Самарқанд вилояти Булунғур туманида яшовчи Ситора Турдибекова Париж-2024 ёзги Олимпия ўйинларида иштироки учун туманида 1 хонали уй ва эсдалик совғалари билан тақдирланди.
Булунғур ҳокимлиги матбуот хизматининг «Газета.uz»га аниқлик киритишича, хонадон ҳокимлик маблағлари ҳисобидан эмас, балки тадбиркор томонидан ҳадя қилинган. Туман маъмурияти спортчи ва унинг мураббийига эсдалик совғалари бериш билан чекланган.
«Мусобақа жуда яхши ўтди. Яши тайёргарлик кўриб, натижа қилиш учун борган эдик, аммо насиб қилмади. Худо хоҳласа, кейинги мусобақаларда натижа қиламиз, деган умиддамиз», — деди спортчи.
Ситора Турдибекова 2019 йилдан буён миллий терма жамоа аъзоси ҳисобланади. У 2021 йил катталар ўртасидаги Осиё чемпионатида олтин медални қўлга киритган. 2022 йил Тошкентда ўтган U-22 қитъа биринчилигида бронза, 2023 йил Бангкок мезбонлик қилган айни шу тоифадаги чемпионатда эса кумуш медаль соҳибига айланган. Кўрсатган натижалари эвазига «Шуҳрат» медали билан тақдирланган.
Турдибекова Ханчжоу-2022 ёзги Осиё ўйинларидаги муваффақиятли иштироки орқали -57 кг вазн тоифасида Париж-2024 ёзги Олимпия ўйинлари йўлланмасини олган.
Боксчи Париж-2024 ёзги Олимпия ўйинларида 57 кг вазн тоифасида илк баҳсини конголик Марселат Сакоби Матшуни билан ўтказиб, уни 3:2 ҳисобида енгган. Сўнгра 1/8 финалда икки карра жаҳон чемпиони Хитой Тайпейи вакили Лин Ю Тингга қарши жанг қилган, бироқ имкониятни бой бериб (5:0), Олимпиададаги иштирокини якунлаган.
Лин Ю Тинг финалда польшалик Юлия Шереметани мағлубиятга учратиб, олтин медални қўлга киритган. Чемпионлик сари йўлда у ва жазоирлик бошқа боксчи гўёки эркак бўла туриб, аёллар билан беллашганликда айблана бошланди. Интернетда ҳануз унинг жинси ҳақидаги баҳс-мунозаралар давом этмоқда.
Лин Ю Тинг ва Ситора Турдибекова. Фото: Миллий олимпия қўмитаси.
13 август куни бош вазир Абдулла Арипов ҳам жонли эфирда ўтказилган олимпия терма жамоасини расмий кутиб олиш маросимида ўзбекистонлик спортчи мағлуб бўлган Ситора Турдибекова ва Лин Ю Тинг ўртасидаги бокс учрашуви ҳақида фикр билдирган.
«Айрим спортчиларимиз ҳар хил сабабларга кўра медаллар соҳиби бўла олишмади. Бунга ўтган сафар ҳам айтиб ўтганимиздек, ҳакамликдаги ноаниқликлар ва бошқа сабаблар бўлиши мумкин. Энг ёмони бу гал, ўйлайманки, бизнинг халқимизга ҳам умуман ёқмаган нарса бу — эркак, болаларнинг аёллар кийимини кийиб чиққани бўлди. Бу, умуман, ҳеч қанақасига қабул қилиб бўлмайдиган [ҳолат]. Шунда ҳам бизнинг Ситорахон [Турдибекова] қизимиз ўша Тайванми, Таипейиданми келган эркак-йигит билан охиригача, қўрқмасдан тушиб, [жанг қилди]», — деди Абдулла Арипов.
«Газета.uz» Халқаро Олимпия қўмитаси ва Тайвань ёнини олган боксчи билан боғлиқ жанжал тафсилотларини ўрганганди.
Эслатиб ўтамиз, Олимпиада ғолиблари ва совриндорларига 50 мингдан 200 минг долларгача бўлган пул мукофотлари, Tahoe ва BYD Song Plus автомобиллари, шунингдек, икки қаватли коттежлар ва квартиралар берилди. «Президент совғаси» деб ёзилган мукофотларни бош вазир ва Сенат раиси топширди.

Хокимият Булунгурского района Самаркандской области наградил боксершу Ситору Турдибекову однокомнатной квартирой и памятными подарками за участие в летних Олимпийских играх в Париже-2024.
Как уточнила пресс-служба хокимията района «Газете.uz», квартира была куплена не за счёт средств хокимията, а предпринимателем. Администрация района ограничилась вручением подарков спортсменке и её тренеру.
«Соревнования прошли очень хорошо. Мы готовились, чтобы достичь результата, но не получилось. С Божьей помощью надеемся на успех в следующих соревнованиях», — сказала Ситора Турдибекова.
Спортсменка является членом национальной сборной с 2019 года. В 2021 году она завоевала золотую медаль на чемпионате Азии среди взрослых. В 2022 году на континентальном первенстве среди спортсменов до 22 лет, прошедшем в Ташкенте, она завоевала бронзовую медаль, а на чемпионате той же категории, состоявшемся в Бангкоке в 2023 году, стала обладательницей серебряной медали. За свои достижения она была награждена медалью «Шухрат».
Турдибекова получила право на участие на летних Олимпийских играх в Париже-2024 в весовой категории до 57 кг благодаря успешному выступлению на летних Азиатских играх в Ханчжоу-2022.
На Олимпийских играх в Париже-2024 Турдибекова провела свой первый бой в весовой категории до 57 кг против конголезки Марселат Сакоби Матшуни, одержав победу со счётом 3:2. Затем в 1/8 финала она сразилась с двукратной чемпионкой мира, представительницей Китайского Тайбэя Линь Юй-Тин, но уступила ей со счётом 5:0, завершив своё участие в Олимпиаде.
Линь Юй-Тин одержала победу в финале над полькой Юлией Шереметой и завоевала золотую медаль. На пути к чемпионству её и боксершу из Алжира обвинили в том, что они якобы мужчины, выступающие среди женщин. В интернете продолжаются споры о её половой принадлежности.
Премьер-министр Узбекистана Абдулла Арипов 13 августа на церемонии официальной встречи олимпийской сборной также высказался о боксёрском поединке между Ситорой Турдибековой и Линь Юй-Тин.
«Некоторые из наших спортсменов по разным причинам не смогли стать обладателями медалей. Как говорилось об этом раньше, причинами стали неточности в судействе, другие причины. И самое плохое на этот раз, думаю, что вообще не понравилось всему нашему народу, — это то, что мужчины выходили [на ринг] в одежде женщин», — сказал глава правительства.
«Газета.uz» изучила подробности гендерного скандала.
Напомним, победителям и призёрам Олимпийских игр были вручены денежные призы от 50 до 200 тысяч долларов, автомобили Tahoe и BYD Song Plus, а также двухэтажные коттеджи и квартиры.