2024 йилнинг биринчи ярмида Жанубий Кореяга ўқиш ёки амалиёт ўташ учун борган хорижликлар сони рекорд даражага етди. Бу ҳақда Корея туризм ташкилотига таяниб Yonhap агентлиги хабар берди.
Йилнинг биринчи ярмида 204 минг нафар чет эллик талаба ва курс тингловчиси ана шундай мақсадларда мамлакатга борган, бу ўтган йилнинг биринчи ярмига нисбатан 50,6 фоизга кўп. Биринчи яримйилликдаги аввалги рекорд 2019 йилда қайд этилган — 184,5 минг киши.
Жанубий Кореядаги талабаларнинг 55,2 фоизи ёки 112,7 минг нафари Хитой ҳиссасига тўғри келади. Иккинчи ўринни Вьетнам — 33,2 минг, учинчини — Япония (6864) эгаллади.
Мўғулистон тўртинчи ўринда (6724 нафар), Ўзбекистон эса 4997 нафар талаба билан бешинчи ўринда.
Ғарб давлатлари орасида Жанубий Кореяда ўқийдиган энг кўп хорижий фуқаролар Франция (3507) ва АҚШдан (3089) келган.
Топ 10 таликка, шунингдек, Тайван (2552), Мьянма (2255) ва Германия (1953) кирди. Россиядан 1483 нафар, Қозоғистондан 1022 киши келган.
Бутун дунёдан Кореяга ўқиш ва амалиёт ўташ учун келган хорижликлар сонининг кўпайиши кўп жиҳатдан «Корея тўлқини»нинг (Hallyu) таъсири билан боғлиқ. «К-контент» — K-pop, K-movies, K-drama, K-beauty ва K-food — бутун дунёда машҳур бўлгани учун чет эллик ёшлар орасида Кореяга қизиқиш ортди, деб ёзади Yonhap.
Бундан ташқари, кўп ҳолларда одамлар корейс тили ва маданиятини ўрганмоқда ёки иш мақсадида учун чет элда ўқимоқда.
Маҳаллий университетлар ва маҳаллий органлар кореялик талабалар сони камайиб бораётгани сабабли чет эллик талабаларни жалб қилишда жуда фаол.
Ҳукумат ва маҳаллий ҳокимиятлар ҳам корейс тилини мукаммал биладиган чет эллик талабаларни мамлакатда ишга жойлаштиришни рағбатлантириш сиёсатини олиб бормоқда. У кичик ва ўрта бизнесда ишчи кучи етишмаслиги муаммосини ҳал қилишга ва аҳоли сонининг қисқаришига жавоб беришга қаратилган.
2027 йилга бориб Корея 300 минг чет эллик талабани ўқишга жалб қилишни режалаштирмоқда. Ушбу лойиҳа Жанубий Корея иқтисодиётини юқори малакали ишчилар билан таъминлаш заруратидан, шунингдек, ҳукуматнинг дунёнинг энг яхши талабалари учун рақобат кучайиб бораётганини тушунишидан келиб чиқади.
Ушбу мақсадга эришиш учун ҳукумат саъй-ҳаракатларини давлат стипендиялари (Global Korea Scholarships) учун квотани оширишга қаратмоқда. Расмийлар, шунингдек, STEM йўналишларида ўқиш учун ариза топшираётган талабаларга (бу талабалар учун стипендиялар ўтган йилги 1335 дан икки баравар кўпайди) устуворлик беришни ва талабаларни Сеулдан ташқаридаги университетларга ўқишга киришга рағбатлантиришни режалаштирмоқда. Уларнинг рақобатбардошлигини ошириш учун Корея университетлари инглиз тилида ўқитишни кенгайтиришга чақирилмоқда.
Шунингдек, стипендиялар алоҳида мамлакатларга ҳам ажратилмоқда — масалан, мудофаа ва ядро технологияларига қизиққан Польша ва БАА (бу ерда Корея компанияси АЭС қурган) талабалари учун квоталар оширилмоқда.
STEM ва янги устувор мамлакатларга эътибор Хитой, Вьетнам ва Ўзбекистондан келган талабаларга ҳаддан ташқари таяниб қолишни тўғрилашга қаратилган. University World News маълумотларига кўра, ушбу уч мамлакат халқаро талабалар учун жорий квотанинг учдан икки қисмини ташкил қилади ва уларнинг аксарият талабалари гуманитар дастурларда ўқимоқда.
2023 йил якунига кўра, Ўзбекистон Корея (10,4 минг) университетларидаги талабалари сони бўйича Хитой (68 минг) ва Вьетнам (43,4 минг)дан кейинги ўринда бўлди.
