Тайванлик боксчи Линь Юй-Тин 57 килограмм вазн тоифасида Олимпиада чемпиони бўлди. Олтин медаль сари йўлда у ва жазоирлик бошқа боксчи гўёки эркак бўла туриб, аёллар билан беллашганликда айблана бошлади.
Бу ҳақда кўплаб сиёсатчилар, тадбиркорлар ва бошқа шахслар фикр билдирди.
13 август куни бош вазир Абдулла Арипов жонли эфирда ўтказилган олимпия терма жамоасини расмий кутиб олиш маросимида ўзбекистонлик спортчи мағлуб бўлган Ситора Турдибекова ва Линь Юй-Тин ўртасидаги бокс учрашуви ҳақида фикр билдирди.
«Айрим спортчиларимиз ҳар хил сабабларга кўра медаллар соҳиби бўла олишмади. Бунга ўтган сафар ҳам айтиб ўтганимиздек, ҳакамликдаги ноаниқликлар ва бошқа сабаблар бўлиши мумкин. Энг ёмони бу гал, ўйлайманки, бизнинг халқимизга ҳам умуман ёқмаган нарса бу — эркак, болаларнинг аёллар кийимини кийиб чиққани бўлди. Бу, умуман, ҳеч қанақасига қабул қилиб бўлмайдиган [ҳолат]. Шунда ҳам бизнинг Ситорахон [Турдибекова] қизимиз ўша Тайванми, Таипейиданми келган эркак-йигит билан охиригача, қўрқмасдан тушиб, [жанг қилди]», — деди Абдулла Арипов.
«Диёрахон [Келдиёрова]нинг чемпион бўлгани, Светлана [Осипова]нинг кумуш медални қўлга киритгани ва Ситорахон [Турдибекова]нинг қўрқмасдан курашгани, боя Танзила Камаловна айтганларидек, қизларимизнинг ҳам ҳеч йигитларимиздан қолишмайдиган мардлиги, уларнинг жўшқинлиги ва ҳақиқий лидерлигидан дарак, тўғрими? Албатта, умид ва орзулари ушалмаган спортчиларимизга келажакда ҳамма орзулари ушалишини тилаб, бундан ҳам кўпроқ ҳаракат қилиб, ҳурматли президентимиз яратиб бераётган имкониятлардан тўғри фойдаланиб, бундан ҳам яхши натижаларга эришамиз, деган ният билан чин кўнгилдан табриклайман сизларни, хуш келибсизлар», — дея таъкидлади ҳукумат раҳбари.
Гендер можароси
Лин Ю Тинг ва Ситора Турдибекова. Фото: Миллий олимпия қўмитаси.Лин Ю Тинг ва Ситора Турдибекова. Фото: Миллий олимпия қўмитаси.
28 ёшли Лин Ю Тинг икки карра жаҳон чемпиони (2018, 2022), Осиё ўйинлари чемпиони (2022), Осиё чемпиони (2017) ва Жаҳон чемпионатининг бронза медали совриндори (2019). У, шунингдек, 2020 йилги Токио Олимпиадасида иштирок этди ва у ерда ҳакамлар қарорига кўра 1/8 финалда филиппинлик спортчи Нести Петечиога ютқазди. Яъни у барча турнирларда ғалаба қозона олмади, унинг ҳаваскор боксдаги шахсий рекорди — 46 ғалаба, шу жумладан, 1 нокаут, 14 мағлубият.
У Париж Олимпиадасида 57 килограммгача бўлган вазн тоифасида польшалик Юлия Шереметани мағлубиятга учратиб, олтин медални қўлга киритди. У 1/8 финалда ўзбекистонлик Ситора Турдибековани ҳам мағлуб этганди (5:0).
Лин Ю Тинг билан бир қаторда, жазоирлик боксчи Иман Хелиф (47 ғалаба, жумладан, 7 нокаут, 9 мағлубият) ҳам «гендер можароси» марказида бўлди. Бу 1 август куни италиялик боксчи Анжела Карини жазоирлик спортчи билан жанг бошланганидан 46 сония ўтиб, мусобақада иштирок этишдан бош тортганидан сўнг содир бўлди ва у «ҳеч қачон бунчалик қаттиқ зарба қабул қилмаганини» айтди.
