Шавкат Мирзиёев 20 август куни Нукусда тадбиркорлар билан мулоқот чоғида мамлакатнинг 2026 йилда Жаҳон савдо ташкилотига (ЖСТ) аъзо бўлиши зарурлиги ҳақида гапирди.
«Ушбу ташкилотга кириш — чуқур ўйланган ва узоқни кўзлаган танлов, қолаверса, ислоҳотларимизнинг ажралмас бир қисми. Лекин айримлар бунга шубҳа билан қараяпти, бошқалар „корхоналар синади, импорт босиб кетади“ деган хавотир билан юрибди. Бир нарсани тушуниш зарур, импорт божлари ишлайди. Шунинг учун ташкилот аъзолари билан музокаралар ўтказаяпмиз», — деди давлат раҳбари.
«Эртанги кунимиз — тенг рақобат муҳити ва экспортга қаратилган саноат ва савдо сиёсати. Иқтисодиётимизга олдинлари протекция қайсидир маънода керак эди. Яна шу йўлда давом этсак, имкониятларимиз чекланиб қолади. Чунки халқаро ишлаб чиқариш занжирларига кирмасак, иқтисодий ўсиш биз кутгандек бўлмайди», — деди у.
Президентнинг сўзларига кўра, жорий йилнинг етти ойида Ўзбекистон экспорти 13 фоизга ошиб, 10 миллиард АҚШ долларидан юқорилади. У мамлакат корхоналарининг ташқи бозорга чиқишини давлат томонидан қўллаб-қувватлаш давом этишини таъкидлади.
Шавкат Мирзиёев қўшни давлатларнинг йиллик импорти 90 миллиард доллар бўлгани билан Ўзбекистоннинг ундаги улуши атиги 4 фоиз экани ёки МДҲ доирасида эркин савдо режими ўрнатилгани билан, ҳамдўстликдаги 500 миллиард долларлик импортда Ўзбекистоннинг ҳиссаси 2 фоизга ҳам бормаслигини мисол қилиб келтирди.
Унинг таъкидлашича, Ўзбекистон «ҳали рақобат борасида анча ишлаши зарур».
Шу муносабат билан икки ой олдин алоҳида фармон билан металлургия, кимё, энергетика ва телекоммуникациялар соҳаларида мутлақ ҳуқуқлар бекор қилинди. Бундан ташқари, 2026 йилнинг июль ойидан бошлаб давлат харидларида маҳаллий ишлаб чиқарувчиларга бериладиган имтиёзлар, шунингдек, маҳаллий электр жиҳозлари учун нарх имтиёзлари қисман бекор қилинади.
Президент: «Бундан буён, ҳеч кимда алоҳида ҳуқуқ бўлмаслиги, хоҳ давлат стратегик корхонаси бўлсин, хоҳ хусусий корхона ёки хорижий инвестор бўлсин, иқтисодиётда барча тенг шароитда ишлаши керак», — деб таъкидлади.
Жаҳон савдо ташкилотига аъзолик халқаро транзит юк ташишда ортиқча тўлов ёки чекловлардан халос қилади. Албатта, бу рақобатдош бўлишимизга яна бир туртки беради", — деди давлат раҳбари.
Умуман олганда, маҳсулот ва хизматлар сифатини ошириш, ташқи бозорда муносиб ўрин топиш учун халқаро стандартларга ўтиш зарурлиги таъкидланди.
Масалан, пестицидлар назорати йўлга қўйилмас экан, қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари экспортини 2030 йилгача 10 миллиард долларга етказиш бўйича белгилаган марраларга эришиб бўлмайди. Етиштираётган маҳсулотлар бозорини тополмасдан нобуд бўлаверади.
Шу боис бу йил озиқ-овқат маҳсулотлари хавфсизлиги бўйича катта ўзгаришлар режалаштирилган. Бу орқали карантин, ветеринария, санэпидемназорат ва стандарт ташкилотларининг такрорловчи ваколатлари қисқаради, тадбиркорларни қайта-қайта текширишга чек қўйилади.
Бош вазир ўринбосари Жамшид Ходжаев май ойида Ўзбекистон 2026 йилда Камерунда бўлиб ўтадиган 14-вазирлар конференциясигача Жаҳон савдо ташкилотига аъзо бўлиш ниятида эканини маълум қилганди.
Ўтган йилнинг август ойида президент 2025 йилдан бошлаб олиб кирилаётган дори воситалари ва тиббиёт буюмларини божхона расмийлаштирувидан ўтказиш учун йиғимларни бекор қилиш, олиб кирилаётган товарларни давлат тилида маркировкалаш тартибига ўзгартиришлар киритиш ва бошқаларни назарда тутувчи фармонни имзолаган.

President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev spoke about the need for the country to join the World Trade Organization (WTO), which is expected in 2026, during a traditional dialogue with entrepreneurs on 20 August in Nukus, his press service said.
“Joining this organization is a well-thought and far-sighted choice. Moreover, this is an integral part of our reforms,” the head of the state said."Some are skeptical about this, others fear that enterprises will break down and imported goods will flood in. It is important to understand one thing: import duties will remain in effect. This is why we are negotiating with the members of the organization," the president noted.
“Our future is equal rules of the game and an export-oriented industrial and trade policy. Our economy needed protection to some extent in the past. But If we continue down this path, our opportunities will be limited. Because if we do not join the international production chains, economic growth will not be what we expect,” Shavkat Mirziyoyev said.
In the first seven months of this year, Uzbekistan’s exports increased by 13% and exceeded $10 billion, with 1,610 enterprises entering foreign markets for the first time, the president said. He emphasized that the state will continue to support the entry of local enterprises into foreign markets.
Shavkat Mirziyoyev pointed out that the annual imports of the neighboring countries amount to $90 billion, and Uzbekistan’s share in this is only 4%. With the establishment of a free trade regime within the Commonwealth of Independent States, the country’s share in the $500 billion imports comprises less than 2%.
The president emphasized that Uzbekistan “still needs to work hard in terms of competition”.
In this regard, two months ago, he signed a special decree abolishing exclusive rights in the fields of metallurgy, chemistry, energy and telecommunications. In addition, from July 2026, preferences for domestic manufacturers will be partially canceled in government procurement, like price preferences for local electrical equipment.
From now on, “no one should have special rights, be it a state strategic enterprise, a private enterprise or a foreign investor; everyone should work on equal terms in the economy”, the president emphasized.
WTO membership will allow Uzbekistan to eliminate overpayments or restrictions on international cargo transit, which will give “us one more incentive to be competitive”, the head of state noted.
In general, he said, to improve the quality of products and services, and to find a worthy place in foreign markets, it is necessary to switch to international standards.
For example, if pesticide control is not introduced, the goal of increasing agricultural exports to $10 billion by 2030 will not be achieved.
Therefore, serious changes are planned for this year in the field of food safety, Shavkat Mirziyoyev stressed. It is planned to reduce the duplicating powers of quarantine, veterinary, sanitary control and standardization organizations, as well as to stop repeated inspections of entrepreneurs.
In May, deputy prime minister Jamshid Khodjayev said that Uzbekistan intended to join the WTO before the 14th Ministerial Conference, which will be held in Cameroon in 2026.
In August last year, the president signed a decree stipulating abolition of the customs clearance fee for imported medicines and medical products from 2025, amendments to the procedures for labeling imported goods in the state language, and more.