3:2. Тренер Дусматова попросил его «не оставить шанса для публики». Он продолжил действовать первым номером, несмотря на разницу в росте с соперником, нанося серию ударов, и забрал и второй раунд — 4:1.
Последнюю трёхминутку узбекистанец также начал агрессивно, доминируя над соперником. Дусматов переключал удары с головы в корпус и обратно. Последние минуты третьего раунда представитель Франции пытался перехватить инициативу, но уроженец Андижанской области давал отпор. Третий раунд остался за Дусматовым — 4:1. Общий счёт — 5:0 в пользу представителя Узбекистана.
Бронзовые медали завоевали Давид де Пина из Кабо-Верде и Юниор Алькантара Рейес из Доминиканы.
После этих побед Узбекистан на момент публикации поднялся на 18-е место в медальном зачёте с тремя золотыми и двумя бронзовыми медалями.
Таким образом, Хасанбой Дусматов стал первым боксёром в истории Узбекистана, который удостоился двух золотых медалей Олимпийских игр. Он присоединился к тхэквондисту Улугбеку Рашитову с двумя золотыми медалями Олимпиады на данный момент. К этому списку может присоединиться и боксёр Баходир Жалолов после финального боя в ночь на 11 августа в 01:51.
Напомним, ещё четверо представителей мужской сборной Узбекистана по боксу проведут поединки за «золото» Олимпийских игр.
Хасанбой Маъруфжанович Дусматов родился 24 июня 1993 года в Андижанской области. С 2012 года является представителем сборной Узбекистана. Тренер — Зиятдин Тойганбоев. На Олимпиаде Рио-2016 Дусматов стал чемпионом в весовой категории до 49 кг, а также удостоился кубка «Вэла Баркера» который вручается боксёру с лучшей техникой.
Финалист чемпионата мира 2017 года в Гамбурге. Серебряный призёр Азиатских игр 2018 года. Трёхкратный чемпион Азии (2015, 2017 и 2022 годы). На чемпионате мира 2023 года в Ташкенте завоевал «золото» и был признан лучшим боксёром соревнования. За свои заслуги награждён почётными званиями «Заслуженный спортсмен Республики Узбекистан» и «Узбекистон ифтихори». На летних Азиатских играх Ханчжоу-2022 в весовой категории -51 кг удостоился золотой медали.