Хелифнинг гўёки эркак бўла туриб, аёллар билан мусобақалашаётгани, жумладан, Ўзбекистонда ҳам баҳсларни келтириб чиқарди. Кейинчалик Анжела Каринининг ўзи Хелифдан кечирим сўрамоқчилиги ва унинг қўлини сиқишдан бош тортганидан афсусда эканини билдирди.
Ўтган йилга қадар спортчиларнинг жинси ҳеч қачон шубҳа остига олинмаганди. На Лин, на Хелиф ўзларини трансгендер ёки интерсексуал сифатида идентификация қилмаган (ушбу атама ва бундай хусусият бериш қандай келиб чиққани ҳақида батафсил).
2023 йилда Халқаро бокс ассоциацияси (IBA) уларни «гендер тести муваффақиятсизлиги» туфайли жаҳон чемпионатидан дисквалификация қилганида ва бу орқали Линь Юй-Тин бронза медалидан маҳрум бўлиб, Хелиф 66 кг гача тоифадаги мусобақа чорак финал босқичидан четлатилганида ҳаммаси ўзгарди (ўзбекистонлик Навбаҳор Ҳамидова у ерга бориб, кейинчалик жаҳон чемпионатида бронза медалини қўлга киритганди).
Линь Юй-Тин ва Иман Хелиф. Фото: npr.orgЛинь Юй-Тин ва Иман Хелиф. Фото: npr.org
Қайд этиш жоиз, Жаҳон бокс федерациялари ассоциациясини тадбиркор Умар Кремлев бошқаради (ОАВ унинг Россия расмийларига яқинлигини таъкидлайди), унинг ягона ҳомийси эса Россия давлат концерни «Газпром» ҳисобланади.
Кремл Жаҳон кубоги вақтида «бир қатор ДНК тестлари ўз ҳамкасбларини алдамоқчи бўлган ва ўзини аёл қилиб кўрсатган спортчиларни аниқлаганини» айтганди. Унинг сўзларига кўра, «генетик тестлар» натижаларига кўра, уларда ХY хромосомалари борлиги исботланган, бу биологик аёлларда йўқ (ирсий бузилиш ҳолатлари бундан мустасно).
Баъзи кузатувчилар синов чемпионатдан олдин эмас, балки Хелифнинг 1/8 финалда россиялик спортчи Азалией Аминева устидан қозонилган ғалабасидан кейингина ўтказилганини шубҳали деб ҳисобламоқда.
Жаҳон ОАВнинг аксарияти, хусусан, Россия давлат ОАВлари Хелиф ва Юй-Тин биологик аёл эмаслиги ҳақидаги ягона далил сифатида Кремлнинг ўтган йилги баёнотини келтирган.
IBA позицияси
31 июль куни IBA «спортчи аёлларда тестостерон тести ўтказилмагани, балки алоҳида ва тан олинган тестдан ўтказилгани, тафсилотлар сирлигича қолаётгани»ни маълум қилди. «Ушбу тест ҳар икки спортчи ҳам зарур шартларга жавоб бермаганини ва бошқа спортчилардан рақобатбардош устунликка эга эканини аниқ кўрсатди», — дейилади хабарда. Аммо ассоциация улар айнан нимани «тан олинган тест» деб атаётганини очиқламади, деб ёзади BBC рус хизмати.
Умар Кремлев Instagram’да: «Томас Бахга (ХОҚ раҳбари — таҳр.) шармандалик», — деб ёзди. «Ҳозир Олимпиада ўйинларида содир бўлаётган воқеалар барча замонлар шармандалигидир. Спортчилар ХОҚ раҳбариятининг беадаблиги туфайли заҳарланмоқда ва гендер камситиш ва рақобат йўқлиги туфайли ўз фаолиятини якунламоқда», — дея таъкидлади у.
У бир ҳафта олдин ўтказилган пресс-конференцияда IBA’да «улар эркак эканини кўрсатадиган таҳлил ва генетик тестлар бор»лигини айтди.
Кейинроқ IBA Иман Хелиф ва Линь Юй-Тин бир нечта мураббийларнинг шикоятларидан сўнг гендер текширувидан ўтганини айтди. Шу билан бирга, хабарда айтилишича, бу ҳолат биринчи марта 2022 йил май ойида кузатилган (IBA уларни фақат бир йилдан кейин тўхтатган).
