Ўзбекистонда қуёш панелларини ўрнатишда ер ва мол-мулк солиғи имтиёзларидан тўлиқ фойдаланиш бўйича чеклов бекор қилинади. Шавкат Мирзиёев 12 август, душанба кунги йиғилишда Солиқ қўмитасига шундай кўрсатма берди.
2023 йил 1 апрелдан бошлаб қайта тикланувчи энергия манбалари учун қуввати 100 кВтгача бўлган ускуналар ўрнатган жисмоний ва юридик шахслар ушбу ускуна учун мол-мулк солиғи, у эгаллаб турган участка учун ер солиғи (Солиқ кодекси 428-моддаси) ва ишлаб чиқарилган энергияни сотишдан олинган фойда солиғини тўлашдан озод қилинган.
Президентнинг жорий йил 10 январдаги қарори билан имтиёзлар бериш тартибига ўзгартиришлар киритилган.
Хусусан, умумий қуввати 100 кВт гача бўлган ҚТЭМ қурилмаларини ўрнатган ва фойдаланувчи шахслар фойдаланишга топширилган кундан бошлаб 3 йил муддатга қуйидаги солиқларни тўлашдан озод қилинади:
• ушбу қурилмалар бўйича — юридик шахсларнинг мол-мулкига солинадиган солиқни, алоҳида турувчи қурилмалар билан банд бўлган ер участкалари бўйича — юридик шахслардан олинадиган ер солиғини, электр энергиясини умумий тармоққа сотишдан олинган фойда бўйича — фойда солиғини;
• уй-жой фондининг кўчмас мулк объектлари бўйича жисмоний шахслардан олинадиган мол-мулк солиғи ва жисмоний шахслардан олинадиган ер солиғи (бунгача — фақат жиҳозлар эгаллаган қисми учун)
Агар қурилмалар ўрнатилаётган қуёш панеллари қувватининг 25 фоизидан кам бўлмаган қувватини ташкил этадиган электр энергиясини сақлаш тизими билан ўрнатилган бўлса, ушбу кичик бандда назарда тутилган солиқ имтиёзлари улар фойдаланишга топширилган кундан бошлаб ўн йил муддатга қўлланади.
Жисмоний шахслар умумий қуввати 1 кВтдан ортиқ ҚТЭМ қурилмалари ўрнатганда имтиёзлар ҳар бир объект бўйича бир маротаба қўлланади.
Бунда солиқ имтиёзларининг йиллик миқдори жисмоний шахслардан олинадиган мол-мулк солиғи бўйича — БҲМнинг икки бараваридан (680 минг сўм), жисмоний шахслардан олинадиган ер солиғи бўйича эса — БҲМдан (340 минг сўм) ошмаслиги лозим.
Бироқ ушбу ўзгартиришлар ҳали Солиқ кодексига киритилмаган, шунинг учун ҳам уларни амалда қўллаш мумкин эмас.
Президент иқтисодиёт мажмуаси раҳбариятига (бош вазир ўринбосари Жамшид Қўчқоров раҳбарлигида) аҳоли ва тадбиркорлар учун энергия тежовчи ускуналар ва қуёш батареялари харид қилиш имкониятларини кенгайтириш топшириқларини ҳам берди.

В Узбекистане снимут ограничение на полноценное использование на льготы по налогу на землю и имущество при установке солнечных панелей. Президент Шавкат Мирзиёев на совещании в понедельник дал такое поручение председателю Налогового комитета Шерзоду Кудбиеву, чтобы он решил этот вопрос в августе.
С 1 апреля 2023 года физические и юридические лица, установившие оборудование для возобновляемых источников энергии мощностью до 100 кВт, на 10 лет освобождаются от уплаты налога на имущество в виде этого оборудования, налога на землю, занятую под него (статья 428 Налогового кодекса) и налога на прибыль, получаемую от продажи сгенерированной энергии.
Постановлением президента от 10 января этого года были внесены изменения в порядок предоставления льгот.
В частности, лица, установившие и использующие установки ВИЭ общей мощностью до 100 кВт, освобождаются сроком на 3 года, со дня введения их в эксплуатацию от уплаты:
- налога на имущество юридических лиц — по данным установкам, земельного налога с юридических лиц — по земельным участкам, занятым отдельно стоящими установками, налога на прибыль — по прибыли, полученной от реализации электроэнергии для общей сети;
- налога на имущество и земельного налога для физических лиц — по объектам недвижимости жилищного фонда (до этого — только по занятой оборудованием части).
В случае установки оборудования с системой накопления электрической энергии (аккумуляторов) мощностью не менее 25% мощности устанавливаемых солнечных панелей налоговые льготы, предусмотренные данным подпунктом, применяются сроком на 10 лет со дня введения их в эксплуатацию.
Налоговые льготы применяются к физическим лицам в случае установки ими оборудования ВИЭ общей мощностью более 1 кВт по каждому объекту один раз.
При этом годовой размер налоговой льготы не должен превышать по налогу на имущество физических лиц — двукратного размера базовой расчётной величины (680 тысяч сумов), по земельному налогу с физических лиц — размера базовой расчётной величины (340 тысяч).
Однако эти поправки ещё не внесены в Налоговый кодекс, из-за чего они пока не могут применяться на практике.
Президент также поручил руководству экономического комплекса (руководит вице-премьер Джамшид Кучкаров) расширить возможности приобретения энергосберегающего оборудования и солнечных батарей для жителей и предпринимателей.