Шавкат Мирзиёев 20 август куни Нукус шаҳрида тадбиркорлар билан бўлиб ўтган очиқ мулоқот чоғида эришилган ютуқлар билан ўртоқлашар экан, Ўзбекистонда тадбиркорлик фаолиятига инвесторларнинг ишончи ортиб бораётганини таъкидлади.
Давлат раҳбарининг айтишича, ўзидан бошлаб бош вазир, бош вазир ўринбосарлари, вазирлар, ҳокимлар, Савдо-саноат палатаси, Бизнес омбудсман — барча раҳбарлар йил бўйи тадбиркор билан доимий мулоқотда бўлган.
Тадбиркорлар кўтарган 700 дан ортиқ масала, ташаббус ва янги лойиҳалар қўллаб-қувватланган, 8 трлн сўм қўшимча маблағ ажратилган. Саноат, қишлоқ хўжалиги, хизматлар ривожи, тадбиркорлик инфратузилмаси учун яна 18 трлн сўм йўналтирилган.
Бундан ташқари, маҳалладаги микролойиҳадан тортиб, мегалойиҳагача қўллаб-қувватлаш бўйича янги тизим йўлга қўйилган.
Президентнинг сўзларига кўра, илгари кредит, бозор топиш, инфратузилма билан боғлиқ муаммолар, тинимсиз «текшир-текширлар» сабабли 60 фоиз янги тадбиркорлар фаолияти биринчи йилнинг ўзидаёқ тўхтаб қолган.
«Ҳозир эса уч йилдан ортиқ ишлаётган корхоналар улуши 76 фоизни ташкил этиб, илк бор 300 мингтага етди. Яна 100 мингдан зиёд шундай якка тартибдаги тадбиркорлар бор», — деди у.
Бу йилнинг ўзида тадбиркорларнинг товар айланмаси ўтган йилга нисбатан 25 фоизга кўпайиб, 986 триллион сўмга етди.
Йиллик айланмаси 10 млрд сўмдан 100 млрд сўмгача бўлган ўрта корхоналар 2 карра кўпайди. Айланмаси 100 млрд сўмдан ортиқ йирик корхоналар эса 2200 тадан ошди. Бу ҳам ўтган йилга нисбатан 2 баравар кўп бўлди. Солиқ, банк, молия, бутун иқтисодиёт комплекси «маҳаллабай» ва «мижозбай» ишлашни бошлагани натижасида олдин зарар билан ишлаган 16 минг корхона ярим йилда 6,5 триллион сўм фойдага чиқди, деди президент.
Бугунги кунда 100 тадан ортиқ ишчиси бор корхоналар 3 мингга яқинлашиб, улардаги иш ўрни бир йилда 440 мингга кўпайди. Хусусий секторда 5 млн сўмдан кўп маош оладиган ишчилар 1 миллиондан ошди. Шундан 370 минги 10 млн сўмдан зиёд ойлик олади.
«Булар тадбиркорларимиз „сояда“ ишлашдан кўра қонуний фаолият, соғлом рақобатни манфаатли деб билаётганидан далолат», — деди давлат раҳбари.
Тадбиркорлик рейтингида «А» ва «B» — яхши тоифага кирувчи корхоналар 91 мингга кўпайди, яна 170 минг корхона «D» — энг ёмон тоифадан чиқарилди. Бунинг ҳисобига солиқ текширувлари ўтган йилга нисбатан 2 карра, жумладан, камерал текширувлар 3 карра қисқарди, дейилади хабарда.
Шу даврда йирик солиқ тўловчилар тушумлари 10 фоизга, вилоят даражасидаги корхоналарда 25 фоизга, туман тадбиркорлари тўлаётган солиқлар 40 фоизга ўсди.
«„Текширса — қўрқади, қўрқса — солиқ тўлайди“, деган қараш билан иш юрмаслигини ҳамма, айниқса солиқчилар тушуниб етди. Содда қилиб айтганда, мансабдорлар тадбиркор билан мулоқот қилишга ўргатилиб, бизнес муҳитини яхшилаш бўйича туб бурилиш ясалди», — деди Шавкат Мирзиёев.
Олти ойда «тўғридан-тўғри хорижий инвестиция ҳажми ўтган йилга нисбатан 2 карра ўсиб, 14 миллиард долларга етди». Бу — инвесторларнинг Ўзбекистонда бизнес қилишга ишончи ортиб бораётганидан далолат, деди президент.
Давлат раҳбари «ушбу рақамларнинг бирортаси 33 йиллик тарихимизда бўлмаганини» қайд этди.
«Ҳали имкониятларимиз бундан карра-карра кўп. Энг муҳими, уларни ишга солишга қодир бўлган сиздек ватанпарвар ва жонкуяр тадбиркорларимиз бор. Аҳолимиз 38 миллионга яқинлашиб боряпти, уларнинг даромади ҳам кундан-кунга кўпаймоқда. Қўшни давлатлар билан ҳамкорлик алоқаларимиз мисли кўрилмаган даражага чиқди. Мамлакатимиз маҳаллий корхоналар учун ҳам, чет эл компаниялари учун ҳам катта бозорга, минтақадаги саноат хабига айланиб улгурди», — деди у.
