Шавкат Мирзиёев 20 август куни Нукусда тадбиркорлар билан мулоқот чоғида мамлакатнинг 2026 йилда Жаҳон савдо ташкилотига (ЖСТ) аъзо бўлиши зарурлиги ҳақида гапирди.
«Ушбу ташкилотга кириш — чуқур ўйланган ва узоқни кўзлаган танлов, қолаверса, ислоҳотларимизнинг ажралмас бир қисми. Лекин айримлар бунга шубҳа билан қараяпти, бошқалар „корхоналар синади, импорт босиб кетади“ деган хавотир билан юрибди. Бир нарсани тушуниш зарур, импорт божлари ишлайди. Шунинг учун ташкилот аъзолари билан музокаралар ўтказаяпмиз», — деди давлат раҳбари.
«Эртанги кунимиз — тенг рақобат муҳити ва экспортга қаратилган саноат ва савдо сиёсати. Иқтисодиётимизга олдинлари протекция қайсидир маънода керак эди. Яна шу йўлда давом этсак, имкониятларимиз чекланиб қолади. Чунки халқаро ишлаб чиқариш занжирларига кирмасак, иқтисодий ўсиш биз кутгандек бўлмайди», — деди у.
Президентнинг сўзларига кўра, жорий йилнинг етти ойида Ўзбекистон экспорти 13 фоизга ошиб, 10 миллиард АҚШ долларидан юқорилади. У мамлакат корхоналарининг ташқи бозорга чиқишини давлат томонидан қўллаб-қувватлаш давом этишини таъкидлади.
Шавкат Мирзиёев қўшни давлатларнинг йиллик импорти 90 миллиард доллар бўлгани билан Ўзбекистоннинг ундаги улуши атиги 4 фоиз экани ёки МДҲ доирасида эркин савдо режими ўрнатилгани билан, ҳамдўстликдаги 500 миллиард долларлик импортда Ўзбекистоннинг ҳиссаси 2 фоизга ҳам бормаслигини мисол қилиб келтирди.
Унинг таъкидлашича, Ўзбекистон «ҳали рақобат борасида анча ишлаши зарур».
Шу муносабат билан икки ой олдин алоҳида фармон билан металлургия, кимё, энергетика ва телекоммуникациялар соҳаларида мутлақ ҳуқуқлар бекор қилинди. Бундан ташқари, 2026 йилнинг июль ойидан бошлаб давлат харидларида маҳаллий ишлаб чиқарувчиларга бериладиган имтиёзлар, шунингдек, маҳаллий электр жиҳозлари учун нарх имтиёзлари қисман бекор қилинади.
Президент: «Бундан буён, ҳеч кимда алоҳида ҳуқуқ бўлмаслиги, хоҳ давлат стратегик корхонаси бўлсин, хоҳ хусусий корхона ёки хорижий инвестор бўлсин, иқтисодиётда барча тенг шароитда ишлаши керак», — деб таъкидлади.
Жаҳон савдо ташкилотига аъзолик халқаро транзит юк ташишда ортиқча тўлов ёки чекловлардан халос қилади. Албатта, бу рақобатдош бўлишимизга яна бир туртки беради", — деди давлат раҳбари.
Умуман олганда, маҳсулот ва хизматлар сифатини ошириш, ташқи бозорда муносиб ўрин топиш учун халқаро стандартларга ўтиш зарурлиги таъкидланди.
Масалан, пестицидлар назорати йўлга қўйилмас экан, қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари экспортини 2030 йилгача 10 миллиард долларга етказиш бўйича белгилаган марраларга эришиб бўлмайди. Етиштираётган маҳсулотлар бозорини тополмасдан нобуд бўлаверади.
Шу боис бу йил озиқ-овқат маҳсулотлари хавфсизлиги бўйича катта ўзгаришлар режалаштирилган. Бу орқали карантин, ветеринария, санэпидемназорат ва стандарт ташкилотларининг такрорловчи ваколатлари қисқаради, тадбиркорларни қайта-қайта текширишга чек қўйилади.
Бош вазир ўринбосари Жамшид Ходжаев май ойида Ўзбекистон 2026 йилда Камерунда бўлиб ўтадиган 14-вазирлар конференциясигача Жаҳон савдо ташкилотига аъзо бўлиш ниятида эканини маълум қилганди.
Ўтган йилнинг август ойида президент 2025 йилдан бошлаб олиб кирилаётган дори воситалари ва тиббиёт буюмларини божхона расмийлаштирувидан ўтказиш учун йиғимларни бекор қилиш, олиб кирилаётган товарларни давлат тилида маркировкалаш тартибига ўзгартиришлар киритиш ва бошқаларни назарда тутувчи фармонни имзолаган.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев в ходе диалога с предпринимателями 20 августа в Нукусе высказался о необходимости вступления страны во Всемирную торговую организацию (ВТО) в 2026 году.
«Вступление в эту организацию — продуманный и дальновидный выбор, более того, это неотъемлемая часть наших реформ. Но некоторые относятся к этому скептически, другие опасаются, что „предприятия сломаются, и захлестнёт импорт“. Важно понять одно: импортные пошлины будут действовать. Поэтому мы ведём переговоры с членами организации», — заявил глава государства.
«Наше будущее — это равные условия игры и ориентированная на экспорт промышленная и торговая политика. Раньше наша экономика в какой-то степени нуждалась в протекции. Если мы продолжим идти по этому пути, наши возможности будут ограничены. Потому что, если мы не войдём в международные производственные цепочки, экономический рост будет не таким, как мы ожидаем», — сказал он.
По его словам, за семь месяцев текущего года экспорт Узбекистана увеличился на 13% и превысил 10 млрд долларов, на внешние рынки вышли 1610 предприятий, ранее не занимавшихся экспортом. Президент подчеркнул, что государство продолжит поддерживать выход отечественных предприятий на внешний рынок.
Шавкат Мирзиёев указал, что годовой импорт соседних стран составляет 90 млрд долларов, а доля Узбекистана в нем — всего 4%. С установлением режима свободной торговли внутри СНГ в 500-миллиардном импорте доля страны достигает менее 2%.
Он подчеркнул, что Узбекистану «ещё нужно много работать в плане конкуренции».
В связи с этим два месяца назад отдельным указом были отменяются исключительные права в сфере металлургии, химии, энергетики и телекоммуникаций. Кроме того, с июля 2026 года будут частично отменены льготы для отечественных производителей при госзакупках, а также ценовые преференции для местной электротехники.
Президент подчеркнул, что отныне «ни у кого не должно быть особых прав, будь то государственное стратегическое предприятие, частное предприятие или иностранный инвестор, в экономике все должны работать на равных условиях».
Членство в ВТО позволит Узбекистану исключить переплаты или ограничения на международный транзит грузов, что даст «нам ещё один стимул быть конкурентоспособными», отметил глава государства.
В целом, отметил он, для повышения качества продукции и услуг, поиска достойного места на внешних рынках необходимо переходить на международные стандарты.
Например, если не будет введён контроль над пестицидами, цель увеличения экспорта сельскохозяйственной продукции до 10 млрд долларов к 2030 году не будет достигнута.
Поэтому в этом году планируются серьёзные изменения в сфере безопасности пищевых продуктов. Намечено сократить дублирующиеся полномочия организаций карантинного, ветеринарного, санитарного контроля и стандартизации, а также прекратить повторные проверки предпринимателей.