Ассоциациянинг тушунтиришича, улар спортчиларга нисбатан зудлик билан ҳеч қандай чора кўрмаган, чунки улар фақат битта тест натижаларини етарли эмас, деб ҳисоблаган. Қайта синов 2023 йил 17 мартда ўтказилган ва натижалар «мутлақо бир хил» бўлган.
ХОҚ позицияси
Томас Бах. Фото: ХОҚ.Томас Бах. Фото: ХОҚ.
30 июл куни Халқаро олимпия қўмитаси Иман Хелиф ва Линь Юй-Тинни бокс бўйича аёллар олимпия турнирига қабул қилди. Бу вақтга келиб, ХОҚ қарори билан IBA халқаро тан олишдан маҳрум қилинган эди.
Маълумот учун: Халқаро бокс ассоциацияси, IBA, деярли бир аср давомида ҳаваскор боксни бошқариб келди. Аммо 2019 йилда қатор коррупция ва молиявий можаролар ХОҚни IBA’ни чиқариб юборишга ва Олимпиадада боксни ташкил этиш ҳуқуқидан маҳрум қилишга мажбур қилди. Бундан аввал 2012 йили Лондон ва 2016 йилда Рио-де-Жанейрода ўтказилган ўйинларда порахўрлик ва келишилган ўйинлар билан боғлиқ можаролар юзага келган эди. 2018−2019 йилларда ташкилотга АҚШ санкциялари рўйхатига киритилган ўзбекистонлик тадбиркор Ғофур Раҳимов раҳбарлик қилган.
ХОҚ, шунингдек, IBA тестларининг ҳақиқийлиги ва вақтини шубҳа остига қўйиб, боксчилар йиллар давомида тестсиз жанг қилганига ишора қилди. Ташкилот, шунингдек, Париждаги «тартибсиз матбуот анжумани»га ишора қилиб, IBA’нинг ишончлилигини шубҳа остига қўйганини айтди, чунки ундаги «бир нечта номувофиқликлар уларнинг тест натижаларига таяниб бўлмаслигини исботлади».
ХОҚ алоқалар бўйича директори Марк Адамс 4 август куни аёл боксчилар ҳужумлар қурбони бўлганини, айниқса, ижтимоий тармоқларда ўлим билан таҳдид қилинганини айтди. Унинг сўзларига кўра, Хелиф ва Юй-Тиннинг гендер тестлари қонуний бўлмаган. Унинг таъкидлашича, намуна олиш жараёнида «концепциянинг ўзидан тортиб, улар ҳақидаги маълумотларни жамоатчиликка тарқатишгача» жуда кўп қоидабузарликлар мавжуд
«Улар қиз бўлиб туғилган, аёл сифатида рўйхатга олинган, паспортларда эса аёл сифатида кўрсатилган. Сўнгги 6−7 йилдан буён катталар ўртасидаги мусобақаларда қатнашиб келмоқда. Улар аёл сифатида жангларда ғалаба қозонган ва ютқазган», — деди у.
Тайванлик ижтимоий тармоқ фойдаланувчилари Линни Олимпия ўйинлари давомида қўллаб-қувватлаб, унинг ғалабаларини нишонлади ва уни баланд овозда ҳимоя қилди. Тайвань президенти Лай Циндэ Линни «Тайваннинг қизи» деб атади ва у Тайванни фахрлантирганини айтди.
Хитой Тайпэйи олимпия қўмитаси Халқаро бокс ассоциациясига (IBA) мактуб йўллаб, уни тайванлик боксчининг жинси билан боғлиқ айбловлар бўйича қонуний чоралар кўриши мумкинлиги ҳақида огоҳлантирди.
Шанба куни Линнинг она шаҳри Янги Тайпейда юзлаб одамлар унинг онаси Ляо Шу-Чэнь билан финалнинг жонли эфирини томоша қилиш учун тўпланди.
абдулла арипов, олимпиада 2024, париж 2024
Би-би-сига берган интервьюсида у Линга шундай деди: «Онанг сени яхши кўради. Мен қизимни яхши кўраман». «У жуда қийин йўлни босиб ўтди. Бутун дунё уни масхара қилаётганини кўриб жуда ғазабландим. Бу тарихий лаҳза», — дея қўшимча қилди у.