Унинг сўзларига кўра, «ҳозирги мураккаб шароитда барча давлатлар ўз юртидаги ишлаб чиқарувчиларни ҳимоя қилишни устувор йўналиш сифатида кўрмоқда». Ўзбекистон ҳам рақобатбардош маҳсулотлар ишлаб чиқаришни рағбатлантириш бўйича тадбиркорларни янада кенг қўллаб-қувватлайди, деди у.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев во время открытого диалога с предпринимателями 20 августа в Нукусе поделился достижениями и указал на рост доверия инвесторов к ведению бизнеса в стране.
Глава государства заявил, что он сам, премьер-министр, вице-премьеры, министры, хокимы, Торгово-промышленная палата, бизнес-омбудсмен — все руководители на протяжении всего года регулярно проводили диалог с бизнесменом.
Он отметил, что власти поддержали более 700 вопросов, инициатив и новых проектов, выдвинутых предпринимателями, на это выделено 8 трлн сумов дополнительных средств. Ещё 18 трлн сумов направлено на промышленность, сельское хозяйство, развитие сферы услуг, бизнес-инфраструктуры.
Кроме того, запущена новая система поддержки — от микропроекта в махалле до мегапроектов, сказал президент.
По словам Шавката Мирзиёев, в прошлом 60% деятельности новых предпринимателей прекращалось в первый же год из-за проблем, связанных с кредитом, поиском рынков, инфраструктурой и «постоянными проверками».
На сегодняшний день доля предприятий, работающих более трёх лет, составляет 76%. Их число впервые достигло 300 тысяч. Индивидуальных предпринимателей с такой же продолжительностью деятельности стало более 100 тысяч.
В этом году оборот предпринимателей увеличился на 25% по сравнению с прошлым годом и достиг 986 трлн сумов.
В два раза увеличилось число средних предприятий с годовым оборотом от 10 до 100 млрд сумов, сообщил глава государства. Крупных предприятий с оборотом более 100 млрд сумов превысило 2200, что в два раза больше, чем в прошлом году.
В результате того, что налоговая, банковская, финансовая системы, а также весь экономический комплекс стали работать «махаллабай» и «мижозбай», 16 тысяч предприятий, ранее работавших с убытками, за полгода получили прибыль в размере 6,5 трлн сумов, сказал президент.
Сегодня число предприятий с численностью работников свыше 100 человек выросло до 3000, а количество рабочих мест на них увеличилось на 440 тысяч за год.
В частном секторе число работников, зарабатывающих более 5 млн сумов в месяц, превысило 1 миллион человек. 370 тысяч из них получают ежемесячную зарплату более 10 млн сумов.
«Это свидетельство того, что наши предприниматели считают легальную деятельность и здоровую конкуренцию более выгодными, чем работа в „тени“», — отметил глава государства.
В рейтинге предпринимательства число компаний, входящих в хорошие категории «А» и «В», увеличилось на 91 тысячу, а из категории «D» (худшей категории) были исключены ещё 170 тысяч предприятий. Благодаря этому налоговые проверки сократились в два раза по сравнению с прошлым годом, в том числе камеральные проверки — в 3 раза, говорится в сообщении.
За этот период налоговые поступления от крупных налогоплательщиков выросли на 10%, предприятий областного уровня — на 25%, а налоги, уплаченные районными предпринимателями, — на 40%.
Как отметил президент, все, особенно сотрудники налоговых служб, осознали, что нельзя работать с установкой, что если предпринимателя проверять, он испугается и заплатит налоги. Проще говоря, должностных лиц «обучили общению с предпринимателями, и произошли радикальные изменения в улучшении бизнес-среды», подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
За шесть месяцев «объем прямых иностранных инвестиций увеличился вдвое по сравнению с прошлым годом и достиг 14 млрд долларов». Это признак растущего доверия инвесторов к ведению бизнеса в Узбекистане, сказал президент.
Глава государства отметил, что «таких цифр не было в нашей 33-летней истории».
«У нас ещё в несколько раз больше возможностей. Самое главное, что у нас есть такие патриотичные и преданные всей душой предприниматели, как вы, которые способны задействовать [эти возможности]. Наше население приближается к 38 миллионам, и их доходы растут с каждым днём. Наше сотрудничество с соседними странами вышло на беспрецедентный уровень. Наша страна стала крупным рынком как для местных, так и для иностранных компаний, промышленным центром региона», — подчеркнул он.
По его словам, «в нынешней сложной ситуации все страны рассматривают защиту производителей в своей стране как приоритет». Узбекистан также оказывает более широкую поддержку предпринимателям для продвижения производства конкурентоспособной продукции, сказал он.