Шавкат Мирзиёев Париждаги Олимпия ўйинларида олтин медални қўлга киритиб, икки карра Олимпиада чемпиони бўлган таэквондочи Улуғбек Рашитов ва боксчи Ҳасанбой Дўсматов билан телефон орқали мулоқот қилди.
Давлат раҳбари спортчиларни табриклаб, миллий терма жамоа бир кунда иккита Олимпиада олтин медалини қўлга киритгани ўзбек спорти учун тарихий воқеа бўлганини таъкидлади.
У «йигитларимизнинг мардонавор ва ишончли ўйинлари, юксак маҳорат ва жасорати чинакам қаҳрамонлик намунаси бўлиб, Янги Ўзбекистоннинг ёшлари нималарга қодир эканини яна бир марта намойиш этиб, халқимизга улкан куч ва ғурур-ифтихор бағишлаганини» айтди.
Шавкат Мирзиёев уларнинг мураббийлари, ота-оналари ва яқинларига миннатдорчилик билдирди.
олимпиада-2024, олимпия ўйинлари 2024, париж-2024, улуғбек рашитов, шавкат мирзиёев, ҳасанбой дўсматов
Шунингдек, у Улуғбек Рашитов ярим финалда жароҳат олганига қарамай, финалга қандай чиққани ва ғалаба қозонганини алоҳида қайд этди. Президент ўзбекистонлик уч йил аввал берган ваъдасида бажариб, яна Олимпиада «олтинини» қўлга киритганини таъкидлади.
«Мен сен билан ғурурланаман. Мана шундай фарзандим борлигидан бахтиёрман», — деди Шавкат Мирзиёев.
Президент Хасанбой Дўсматов ҳам сўзи устидан чиқиб, олтин медални қўлга киритганини таъкидлади.
«Мен ҳамма ўйинларни кўряпман, лекин сенинг ўйинингдан жуда ташвишда эдим. Лекин барча рақибларингга ҳеч қандай имконият қолдирмаганинг — менга ғурур, ифтихор, Янги Ўзбекистоннинг янги ёшлари нималарга қодир эканини кўрсатади… Сенинг [финал] жангингни нафас олмай кўрдик ҳаммамиз, нега десангиз, бу жанг бизга ҳаёт-мамотимиздек керак эди», — дейди у.
Улуғбек Рашитов ва Ҳасанбой Дўсматов «алоҳида эътибор ва юксак ишонч, спортчиларга барча шароитлар яратилгани учун» давлат раҳбарига миннатдорлик билдириб, ўз ғалабаларини Янги Ўзбекистонга бағишлашларини айтди, дейилади хабарда.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев поговорил по телефону с тхэквондистом Улугбеком Рашитовым и боксёром Хасанбоем Дусматовым, которые завоевали золотые медали на Олимпийских играх в Париже и стали двукратными олимпийскими чемпионами.
Глава государства поздравил спортсменов и отметил, что завоевание национальной сборной двух золотых олимпийских медалей за один день «стало историческим событием для узбекского спорта».
Он подчеркнул, что «смелые и уверенные выступления наших ребят, их высокое мастерство и мужество стали примером подлинного героизма, показали, на что способна молодёжь Нового Узбекистана, придали огромную силу и чувство гордости нашему народу».
Шавкат Мирзиёев выразил признательность их тренерам, родителям и близким.
олимпиада-2024, олимпийские игры 2024, париж-2024, улугбек рашитов, хасанбой дусматов, шавкат мирзиёев
Он также отдельно отметил, как Улугбек Рашитова прошёл в финал и одержал победу, несмотря на полученную травму в полуфинале. Президент сказал, что узбекистанец сдержал своё слово, данное три года назад, и снова удостоился «золота» Олимпиады.
«Ты — герой нашего времени. Ты с таким достоинством и уверенностью выступил на арене. Я желаю успехов всей нашей молодёжи», — заявил Шавкат Мирзиёев.
Президент отметил, что Хасанбой Дусматов также сдержал своё слово, завоевав «золото».
«Я смотрю все игры, но я сильно беспокоился по твоему поединку. Но ты не оставил никаких шансов всем соперникам, что заставляет меня гордиться, показывает, на что способна новая молодёжь Нового Узбекистана… Мы все смотрели твой [финальный] бой, затаив дыхание. Эта победа была нам жизненно важна», — заявил он.
Улугбек Рашитов и Хасанбой Дусматов поблагодарили главу государства «за особое внимание и высокое доверие, за все условия, созданные для спортсменов, и заявили, что посвящают свои победы Новому Узбекистану», говорится в сообщении.