Можаролар фонида интернетда Лин бокс билан шуғулланишни оилавий зўравонлик қурбони бўлган «онасини ҳимоя қилиш» учун бошлаганини айтган интервьюси қайта пайдо бўлди.
Тасдиқлаш жараёни қандай амалга оширилади?
Илгари халқаро мусобақаларда иштирок этаётган спортчи қизлар турли йўллар билан текширилар эди: 1966 йилдан бошлаб уларнинг барчаси визуал тиббий кўрикдан ўтказила бошлади. Хромосомаларни текшириш 1967 йилдан бери олиб борилади. Тўғрироғи, дастлаб бу нотўғри прототип эди. Кўп сонли тиббиёт мутахассислари бундай текширувга қарши чиқди, деб ёзади Meduza. Чунки бундай тест фақат хромосомалар тўпламини кўрсатиши мумкин, аммо спортчининг эркак ёки йўқлигини эмас.
Якунда иштирокчиларни кенг қамровли синовдан ўтказмасдан бўлиб ўтган биринчи Олимпия ўйинлари 2000 йилда Сиднейдаги ўйинлар бўлди.
Ҳозирда ХОҚ ва ихтисослаштирилган спорт ташкилотлари мусобақаларда адолатни таъминлаш ва шу билан бирга аёл спортчиларни камситмаслик ўртасида мувозанатни сақлашга ҳаракат қилмоқда.
Олимпиада боксига кириш қоидалари ўзгарадими?
Фото: МОҚ.Фото: МОҚ.
2021 йилда ХОҚ индивидуал спорт федерацияларидан тестостерон даражасига асосланган умумий сиёсатни талаб қилишдан кўра, ўзларининг мувофиқлик сиёсатларини ишлаб чиқишларини сўраб янги кўрсатмалар чиқарди.
Бироқ олимпия бокси IBA билан келишмовчилик туфайли ХОҚ зиммасига юклангани ва Хелиф-Лин можароси авж олгани сабабли, қўмита аёллар бокс тоифасини ҳимоя қилиш ва адолат ва хавфсизликни таъминлаш учун ўзининг қаттиқроқ қоидаларини ишлаб чиқишда тобора кучайиб бораётган босимга дуч келди, деб ёзади BBC.
Бу сўнгги йилларда бир қатор спорт федерациялари ўзларининг гендер мувофиқлиги қоидаларини кучайтириб, трансгендер аёлларни элита аёллар мусобақаларида қатнашишни тақиқлагани ва жинсий ривожланишдаги фарқлари (DSD) бўлган спортчиларнинг тестостерон даражасини тиббий йўл билан камайтиришини таъкидлагани билан содир бўлди. Хелиф ва Линь трансгендер деган фикр йўқ.
Шу тариқ ХОҚнинг бокс бўйича мувофиқлик қоидалари бошқа спорт турлари билан тенглаша олмади. ХОҚ 1999 йилда генетик гендер тестидан воз кечганди ва қисман одамларни қоралашдан қўрқиб, қоидаларни ўзгартиришга қарши бўлган ва «ҳар бир инсон спортда камситишларсиз қатнашиш ҳуқуқига эга»лигини маълум қилганди.
ХОҚ президенти Томас Бах шундай деди: «Баъзилар ҳозир ХХ ёки ХY эркаклар ва аёллар ўртасидаги аниқ фарқ эканини айтадиган даражада оддий эмас. Илмий жиҳатдан бу ортиқ тўғри эмас».
Шу билан бирга, Бах шундай деди: «Агар кимдир бизга илмий жиҳатдан тасдиқланган тизимни тақдим этса — эркак ва аёлни қандай аниқлаш мумкинлиги бўйича — биз буни биринчи бўлиб қиламиз. Бизга бу ноаниқлик ёқмайди. Шунинг учун биз уни ўрганишдан хурсанд бўлардик».
ХОҚ вакили ҳам бу масалада «қора ёки оқ» йўқлигини таъкидлади.
