Эркин кураш бўйича Ўзбекистон терма жамоаси вакили Разамбек Жамалов Париждаги Олимпия ўйинлари чемпиони бўлди.
9 август куни спортчи (-74 кг) саралаш баҳсларида Беларус вакили Магомедхабиб Кадимагомедовни (8:0), 1/8 финалда тўрт карра Европа чемпиони, икки карра вице-чемпион словакиялик Таймураз Салказановани (11:3, видео), чорак финалда — россиялик Чермен Валиев (6:5, видео), ярим финалда — Жаҳон чемпионати совриндори, Тожикистон вакили россиялик Виктор Рассадин (8:2, видео) мағлуб этди.
Финалда у Осиё ва жаҳон чемпионатларининг кўп карра совриндори япониялик 29 ёшли Даичи Такатани билан курашди. Жамалов ўйин тақдирини муддатидан олдин ҳал қилди. Аввалига у иккита муваффақиятли ҳужум уюштириб, 4 очкони қўлга киритди, кейин эса рақибни маҳкам ушлаб, ҳаракатсиз қолдирди. Япония томони қарорга эътироз билдирмоқчи бўлди, бироқ ҳайъат тизими ўйинда ҳеч қандай қоидабузарликларни кўрмади ва ғалабани Ўзбекистон вакилига берди.
олимпиада 2024, париж 2024, разамбек жамалов
Жангдан сўнг Такатани рақибини табриклади ва уни кўтарди. Жамолов ҳам бунга жавобан қўлини кўтариб, уни Олимпиадада кумуш медаль олгани билан табриклади.
Эркин курашчи Разамбек Жамалов 2024 йилда спорт фуқаролигини ўзгартирди ва Ўзбекистон номидан халқаро мусобақаларда қатнаша бошлади. 22 ёшли спортчи 74 кг вазн тоифасида 2020 ва 2022 йилларда Россия чемпиони, шунингдек, ЖЧ-2020 ғолиби ҳисобланади. Шунингдек, у 23 ёшгача бўлган курашчилар ўртасида 2019 йилги жаҳон ва Европа чемпиони бўлган.
Спорт эксперти Алишер Никимбаевнинг қайд этишича, Разамбек Токио-2020 бронза медали совриндори Бекзод Абдураҳмонов ўрнига терма жамоага киритилган. Унинг сўзларига кўра, ўз вақтида бу қарор танқид қилинган.
Бу Ўзбекистоннинг сўнгги 20 йил ичида эркин кураш бўйича олинган илк Олимпия олтинидир. Охирги марта Артур Таймазов ва Александр Доктуришвили Ўзбекистон терма жамоасига 2004 йилда олтин медални қўлга киритган эди.
6 олтин, 1 кумуш ва 3 бронза медали билан терма жамоа Олимпиаданинг медаллар жадвалида 13-ўринга кўтарилиб олди.

Представитель сборной Узбекистана по вольной борьбе Разамбек Джамалов стал чемпионом Олимпийских игр в Париже.
9 августа Разамбек Джамалов (до 74 кг) в квалификации победил Магомедхабиба Кадимагомедова, выступающего за Беларусь, (8:0), в 1/8 финала — четырёхкратного чемпиона Европы, двукратного вице-чемпиона мира Таймураза Салказанова из Словакии (11:3, видео), в четвертьфинале — россиянина Чермена Валиева (6:5, видео), в полуфинале — обладателя Кубка мира, россиянина Виктора Рассадина из Таджикистана (8:2, видео).
В финале ему противостоял 29-летний Даити Такатани из Японии, многократный призёр чемпионатов Азии и мира. Но Джамалов справился с ним досрочно. Сначала провёл две успешные атаки и заработал 4 балла, а затем поймал в захват и обездвижил его. Японская сторона пыталась оспорить решение, но судейский корпус не увидел нарушений и присудил победу представителю Узбекистана.
Такатани после боя поздравил соперника и приподнял его. Джамалов в ответ также поднял его руку, поздравив с серебряной медалью Олимпиады.
Видео боя и празднования
">[/telegram_post]
Борец вольного стиля Разамбек Жамалов сменил спортивное гражданство в 2024 году и стал выступать за Узбекистан на международных соревнованиях. 22-летний атлет является чемпионом России 2020 и 2022 годов в весовой категории до 74 кг, а также обладателем Кубка мира 2020 года. Он также чемпион мира и Европы 2019 года среди борцов до 23 лет. Тренируется под руководством Олима Хикматова.
Как отмечает спортивный эксперт Алишер Никимбаев, Разамбек был включён в состав сборной в последний момент вместо бронзового призёра Токио-2020 Бекзода Абдурахманова. По его словам, тогда это решение вызывало критику.
Это первое олимпийское «золото» Узбекистана по вольной борьбе за 20 лет. В последний раз золотые медали за Узбекистан брали Артур Таймазов и Александр Доктуришвили в 2004 году.
Национальная команда с 6 золотыми, 1 серебряной и 3 бронзовыми медалями поднялась на 13-е место в медальном зачёте Олимпиады.