Шавкат Мирзиёев 12 август куни Ўзбекистонда факторинг хизматлари бозорини жадал ривожлантириш тўғрисидаги фармонни имзолади.
Факторинг — келажакдаги даромадни пулга айирбошлаш. Масалан, сиз йирик савдо тармоқларига маҳсулот етказиб берувчисиз. Бир неча йил давомида озиқ-овқат етказиб берасиз ва етказиб берилган партия учун тўловни кутасиз. Кўпинча тўлов етказиб берилган пайтдан бошлаб 2−4 ҳафта кечикиш билан амалга оширилади, бу эса айланма маблағни музлатиб қўяди.
Ва бу ерда факторинг-компания, масалан, банк, микромолия ташкилоти ёки факторинг ташкилоти пайдо бўлиши мумкин, улар ҳисобварақ-фактурани олишда етказиб берувчига барча суммани, масалан, 3% чегирма билан тўлайди. Бундай вазиятда ҳамма ютади: чакана сотувчи товарни олади, етказиб берувчи ўз пулини олади, факторинг компанияси ўз комиссиясини — партия учун тўланган ва қопланган сумма ўртасидаги фарқни олади.
Фармонга кўра, факторинг ташкилотлари нобанк кредит ташкилоти сифатида Марказий банкда рўйхатдан ўтгандан кейин ушбу фаолият билан шуғулланиши мумкин.
Ҳозирда Марказий банк Халқаро молия корпорацияси билан биргаликда факторинг хизматлари бозорини ривожлантириш бўйича қонун лойиҳасини ишлаб чиқди.
2025 йил 1 январдан кредит ташкилотларига факторинг шартномалари бўйича сотиб олинган пул талабномаларини қайта сотиш (рефакторинг) имкониятига эга бўлади. Шунингдек, мижознинг контрагенти норезидент бўлганда, факторинг операцияларини хорижий валютада амалга оширишга рухсат этилади.
Келгуси йилдан бошлаб пул талабномасидан бошқа шахс фойдасига воз кечиш бўйича тақиқни бузганлик учун жавобгарлик бекор қилинади. Шунингдек, воз кечилган ҳуқуққа бўлган талабномаларнинг устуворлигини
таъминлаш мақсадида пул талабномасидан воз кечиш тўғрисидаги хабарномалар гаров реестрида рўйхатга олинади.
Бундан ташқари, қарздорнинг розилигисиз пул мажбуриятининг валютаси ва тўлов амалга ошириладиган мамлакат ўзгартирилиши мумкин эмас.
Президент факторинг хизматлари учун электрон платформани жорий этишни тасдиқлади. Факторинг платформаси қуйидаги хусусиятларни тақдим этади:
- тадбиркорлик субъектлари томонидан факторинг хизматларидан фойдаланиш учун пул талабномалари тўғрисидаги маълумот ва ҳужжатларни киритиш;
- пул талабномасига асос бўлган ҳужжатларнинг ҳақиқийлигини текшириш, шунингдек, қарздорлар тўғрисидаги маълумотларни тезкор йиғиш ва уларнинг реал вақт режимида таҳлил қилинишини таъминлаш орқали молиялаштириш жараёнини автоматлаштириш;
- кредит ташкилотлари томонидан таъминот занжири иштирокчиларига факторинг хизматлари кўрсатилиши учун қулай, тезкор ва хавфсиз технологик инфратузилмани тақдим этиш.
Шунингдек, платформа «Электрон ҳукумат» тизими, электрон ҳисобварақ-фактуралар маълумотлар базаси, электрон товар-транспорт юк хати тизими, Ташқи савдо операцияларининг ягона электрон ахборот тизими (ТСОЯЗАТ) билан интеграция қилинади. Банклар ва микромолия ташкилотлари ташаббуси билан Факторинг миллий ассоциацияси ташкил этилмоқда.
2025 йил 1 январдан экспорт контракти бўйича дебитор қарздорликни сотиб олиш тўғрисидаги шартнома асосида:
- факторинг хизматларини кўрсатувчи кредит ташкилотлари резидент бўлганда, улар тўғрисидаги маълумотлар ТСОЯЗАТга экспорт контракти бўйича валюта маблағларини олувчи сифатида киритилади ҳамда активларни репатриация қилиш тўғрисидаги талабнинг бажарилишини таъминлаш мажбурияти мазкур молия агентларига ўтади;
- молия агентлари норезидент бўлганда, активларни репатриация қилиш тўғрисидаги талабнинг бажарилишини таъминлаш мажбурияти экспорт қилувчида қолади. Бунда экспорт контрактлари бўйича дебитор қарздорликни сотиб олиш шартномаси асосида норезидент молия агентидан маблағ келиб тушганда, активларни репатриация қилиш тўғрисидаги талаб бажарилган ҳисобланади;
- кўрсатилган хизматлар учун молия агентлари томонидан ушлаб қолинадиган пул талабномаси суммасининг 10 фоизидан ортиқ бўлмаган миқдордаги мукофот пули (дисконт) дебиторлик қарзи сифатида ҳисобга олинмайди;
- экспорт қилувчининг норезидентга (қарздорга) нисбатан экспорт шартномасидан келиб чиқадиган хорижий валютадаги пул талаблари эвазига резидент бўлган молия агенти томонидан миллий валютада пул маблағлари берилганда, экспорт қилувчилар учун назарда тутилган солиқ имтиёзларининг амалдаги тартиби сақлаб қолинади.