«Кўп аёлларда тестостерон даражаси эркакларникига қараганда юқори, шунинг учун тест қандайдир сеҳрли таёқча экани ҳақидаги фикр тўғри эмас. Бу миналанган майдон. Агар консенсус топа олсак, албатта, уни амалга ошириш устида ишлаймиз. Бу барча спорт турлари бўйича муаммо, биз бу муаммони ҳал қиладиган ҳар бир кишини тинглашга очиқмиз. ХОҚ ҳар доим инклюзивлик ва адолатни ва кенгроқ маънода хавфсизликни мувозанатлашга ҳаракат қилади. Бу қийин савол ва биз бу ҳақда ўйлаб кўришимиз керак», — деди Бах.
ХОҚ танқидчилари бундай мувозанатга эришиш мумкин эмаслигини ва адолат ва хавфсизликка устувор аҳамият бериш кераклигини таъкидламоқда.
Бокс бўйича можаро келажакдаги Олимпиада ўйинларида мажбурий гендер тестини ўтказиш талабларини кучайтирди, фаоллар эса (ХОҚ 2000 йилда бекор қилган) ёноқдаги тампон тестини қайтаришни талаб қилди. Уларнинг айтишича, спортчи аёлларнинг аксарияти буни қўллаб-қувватлайди. Бироқ, бошқаларнинг таъкидлашича, инсоннинг ирсий таркибига ишонч ҳосил қилиш учун янада кенгроқ тестлар талаб қилинади, бу эса харажат ва инвазивлик ҳақида хавотир уйғотиши мумкин, деб таъкидлайди BBC.
Аёл боксчиларда DSD борми?
Хелиф ва Линнинг DSD (жинсий ривожланиш бузилиши) билан касалланган спортчилар экани ҳали номаълум, чунки тўлиқ тест натижалари махфий ва уларнинг ўзи ҳам бу маълумотларни ошкор қилмади. Улар аёл эканини таъкидламоқда.
Бироқ IBA баёнотлари (ва ХОҚнинг дастлаб бу DSD ҳодисаси эмаслигини таъкидлаб, кейин баёнотни қайтариб олишдаги хатоси) туфайли спортчилар DSD билан касалланган бўлиши мумкинлиги ҳақидаги муқаррар тахминларга олиб келди ва спорт бу масалага қандай ёндашиши кераклиги ҳақидаги мунозарани қайтадан қўзғатди, деб таъкидлайди BBC.
Бу енгил атлетика учун ҳам актуал, жанубий африкалик ўрта масофага югурувчи Кастер Семеня ўтмишда можаро марказида қолганди. Жинсий ривожланишда турли хил ўзгаришларга эга бўлган ва бу унинг тестостеронини оширган аёл спортчи икки марта Олимпия олтинини қўлга киритган.
2011 йилда Халқаро енгил атлетика федерациялари ассоциацияси аёллар қонида тестостероннинг мақбул даражасини аниқлади. Семеня бу гормон даражасини пасайтириш учун дорилар қабул қилиши керак эди. 2018 йилда чекловлар фақат 400 метр ва бир милягача бўлган пойгаларда қолдирилди. Кастер Семеня бошқа масофалар бўйича мусобақалашишга қарор қилди.
Илмий ҳамжамиятда DSD турига қараб, у билан касалланган спортчилар аслида қандай физиологик фойдаларга эга бўлиши ҳақида мунозаралар давом этмоқда. Баъзиларнинг айтишича, Y хромосомаси бўлган ҳар бир киши эркак, Y хромосомаси бўлмаган ҳар бир киши аёл деган аниқ фикрни айтиш мумкин эмас ва кўпроқ маълумот талаб қилади.

Боксёрша Линь Юй-Тин из Тайваня стала чемпионкой Олимпиады в весовой категории до 57 кг. На пути к золотой медали её и другую боксёршу из Алжира начали обвинять в том, что они, якобы будучи мужчинами, соревнуются с женщинами. Об этом высказались многие политики, предприниматели и другие лица.
Премьер-министр Абдулла Арипов 13 августа на торжественной церемонии встречи олимпийской сборной, которая транслировалась в прямом эфире, прокомментировал боксёрский поединок Ситоры Турдибековой из Узбекистана с Линь Юй-Тин, в котором узбекистанка проиграла.
«Некоторые из наших спортсменов по разным причинам не смогли стать обладателями медалей. Как говорилось об этом раньше, причинами стали неточности в судействе, другие причины. И самое плохое на этот раз, думаю, что вообще не понравилось всему нашему народу, — это то, что мужчины выходили [на ринг] в одежде женщин», — сказал он.
