Буюк Британия терма жамоасининг икки нафар ёрдамчи ходими Олимпия ўйинларида бокс бўйича Ўзбекистон терма жамоаси бош мураббийи Тўлқин Қиличевнинг ҳаётини сақлаб қолишга ёрдам берди. Бу ҳақда Британия жамоаси физиотерапевтига таяниб, The Guardian, PA Agency ва мамлакат бокс федерацияси хабар берди.
Маълум қилинишича, «Ролан-Гаррос» стадионининг машғулот ҳудудида финалда франциялик Билол Беннамани мағлуб этган Хасанбой Дўсматовнинг олтин медалини нишонлаш чоғида 41 ёшли Тўлқин Қиличевнинг юраги хуруж қилган.
Боксчи Ҳасанбой Дўсматов, унинг мураббийи Зиятдинбек Тойғонбоев (чапда) ва Ўзбекистон бокс жамоаси бош мураббийи Тўлқин Қиличев (ўнгда) икки рақамини кўрсатиб Дўсматовнинг Олимпиададаги иккинчи олтин медали эканига ишора қилишмоқда.
Буюк Британиянинг бокс бўйича шифокори Харж Сингх ва физиотерапевт Робби Лиллис ҳам машғулот ҳудуди яқинида бўлишган ва унга шошилинч ёрдам кўрсатишган. Сингх сунъий нафас берган, Лиллис эса дефибриллятор амалиётини қўллаган.
«Ўзбекистон мураббийлар жамоаси машғулот жойига қайтиб келишди ва уларнинг барчаси ғалабани нишонлади, сўнгра бу ҳудуддан байрам билан боғлиқ бўлмаган ҳайқириқлар эшитилди. Шифокорларни чақиринг, деган овозлар бўлди. Харж биринчи бўлиб ёрдамга югурди ва мен унинг орқасидан қўлимдаги сумка билан эргашдим», — деди Лиллис.
«Мен хонага 30 сония ўтиб етиб келганимда, Харж аллақачон мураббийда юрак-ўпка реанимациясини бажаришни бошлаган эди. Бир неча мураббийлар вазиятдан хавотирда эдилар, шунинг учун уларни ўзига келтиришга бироз вақт керак бўлди. Мен травма сумкасини очдим, дефибрилаторни чиқариб, иложи борича тезроқ ёстиқчаларни қўйдим. Биз унинг юрак уриш тезлигини таҳлил қилганимиздан сўнг, у шок кераклигини айтди, шунинг учун биз ҳаммани чиқариб юбордик ва буни қилдик», — деди у.
Унинг сўзларига кўра, Тўлқин Қиличев Харж сунъий нафас беришни давом эттиргандан сўнг тахминан 20−30 сонияларда ҳушига келган.
Қиличев ҳозирда касалхонага ётқизилган, унинг аҳволи барқарор, деб баҳоланмоқда.
Лиллис пайшанба куни кечқурун воқеадан кейин умуман ухламаганини айтди: «Шубҳасиз, ўша пайтда бу вазиятни ҳал қилиш қандайдир адреналин бўлди. Мен ўз вазифамни бажардим ва кимнингдир омон қолишига ёрдам берганимдан миннатдорман».
Ўзбекистон терма жамоаси мураббийлар штаби тафсилотларга изоҳ бермади ва Тўлқин Қиличев билан «ҳаммаси жойида, у ҳозир анча яхши» эканини айтишди.

Два члена вспомогательного персонала сборной Великобритании на Олимпиаде помогли спасти жизнь главному тренеру сборной Узбекистана по боксу Тулкину Кличеву. Об этом сообщает The Guardian, PA Agency и федерация бокса Великобритании со ссылкой на физиотерапевта британской команды.
Сообщается, что в разминочной зоне стадион Ролан-Гаррос у 41-летнего Тулкина Киличева произошла остановка сердца во время празднования золотой медали Хасанбоя Дусматова, который в финале победил француза Билала Беннама.
Боксёр Хасанбой Дусматов, его личный тренер Зиятдинбек Тойгонбаев (слева) и главный тренер Узбекистана по боксу Тулкин Киличев (справа) показывают цифру два, указывая на вторую золотую медаль Дусматова на Олимпиадах.
Врач Великобритании по боксу Хардж Сингх и физиотерапевт Робби Лиллис также находились в зоне разминки и бросились ему на помощь: Сингх проводил сердечно-лёгочную реанимацию (искусственное дыхание), а Лиллис использовал дефибриллятор.
«Тренерский штаб [Узбекистана] вернулся в зону разминки и все праздновали, а затем из той зоны, где вообще не было празднования, послышались крики. Раздался крик о враче, о помощи. Хардж был первым, кто откликнулся, и я последовал за ним с сумкой для оказания неотложной помощи, которую мы несли с собой», — рассказал Лиллис.
«Когда я прибыл примерно через 30 секунд после Харджа, он уже начал проводить сердечно-лёгочную реанимацию тренеру. Многие тренеры были явно взволнованы всей этой ситуацией, поэтому нам потребовалось время, чтобы убрать их всех с дороги. Я открыл сумку травматологической помощи, достал дефибриллятор и как можно быстрее надел на него электроды. После того, как мы проанализировали его сердечный ритм, он сказал, что необходимо немедленно применить электрошок, поэтому мы убрали всех и сделали это», — сообщил он.
По его словам, Тулкин Кличев пришёл в сознание примерно через 20−30 секунд, после того как Хардж продолжил делать ему искусственное дыхание.
Киличев был доставлен в больницу, где его состояние оценивается как стабильное.
Лиллис заявил, что в четверг вечером после инцидента он вообще не спал. «Очевидно, что в тот момент это был своего рода прилив адреналина, чтобы справиться с ситуацией. Я благодарен за то, что смог сыграть свою роль и помочь кому-то выжить. Моя мама сказала очень хорошую вещь: „Это твой олимпийский момент“. Это, очевидно, я обязательно запомню, и не думаю, что забуду это в ближайшее время»".
У Сингха больше опыта лечения остановки сердца, хотя обычно в условиях больницы. Он надеется, что он вместе с Лиллис смогут посетить Киличева. «Это позволяет взглянуть на вещи в перспективе. Все произошло так быстро. На каком-то этапе мы постараемся поехать в больницу. Если бы это удалось организовать, я думаю, это было бы весьма эмоционально для нас обоих», сказал он.
В тренерском штабе Узбекистана не стали комментировать детали и сообщили, что с Тулкином Киличевом «всё порядке, сейчас ему намного лучше».