13 август куни Тошкент вилоятининг Қуйи Чирчиқ туманида янги оқова сувларни тозалаш иншооти қурилиши лойиҳасини ишлаб чиқиш бўйича битим имзолаш маросими бўлиб ўтди, дея хабар берди «Ўзсувтаъминот» акциядорлик жамияти матбуот хизмати.
Унда Инвестициялар, саноат ва савдо вазири Лазиз Қудратов, Abu Dhabi Sustainable Water Solutions (SWS) компанияси вакиллари ва «Ўзсувтаъминот» корхонаси раҳбари в.б. Ахмад Сувонқулов иштирок этди.
Лойиҳа доирасида «Сурум» маҳалла фуқаролар йиғини ҳудудида суткасига 1 млн (кейинчалик 1,5 млн) куб метр қувватга эга замонавий оқова сув тозалаш иншооти ва 42 километрли оқова сув коллекторларини қуриш ишлари кўзда тутилган.
Лойиҳа SWS ва технологик ҳамкорлари сифатида танланган Suez (Франция) ва Marubeni (Япония) компаниялари консорциуми томонидан амалга оширилади.
Объектда оқова сувларни тозалаш билан боғлиқ жараёнларини самарали мониторинг қилиш ва бошқаришни таъминлайдиган SCADA (маълумотларни бошқариш ва йиғиш) ва GIS (геоинформацион) тизимлари жорий этилади.
abu dhabi sustainable water solutions, marubeni, suez, канализация, оқова сув
Замонавий технологияларни жорий қилиш натижасида оқова сув тозалаш жараёни самарадорлиги янада ошириш ва ресурслардан тежамкорлик билан фойдаланишни таъминлаш кутилмоқда. Хусусан, 10 млн кВтдан кўпроқ электр энергия иқтисод қилиниши режа қилинган.
Лойиҳа Тошкент шаҳрининг Сергели, Бектемир ва Янгиҳаёт туманларидаги санитар-эпидемиологик ва экологик ҳолатни ва 1,5 миллионга яқин аҳолининг оқова сув хизматини яхшилайди, 500 мингдан ортиқ аҳоли ҳамда 100 дан ортиқ корхона-ташкилотлар марказлашган оқова сув хизмати билан таъминланади.
Тадбирда сўзга чиққан Ахмад Сувонқулов ушбу лойиҳанинг муваффақиятли амалга оширилиши самарали ва узоқ муддатли ҳамкорликни таъминлашини таъкидлади. Шунингдек, ичимлик суви таъминоти ва оқова тизимини ривожлантириш бўйича бошқа лойиҳаларни ҳам амалга оширишга тайёрлигини билдирди.
Маълумот учун, Abu Dhabi Sustainable Water Solutions — Абу Дабидаги (БАА) оқова сувларни йиғиш, тозалаш ва қайта ишлатишнинг ягона ташкилотчиси ҳисобланади. Компания томонидан ҳар куни 1,3 млн куб метрдан ортиқ оқова сув 200 дан ортиқ насос станциялари ва 42 та тозалаш станциялари томонидан қўллаб-қувватланадиган 12 минг км узунликдаги кенг тармоқ орқали йиғилади.

Церемония подписания соглашения о разработке проекта строительства нового очистного сооружения в Куйичирчикском районе Ташкентской области состоялась 13 августа, сообщила пресс-служба компании «Узсувтаъминот».
В ней приняли участие министр инвестиций, промышленности и торговли Узбекистана Лазиз Кудратов, представители компании Abu Dhabi Sustainable Water Solutions (SWS) и и. о. главы «Узсувтаъминот» Ахмад Сувонкулов.
В рамках проекта предусмотрено строительство современного канализационного очистного сооружения мощностью 1 миллион кубометров в сутки с последующим выходом на 1,5 миллиона кубометров на территории схода граждан махалли «Сурум» и канализационного коллектора протяжённостью 42 км.
Проект будет реализован консорциумом компаний, в который также входят компании Suez (Франция) и Marubeni (Япония), выбранные в качестве технологических партнёров SWS.
На сооружении будут внедрены системы SCADA (системы контроля и сбора данных) и ГИС (геоинформационные системы), обеспечивающие мониторинг и управление процессами очистки и транспортировки сточных вод.
В результате внедрения современных технологий, как ожидается, повысится эффективность процесса очистки сточных вод, будет обеспечено рациональное использование ресурсов. Планируется сэкономить более 10 млн кВт электроэнергии.
Проект улучшит санитарно-эпидемиологическое состояние Сергелийского, Бектемирского и Янгихаётского районов Ташкента и канализационное обслуживание почти 1,5 миллиона жителей. Свыше 500 тысяч горожан и 100 предприятий и организаций получат доступ к централизованным канализационным услугам.
Выступивший на мероприятии и. о главы «Узсувтаъминот» Ахмад Сувонкулов отметил, что успешная реализация проекта обеспечит эффективное и долгосрочное сотрудничество. Он также выразил готовность к реализации других проектов по развитию системы питьевого водоснабжения и водоотведения.
Компания Abu Dhabi Sustainable Water Solutions является единственной компанией по сбору, очистке и повторному использованию сточных вод в Абу-Даби (ОАЭ). Ежедневно через разветвлённую сеть протяжённостью 12 тысяч км собирается свыше 1,3 миллиона кубометров воды, система поддерживается более чем 200 насосными станциями и 42 очистными станциями.