Қозоғистон Ғарбнинг Россияга қарши санкцияларига риоя қилиш масаласида янги йўналишни давом эттирмоқда ва ўз иқтисодий манфаатларини биринчи ўринга қўйиш ниятида. Бу ҳақда мамлакат бош вазири ўринбосари Серик Жумангарин Bloomberg агентлигига берган интервьюсида маълум қилди.
Жумангариннинг сўзларига кўра, Қозоғистон ўз ҳудудларида асосий иш берувчи бўлган маҳаллий компанияларга таъсир қиладиган бўлса, «санкцияларга кўр-кўрона эргашмайди». «Биз ўз ишлаб чиқарувчиларимиз савдодан тўхтатилишига йўл қўймаймиз», — деди у.
Bloomberg’нинг таъкидлашича, бу Қозоғистоннинг асосий ва қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини экспорт қилиш учун жаҳон бозорларига чиқиш йўлидаги «маневрларини» акс эттирувчи «риторикадаги кескин ўзгариш». Мамлакат 2022 йил февралида Украинага кенг кўламли босқини муносабати билан Россияга нисбатан жорий этилган Ғарб санкцияларига қўшилмаган бўлса-да, унинг Жумангарин каби юқори мартабали амалдорлари илгари бу чекловларга очиқчасига эътироз билдирмаганди, деб ёзади агентлик.
Шу билан бирга, Жумангарин мамлакат иккинчи даражали санкциялар остида «қолмаслиги» учун Қозоғистон истисно қилиши мумкинлигини, мамлакат барибир қоидаларга риоя қилишини айтди. АҚШ Молия вазирлиги томонидан санкциялар рўйхатига киритилган маҳаллий компаниялар ёпилиш жараёнида, дея қўшимча қилди бош вазир ўринбосари.
Шу билан бирга, Жумангариннинг таъкидлашича, Россиянинг товарларга киришини чеклашга қаратилган айрим чора-тадбирлар Қозоғистонга номутаносиб равишда зарар етказган. Ғарб ҳукуматлари эса урушдан олдин Россияни ўзининг энг йирик савдо шериги деб ҳисоблаган Қозоғистоннинг харажатларини қоплаш учун кўп нарса қилмади, дейди у.
Жумангарин 40 фоиз улуши Қозоғистонга тегишли бўлган ва Россияга темир рудаси етказиб бериш тақиқланганидан катта зарар кўраётган тоғ-кон Eurasian Resources Group компаниясини мисол қилиб келтирди. Россия мижози маҳаллий етказиб берувчилар билан савдо қилишга ўтди. «Агар чекловлар бўлмаганида, фойда Қозоғистонда қолар эди. Аксинча, энди у сиз кимга қарши санкциялар қўйган бўлсангиз, ўшаларга тушмоқда», — деди сиёсатчи.
Ҳозир Қозоғистон олдида Россияга қарши қўйилган чекловларни бузмаган ҳолда изоляциядан чиқиш учун рақобатдош устуворликларни мувозанатлаш вазифаси турибди, деди бош вазир ўринбосари.
Унинг таъкидлашича, санкциялар Европа билан савдо логистикасини мураккаблаштириб, Қозоғистонни Каспий денгизи орқали, кейин эса Грузия орқали айланма йўлдан боришга мажбур қилмоқда. Россия орқали юк ташиш энди яроқсиз, чунки унинг портлари ички юклар билан тиқилиб қолган.
Мамлакат ҳукумати, Жумангариннинг сўзларига кўра, Қозоғистонга Эронга маҳсулот сотиш ёки мамлакатдан транзит учун фойдаланиш имконини берадиган имтиёзлар сўраб Ғарб давлатларига мурожаат қилган, аммо ҳеч қандай натижа бермаган.
«Ҳар сафар биз савдолашишга мажбур бўламиз. Аммо мамлакат сифатида қандайдир тарзда яшашимиз зарур», — дейди у.
• Қозоғистон президенти Қосим-Жомарт Тоқаев 2023 йил сентябрида Германияга ташрифи чоғида мамлакат Ғарбнинг Россияга қарши санкцияларига сўзсиз амал қилишини айтган эди.

Казахстан проводит новую линию в вопросе соблюдения западных санкций против России и намерен поставить собственные экономические интересы на первое место. Об этом в интервью Bloomberg заявил заместитель премьер-министра страны Серик Жумангарин.
По словам Жумангарина, Казахстан «не будет слепо следовать санкциям», если они затронут местные компании, которые являются ключевыми работодателями в своих регионах. «Мы не допустим, чтобы нашим собственным производителям запретили торговать», — сказал он.
Bloomberg отмечает, что это «резкое изменение в риторике», отражающее «маневры Казахстана» в поисках доступа к мировым рынкам для экспорта своих сырьевых и сельскохозяйственных товаров. Хотя страна не присоединилась к санкциям западных стран, введённых против России в связи с полномасштабным вторжением в Украину в феврале 2022 года, прежде её высокопоставленные чиновники, такие как Жумангарин, публично не оспаривали ограничения, пишет агентство.
Вместе с тем, Жумангарин дал понять, что хотя Казахстан может делать исключения, страна все же будет соблюдать правила, поскольку «не выстоит» под вторичными санкциями. Местные компании, добавленные Министерством финансов США в санкционный список, находятся в процессе закрытия, добавил вице-премьер.
При этом, как отметил Жумангарин, некоторые из мер, направленных на ограничение доступа России к товарам, вместо этого непропорционально навредили Казахстану. Западные правительства тем временем мало что сделали для того, чтобы компенсировать издержки Казахстану, для которого Россия считалась крупнейшим торговым партнёром до войны, сказал он.
В качестве примера Жумангарин привёл горнодобывающую Eurasian Resources Group, которая на 40% принадлежит Казахстану и несёт огромные убытки от запрета на поставки железной руды в Россию. Российский клиент переключился на внутренних поставщиков. «При отсутствии ограничений прибыль оставалась бы в Казахстане. Вместо этого теперь она достаётся тем, против кого вы ввели санкции», — сказал политик.
Теперь перед Казахстаном стоит задача сбалансировать конкурирующие приоритеты по выходу из изоляции, не нарушая ограничений, направленных против России, сказал зампремьера.
Он отметил, что санкции усложняют логистику торговли с Европой, заставляя Казахстан идти в обход через Каспий, а затем через Грузию. Поставки через Россию больше нецелесообразны, поскольку её порты забиты внутренними грузами.
Правительство страны, по словам Жумангарина, обращалось к западным странам за уступками, которые позволили бы Казахстану продавать товары в Иран или использовать страну для транзита, но безрезультатно.
«Каждый раз мы вынуждены торговаться. Но как страна, мы должны как-то жить», — заявил он.
• Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев во время визита в Германию в сентябре 2023 года говорил, что страна однозначно будет следовать западным санкциям против России.