2026 йил якунига қадар давлат улуши мавжуд банклар томонидан кўрсатилган факторинг хизматлари улушини жами молиялаштириш ҳажмида 3 фоизга етказиш режалаштирилмоқда.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 12 августа подписал указ по ускоренному развитию рынка факторинговых услуг в Узбекистане.
Факторинг — это обмен будущей выручки на деньги. К примеру, вы являетесь поставщиком продукции в крупные торговые сети. На протяжении нескольких лет поставляете продукты питания и ждёте оплату за поставленную партию. Зачастую оплата осуществляется с задержкой в 2−4 недели с момента поставки, что замораживает оборотный капитал.
И здесь может появиться факторинг-компания, к примеру, банк, микрофинансовая организация или факторинговая организация, которые при получении счёта-фактуры оплатят поставщику всю сумму с дисконтом, к примеру, в 3%. В этой ситуации, выигрывают все: торговый ритейлер получает товар, поставщик свои деньги, факторинговая компания свою комиссию — разницу между оплаченной и возмещённой суммой за партию. Причём все это с минимальным уровнем риска, объяснял ранее глава Tenge Bank Улугбек Таваккалов.
Согласно указу, этой деятельностью могут заниматься факторинговые организации после регистрации в Центральном банке в качестве небанковских кредитных организаций.
Сейчас ЦБ вместе с Международной финансовой корпорацией разработал проект закона по развитию рынка факторинговых услуг.
С 1 января 2025 года кредитные организации смогут перепродавать (рефакторинг) денежные требования, приобретённые по договорам факторинга. Разрешается также проводить факторинговые операции в иностранной валюте, если контрагент клиента является нерезидентом Узбекистана.
Со следующего года отменяется ответственность за нарушение запрета по уступке денежного требования. Для обеспечения приоритета требований на уступленные права уведомления об уступке денежного требования регистрируются в залоговом реестре.
Кроме того, не допускается изменять валюту денежного обязательства и страну платежа без согласия должника.
Президент одобрил внедрение электронной платформы факторинговых услуг. На факторинговой платформе будут предусмотрен следующие возможности:
• внесение предпринимателями информации и документов о денежных требованиях для пользования факторинговыми услугами;
• автоматизацию процесса финансирования путём осуществления проверки подлинности документов, являющихся основанием денежных требований, а также обеспечения оперативного сбора информации о должниках и её анализа в режиме реального времени;
• предоставление удобной, быстрой и безопасной технологической инфраструктуры для оказания кредитными организациями факторинговых услуг участникам цепочки поставок.
Платформу также интегрируют с системой «Электронного правительства», базой данных электронных счетов-фактур, электронных товарно-транспортных накладных, базой налогоплательщиков, единой системой внешнеторговых операций (ЕЭИСВО).
По инициативе банков и микрофинансовых организаций создаётся Национальная ассоциация факторинга.
С 1 января 2025 года на основании договора по приобретению дебиторской задолженности по экспортному контракту:
• если кредитные организации, предоставляющие факторинговые услуги (финансовые агенты), являются резидентами, сведения о них вносятся в ЕЭИСВО в качестве получателя валютных средств по экспортному контракту и на этих финансовых агентов переходит обязанность по обеспечению исполнения требования о репатриации активов;
• если финансовые агенты являются нерезидентами, обязанность по обеспечению исполнения требования о репатриации активов остаётся за экспортёром. При этом при поступлении денежных средств по экспортным контрактам от финансового агента-нерезидента на основании договора по приобретению дебиторской задолженности требование о репатриации активов считается исполненным;
• премия (дисконт) в размере не более 10% от суммы денежного требования, удерживаемая финансовыми агентами за оказанные услуги, не рассматривается в качестве дебиторской задолженности;
• при предоставлении финансовым агентом денег в сумах за счёт денежных требований экспортёра к нерезиденту (должнику) в иностранной валюте, вытекающих из экспортного контракта, сохраняется действующий порядок налоговых льгот, предусмотренных для экспортеров.
До конца 2026 года долю факторинговых услуг в банках планируется довести до 3% от общего объёма финансирования.