ЮНEСКО ҳисоботига кўра, 2021 йилда (икки йиллик сўнгги ҳисобот ҳали эълон қилинмаган) Ўзбекистондан 110 минг талаба хорижий мамлакатларда таҳсил олган. Бунда мамлакат Хитой (1 миллион), Ҳиндистон (508 минг), Вьетнам (137 минг) ва Германиядан (126 минг) кейин бешинчи ўринни эгаллаган.
АҚШ халқаро талабаларни қабул қилувчи асосий давлатга айланди. 2021 йилда АҚШда 833 минг талаба таҳсил олган. Буюк Британияда 601 минг, Австралияда 378 минг, Германияда 376 минг ва Канадада 318 минг чет эллик талаба бор.

Число иностранцев, пребывающих в Южной Корее для обучения или стажировок в первой половине 2024 года, достигло рекордного показателя. Об этом сообщило агентство Yonhap со ссылкой на Корейскую организацию туризма.
За первое полугодие в стране с такими целями побывали 204 тысячи зарубежных студентов и слушателей курсов, что на 50,6% больше по сравнению с первой половиной прошлого года. Предыдущий рекорд за первое полугодие был зафиксирован в 2019 году — 184,5 тысячи человек.
На Китай приходится 55,2%, или 112,7 тысячи студентов в Южной Корее. Второе место занял Вьетнам — 33,2 тысячи, третье — Япония (6864).
Монголия расположилась на четвёртом месте (6724), а на пятом оказался Узбекистан с 4997 студентами.
Среди западных стран больше всего иностранных граждан прибыли в Южную Корею для учёбы из Франции (3507) и США (3089).
В топ-10 также оказались Тайвань (2552), Мьянма (2255) и Германия (1953). Из России прибыло 1483 человека, из Казахстана — 1022.
Увеличение числа иностранцев со всего мира, посещающих Корею с целью обучения и стажировок, во многом связано с влиянием «корейской волны» (Hallyu). Поскольку «K-контент» — K-pop, K-movies, K-drama, K-beauty и K-food — стал популярным во всем мире, интерес к Корее среди молодых иностранцев возрос, пишет Yonhap.
Кроме того, во многих случаях люди изучают корейский язык и культуру или учатся за границей для трудоустройства.
Местные университеты и органы местного самоуправления очень активно привлекают иностранных студентов, поскольку число корейских студентов уменьшается.
Правительство и местные власти также проводят политику поощрения трудоустройства иностранных студентов с отличным знанием корейского языка внутри страны. Она направлена на решение проблемы нехватки рабочей силы в малом и среднем бизнесе и реагирование на снижение численности населения.
К 2027 году Корея планирует привлечь на обучение 300 тысяч иностранных студентов. Этот проект связан с необходимостью подпитывать экономику Южной Кореи высококвалифицированными кадрами, а также с пониманием правительством того, что конкуренция за лучших студентов в мире увеличивается.
Для достижения этой цели правительство сосредотачивает усилия на увеличении квоты на государственные стипендии (Global Korea Scholarships). Власти также планируют отдать приоритет студентам, подающим заявки на обучение в областях STEM (стипендии для этих студентов должны удвоиться с 1335 в прошлом году) и стимулировать студентов поступать в университеты за пределами Сеула. Чтобы повысить свою конкурентоспособность, корейским университетам настоятельно рекомендуется расширить преподавание на английском языке.
Стипендии также будут адресованы отдельным странам — например, будут увеличены квоты для студентов из Польши и ОАЭ (там корейская компания построила АЭС), интересующихся оборонными и ядерными технологиями.
Акцент на STEM и на новых приоритетных странах также призван исправить чрезмерную зависимость от студентов из Китая, Вьетнама и Узбекистана. По данным University World News, на эти три страны приходится две трети нынешних квот для иностранных студентов, и большинство студентов из них обучаются по гуманитарным программам.
По итогам 2023 года Узбекистан также был в списке лидеров по количеству студентов в корейских вузах (10,4 тысячи) после Китая (68 тысяч) и Вьетнама (43,4 тысячи).
Согласно отчёту ЮНЕСКО, в 2021 году (последний двухлетний отчёт ещё не опубликован) в зарубежных странах обучались 110 тысяч студентов из Узбекистана. И здесь страна занимала пятое место после Китая (1 млн), Индии (508 тысяч), Вьетнама (137 тысяч) и Германии (126 тысяч).
США стали основной страной, принимающей иностранных студентов. В 2021 году в США обучалось 833 тысяч студентов. В Великобритании обучаются 601 тысяча иностранных студентов, в Австралии — 378 тысяч, в Германии — 376 тысяч и в Канаде — 318 тысяч.