Рақобатни ривожлантириш ва истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш қўмитаси Андижон вилоятидаги Shangfeng-Bridge of Friendship цемент заводи бўйича текширувни якунлади. Бу ҳақда ташкилот матбуот хизмати хабар берди.
Июлда қўмита компанияга қарши антидемпинг ишини очганди. Фарғона водийсидаги бир қанча цемент заводлари Shangfeng-Bridge of Friendship корхонаси ички бозорда маҳсулотни таннархидан паст нархларда сотаётгани, бу эса уларни банкротлик ёқасига олиб келганини айтиб шикоят қилган.
Ўрганиш натижаларига кўра, жорий йилнинг мартидан июлигача бўлган даврда биржа савдолари орқали сотилиши керак бўлган жами 122,7 минг тонна цемент белгиланган талабларга зид равишда тўғридан-тўғри шартномалар асосида реализация қилинган.
Шунингдек, 2700 тонна цемент ўртача ҳисобланган биржа котировкасидан юқори нархларда сотилиб, 81,1 миллион сўм асоссиз даромад олинган. Қўмита бу хатти-ҳаракатларни инсофсиз рақобат деб атади.
Қўмитанинг махсус комиссияси компанияни демпинг (маҳсулотни сунъий арзон нархда сотиш) ва биржа савдоларида рақобатни чеклагани учун 4,9 миллиард сўм миқдорида жаримага тортишга қарор қилди. Shangfeng-Bridge of Friendship қонун бузилиши ҳолатларини бартараф этиш ва келгусида йўл қўймаслик юзасидан бажарилиши мажбурий бўлган кўрсатмалар олди.
МЧЖ томонидан юқори ликвидли ва монопол турдаги (цемент) маҳсулотни тўғридан-тўғри шартномаларга асосан реализация қилишда ҚҚС ва фойда солиғини ҳисоблаш бўйича тўпланган ҳужжатлар солиқ органига юборилди.
Андижон вилоятининг Булоқбоши туманида қиймати 500 миллион долларлик иккита цемент заводи ташкил этиш режалари ҳақида 2023 йил октябрь ойида айтилган эди. Ўшанда вилоят ҳокими Шуҳрат Абдураҳмонов корхоналар йилига 20 миллион долларлик маҳсулот экспорт қилиш, 15 миллион долларлик импорт ўрнини босиш имкониятига эга бўлишини таъкидлаганди.

Комитет по развитию конкуренции и защите прав потребителей завершил расследование в отношении цементного завода Shangfeng-Bridge of Friendship в Андижанской области. Об этом сообщает пресс-служба госоргана.
В июле комитет возбудил антидемпинговое дело против компании. Несколько цементных заводов Ферганской долины обратились с жалобой на Shangfeng-Bridge of Friendship, утверждая, что компания продаёт продукцию на внутреннем рынке по ценам ниже себестоимости, что поставило их на грань банкротства.
По результатам изучения установлено, что в период с марта по июль текущего года было реализовано 122,7 тысячи тонн цемента, который должен были реализовать через биржевые торги. Вместо этого продукцию продали по прямым контрактам, что противоречит установленным требованиям.
Кроме того, 2700 тонн цемента реализовано по ценам, превышающим средние биржевые котировки, что привело к получению необоснованного дохода в размере 81,1 млн сумов. Комитет расценил эти действия как недобросовестная конкуренция.
Специальная комиссия комитета приняла решение оштрафовать компанию на 4,9 млрд сумов за демпинг (продажа продукции по искусственно заниженной цене) и ограничение конкуренции во время биржевых торгов. Shangfeng-Bridge of Friendship обязали устранить выявленные нарушения, а также предотвратить их повторение в будущем.
Документы, касающиеся расчёта налога на добавленную стоимость (НДС) и налога на прибыль при реализации высоколиквидной и монопольной продукции (цемента) на основании прямых контрактов, переданы в налоговый орган.
О планах создать два цементных завода в Булакбашинском районе Андижанской области стоимостью 500 млн долларов сообщалось в октябре 2023 года. Тогда хоким области Шухрат Абдурахманов заявлял, что предприятия смогут экспортировать продукцию на 20 млн долларов в год и заместить 15 млн долларов импорта.