Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев ва Озарбайжон президенти Илҳом Алиев икки мамлакат ишбилармон доиралари вакиллари билан учрашув ўтказди, дея хабар қилмоқда давлат раҳбари матбуот хизмати.
Тадбирда Озарбайжоннинг Pasha Holding, Socar, Sofaz, Agalarov Development, Silk Way Group, Matanat, Sarda Group, AzerGold, Azermash, Озарбайжон инвестиция холдинги, «Озарбайжон темир йўллари», «Алят» эркин иқтисодий зонаси ва бошқа етакчи компаниялари раҳбарлари ҳамда вакиллари иштирок этди.
Бундай шаклда илк бор ўтказилаётган тадбир икки мамлакат савдо-иқтисодий ҳамкорлигида янги босқични бошлаб бериши қайд этилди.
Ўзбекистон раҳбари ўз нутқида Ўзбекистон ва Озарбайжон етакчилари томонидан эълон қилинган Иқтисодий кооперация йили доирасидаги муҳим вазифаларни амалга оширишда айнан бизнес асосий драйвер бўлиши ва ҳал қилувчи роль ўйнаши кераклигини алоҳида таъкидлади.
Гап ҳамкорликнинг 20 та устувор йўналиши бўйича истиқболли лойиҳалар ҳақида бормоқда.
«Биз ҳурматли Илҳом Ҳайдарович билан бир фикрдамиз: ҳамкорлик келажаги бизнесга боғлиқ, икки мамлакат ўртасидаги кўп қиррали муносабатларнинг эртанги куни сизларга боғлиқ», — деди Шавкат Мирзиёев.
Давлат раҳбари тадбиркорларнинг самарали ва қулай фаолият юритиши учун барча зарур шароитлар яратилишига ишонтирди.
Икки мамлакатнинг етакчи компаниялари раҳбарлари янги кооперация лойиҳаларини амалга ошириш бўйича аниқ режалари ҳақида маълумот берди.
Учрашув якунида давлат раҳбарлари кооперация лойиҳаларини ишга тушириш маросимида иштирок этди. Тошкент шаҳрида меҳмонхона ва турар жой мажмуаларини барпо этиш, Қашқадарё вилоятида қурилиш материалларини ишлаб чиқариш, Озарбайжонда тўқимачилик кластерлари ҳамда тикувчилик фабрикасини ташкил этиш ва бошқа лойиҳалар шулар жумласидан.

Президенты Узбекистана Шавкат Мирзиёев и Азербайджана Ильхам Алиев провели совместную встречу с деловыми кругами двух стран, сообщила пресс-служба главы государства.
В мероприятии приняли участие руководители и представители ведущих азербайджанских компаний PASHA Holding, SOCAR, SOFAZ, Agalarov Development, Silk Way Group, Matanat, Sarda Group, AzerGold, Azermash, Азербайджанского инвестиционного холдинга, «Азербайджанских железных дорог», свободной экономической зоны «Алят» и другие.
Отмечалось, что мероприятие, впервые проводимое в таком формате, станет запуском нового этапа в торгово-экономическом сотрудничестве двух стран.
В своём выступлении лидер Узбекистана особо подчеркнул, что именно бизнес должен стать главным драйвером и сыграть решающую роль в реализации ключевых задач в рамках Года экономической кооперации, объявленного лидерами Узбекистана и Азербайджана.
Речь идёт о перспективных проектах по 20 приоритетным направлениям сотрудничества.
«Мы с уважаемым Ильхамом Гейдаровичем едины во мнении: за бизнесом — будущее сотрудничества, от вас зависит завтрашний день многоплановых отношений между двумя странами», — резюмировал Шавкат Мирзиёев.
Глава нашего государства заверил предпринимателей, что для их эффективной и комфортной деятельности будут созданы все необходимые условия.
Руководители компаний двух стран, в свою очередь, информировали о конкретных планах по реализации новых проектов кооперации.
В завершение встречи лидеры приняли участие в церемонии запуска проектов кооперации. Среди них — строительство гостиницы и жилых комплексов в Ташкенте, производство строительных материалов в Кашкадарьинской области, создание текстильных кластеров, швейной фабрики и другие проекты в Азербайджане.