«Это никак нельзя принять. Но, несмотря на это, наша спортсменка Ситора [Турдибекова] без страха, до конца [сразилась] с мужчиной из Тайваня или Тайбэя. Чемпионство Диёры [Келдиёровой], серебряная медаль Светланы [Осиповой], бесстрашная борьба Ситоры, как говорила Танзила Камаловна (Нарбаева, глава Сената — ред.), показывают смелость и настоящее лидерство наших девушек, которые не уступают парням», — заявил глава правительства.
Гендерный скандал
28-летняя Линь Юй-Тин является двукратной чемпионкой мира (2018, 2022), чемпионкой Азиатских игр (2022), чемпионкой Азии (2017) и бронзовой призёршей чемпионата мира (2019). Она участвовала в Олимпийских играх 2020 года в Токио, где проиграла филиппинской спортсменке Нести Петечио в 1/8 финала по решению судей. Таким образом, она не побеждала на всех турнирах, её личный рекорд в любительском боксе — 46 побед, включая 1 нокаутом, 14 поражений.
На Олимпиаде в Париже она завоевала золотую медаль в весовой категории до 57 кг, победив в финале Юлию Шеремету из Польши. В 1/8 финала она победила Ситору Турдибекову — 5:0.
Линь Юй-Тин, как и боксёрша Иман Хелиф из Алжира (47 побед, включая 7 нокаутом, 9 поражений), оказались в центре «гендерного скандала». Это произошло после того, как 1 августа итальянская боксёрша Анджела Карини через 46 секунд после начала боя с алжирской спортсменкой отказалась от участия в соревнованиях и заявила, что её «никогда не били так сильно».
Хелиф начали травить из-за того, что она, якобы будучи мужчиной, соревнуется с женщинами. Подобные сообщения в том числе писали и интернет-пользователи Узбекистана. Сама Анджела Карини впоследствии сказала, что хочет извиниться перед Хелиф и жалеет о том, что отказалась пожать ей руку.
До прошлого года года пол спортсменок никогда не ставился под сомнение. Ни Линь, ни Хелиф не идентифицировали себя как трансгендеры или интерсексуалы (подробнее об этих терминах и возникновении таких особенностей).
Всё изменилось в 2023 году, когда Международная ассоциация бокса (IBA) отстранила их от участия в чемпионате мира из-за «проваленного гендерного теста», в связи с чем Линь Юй-Тин лишилась «бронзы», а Хелиф сняли с соревнований в категории до 66 кг на стадии четвертьфинала (туда прошла узбекистанка Навбахор Хамидова и впоследствии выиграла «бронзу» ЧМ).
Ассоциацией боксёрских федераций мира руководит бизнесмен Умар Кремлев, а единственным её спонсором является государственный концерн России «Газпром».
Кремлев во время чемпионата мира заявил, что «по результатам ряда ДНК-тестов были выявлены спортсмены, пытавшиеся обмануть своих коллег и выдававшие себя за женщин». По его словам, по результатам «генетических тестов» было доказано, что они имеют ХY-хромосомы, которых нет у биологических женщин (за исключением случаев генетических нарушений).
Некоторые наблюдатели указывают на то, что тест был проведён не перед чемпионатом, а только после победы Хелиф над российской спортсменской Азалией Аминевой в 1/8 финала. Многие СМИ, ссылались на прошлогоднее заявление Кремлева, используют это в качестве единственного аргумента в пользу того, что Хелиф и Юй-Тин не являются биологическими женщинами.
Позиция IBA
31 июля IBA заявила, что «спортсменки не проходили тест на тестостерон, а были подвергнуты отдельному и признанному тесту, подробности остаются конфиденциальными». «Этот тест окончательно показал, что обе спортсменки не соответствуют необходимым критериям допуска и, как выяснилось, имеют конкурентные преимущества перед другими спортсменками», — говорится в заявлении. В ассоциации не уточнили, что именно они называют «признанным тестом», пишет русская служба BBC.
Умар Кремлёв в Instagram заявил: «Позор Томасу Баху (глава Международного олимпийского комитета — ред.)». «То, что сейчас происходит на Олимпийских играх — это позор всех времён», — отметил он.
На пресс-конференции неделю назад он заявил, что у IBA «есть анализы, и генетический тест показал, что они мужчины».
Позже в IBA заявили, что Иман Хелиф и Линь Юй-Тин прошли гендерное тестирование после жалоб от нескольких тренеров. При этом в сообщении сказано, что впервые оно проводилось ещё в мае 2022 года (отстранила их IBA только через год).
В ассоциации объясняют, что не стали сразу принимать какие-либо меры в отношении спортсменок, так как посчитали результаты только одного тестирования недостаточными. 17 марта 2023 года проводилось повторное тестирование, и результаты были «абсолютно идентичны».
Позиция МОК
30 июля Международный олимпийский комитет допустил Иман Хелиф и Линь Юй-Тин до женского олимпийского турнира по боксу. IBA же к этому моменту была по решению МОК лишена международного признания.
Для справки: Международная ассоциация бокса руководила любительским боксом почти 100 лет. Но в 2019 году череда коррупционных и финансовых скандалов вынудила МОК исключить IBA и забрать у неё право на организацию бокса на олимпиадах. Этому предшествовали скандалы о взятках и договорных матчах на Играх-2012 в Лондоне и Рио-де-Жанейро в 2016 году. В 2018—2019 годах организацией руководил бизнесмен Гафур Рахимов из Узбекистана, который был включён в санкционный список США.
МОК также поставил под сомнение законность и сроки тестов IBA, указав на то, что боксёры годами сражались без тестирования. Организация также усомнилась в авторитете IBA, указав на «хаотичную пресс-конференцию» в Париже, на которой «было несколько несоответствий, как доказательство того, что на результаты их тестов нельзя полагаться».
Директор МОК по коммуникациям Марк Адамс 4 августа заявил, что боксёрши оказались жертвами нападок, особенно в соцсетях, где им угрожали смертью. По его словам, гендерные тесты Хелиф и Юй-Тин не были законными. Он отметил, что в процессе взятия образцов была масса нарушений, «начиная с самой концепции и заканчивая тем, как информацию о них распространили на публике».
«Они родились девочками, были зарегистрированы как женщины и в паспортах указаны как женщины. Последние 6 или 7 лет они выступали на взрослых соревнованиях. Они выигрывали бои и проигрывали их как женщины», — сказал он.
Тайваньские пользователи социальных сетей поддерживали Линь на протяжении всей её олимпийской кампании, праздновали её победы и громко выступали в её защиту. Президент Тайваня Лай Циндэ назвал Линь «дочерью Тайваня» и сказал, что она заставила Тайвань гордиться ею.
Олимпийский комитет Китайского Тайбэя направил письмо в Международную ассоциацию бокса, в котором предупредил её о возможных судебных исках в связи с утверждениями относительно пола боксерши.
В родном городе Линь — Новом Тайбэе сотни людей собрались, чтобы посмотреть прямую трансляцию финала вместе с её матерью Ляо Шу-Чэнь.
В интервью BBC она обратилась к Линь: «Мама любит тебя. Я люблю свою дочь». «У неё был такой тяжёлый путь. Я была очень зла, видя, как весь мир издевается над ней. Это исторический момент», — добавила она.
На фоне скандала в сети всплыло старое интервью, в котором Линь говорит, что начала заниматься боксом, чтобы «защитить свою маму», которая стала жертвой домашнего насилия.
Как проходит проверка?
Раньше спортсменок, участвующих в международных соревнованиях, проверяли разными способами: с 1966 года все они проходили визуальный медицинский осмотр. С 1967 года проводилось хромосомное тестирование. Вернее, сначала его неточный прототип. Против такой проверки выступало большое количество медицинских специалистов, пишет Meduza. В первую очередь как раз из-за того, что такое тестирование может продемонстрировать лишь набор хромосом, но не то, является ли спортсменка мужчиной.
Первыми Олимпийскими играми, прошедшими без поголовного тестирования участниц, были Игры 2000 года в Сиднее.
Сейчас МОК и профильные спортивные организации пытаются балансировать между обеспечением справедливости на соревнованиях и в то же время не дискриминировать спортсменок.
Изменятся ли правила допуска к участию в олимпийском боксе?
В 2021 году МОК выпустил новые рекомендации, в которых просил отдельные спортивные федерации разработать собственную политику допуска, а не настаивать на всеобщей политике, основанной на уровне тестостерона.
Однако, поскольку из-за спора с IBA за олимпийский бокс в настоящее время отвечает МОК, а также поскольку разгорелся спор вокруг Хелиф и Линь, комитет столкнулся с растущим давлением, требующим разработать собственные более строгие правила для защиты женской категории бокса и обеспечения справедливости и безопасности, пишет BBC.
Это стало актуально после того, как ряд спортивных федераций в последние годы ужесточили свои правила допуска по половому признаку, запретив трансгендерным женщинам участвовать в элитных женских соревнованиях и настаивая на том, чтобы спортсмены с различиями в половом развитии (DSD) медицинским путём снижали уровень тестостерона. Нет никаких предположений, что Хелиф и Линь являются трансгендерами.
Правила допуска МОК для бокса, таким образом, не поспевают за другими видами спорта. МОК отказался от генетического гендерного тестирования в 1999 году и, похоже, выступает против изменения правил, отчасти из-за страха стигматизации людей, заявляя, что «каждый человек имеет право заниматься спортом без дискриминации».
Президент МОК Томас Бах заявил: «Это не так просто, как некоторые сейчас хотят это представить, — что XX или XY — это чёткое различие между мужчинами и женщинами. С научной точки зрения это больше не соответствует действительности».
Однако Бах также сказал: «Если кто-то представит нам научно обоснованную систему — как идентифицировать мужчину и женщину — мы первые, кто это сделает. Нам не нравится эта неопределённость. Поэтому мы были бы более чем рады изучить её».
Представитель МОК также заявил, что это в этом вопросе «нет чёрного или белого».
«У многих женщин уровень тестостерона выше, чем у мужчин, поэтому идея о том, что тест — это своего рода волшебная палочка, не соответствует действительности. Это минное поле. Если мы сможем найти консенсус, мы, безусловно, поработаем над его применением. Это вопрос всех видов спорта, мы открыты для того, чтобы выслушать любого, у кого есть решение этого вопроса. МОК всегда пытается сбалансировать инклюзивность и справедливость, а если говорить шире, также безопасность. Это сложный вопрос, и нам придётся над ним подумать», — заявил Бах.
Критики МОК утверждают, что достижение такого баланса невозможно и что приоритет должен отдаваться справедливости и безопасности.
Споры о боксе подстегнули требования обязательного тестирования пола на будущих Олимпиадах, и активисты призывают вернуть тест на мазок со щеки (от которого МОК отказался в 2000 году). Они говорят, что подавляющее большинство спортсменок поддерживают это. Однако другие утверждают, что требуется более комплексное тестирование, чтобы быть уверенным в генетическом составе человека, что может вызвать опасения по поводу стоимости и инвазивности, отмечает BBC.
Есть ли у боксёрш DSD?
Пока неизвестно, являются ли Хелиф и Линь спортсменками с DSD (нарушением полового развития), поскольку полные результаты тестов конфиденциальны, и они сами не заявили об этом. Сами боксёрши настаивают, что они женщины.
Однако из-за заявлений IBA (и ошибки МОК, когда изначально было заявлено, что это не случай DSD, а затем заявление было отозвано) это неизбежно привело к предположениям о том, что это могут быть спортсмены с DSD, и возобновило дебаты о том, как спорт должен подходить к этому вопросу, указывает BBC.
Это актуально и для лёгкой атлетики, где в прошлом южноафриканская бегунья на средние дистанции Кастер Семеня оказалась в центре скандала. Спортсменка с другой вариацией полового развития, из-за которой у неё повышенный тестостерон, дважды выиграла олимпийское «золото».
В 2011 году Международная ассоциация легкоатлетических федераций установила допустимый уровень тестостерона в крови у женщин. Семене приходилось принимать препараты для снижения уровня этого гормона. В 2018 году ограничения оставили только в забегах на 400 метров и до мили. Кастер Семеня решила соревноваться в других дисциплинах.
В научном сообществе до сих пор ведутся споры о том, какие физиологические преимущества на самом деле имеют спортсмены с DSD, в зависимости от типа DSD. Некоторые говорят, что невозможно установить, что все с хромосомой Y являются мужчинами, а все без хромосомы Y являются женщинами, и что необходимо больше данных.