Бир неча йил олдин мен индиака деб номланган янги спорт тури билан шуғуллана бошладим. Ўйин волейболга ўхшайди, лекин тўп ўрнига катта қизил волан қўлланади. Япониядаги клубимда 30 га яқин одам бор ва яқинда биз 25 ёшда бўлган икки аъзони қабул қилдик. «Биз ушбу клуб аъзоларининг ўртача ёшини пасайтиришдан мамнунмиз, — дейишди улар биринчи машғулотда, — энди у 58 ёшни ташкил этади!» Биз ҳаммамиз баралла кулиб юбордик.
Бошқа томондан, ўтган ойда Тошкент аэропортига келганимда биринчи эътиборимни тортган нарса — барча ходимларнинг жуда ёш экани бўлди. Меҳмонхонада нонушта қилиб ўтирганимизда столларга хизмат қилаётган официантларнинг ёшлиги мени яна бир бор ҳайратга солди. Агар мен бу ерда «Индиака» клубини топганимда, ўйлайманки, клуб аъзоларининг ўртача ёшини оширган бўлардим!
акико фужии, ёшлар, колонка
Билишимча, ҳозирги вақтда Ўзбекистон жадал демографик ўсишни бошдан кечирмоқда ва аҳоли сонининг энг юқори чўққиси тахминан 2040 йилда бўлиши кутилмоқда.
Бу аслида нимани англатади? Бу шуни англатадики, Ўзбекистон ўзининг ёш ва ғайратли аҳолиси туфайли йигирма йиллик ижтимоий ва иқтисодий ривожланиш учун улкан имкониятларга эга. Мамлакат ушбу муҳим ўнйилликлардан имкон қадар самарали фойдаланиши жуда муҳимдир. Мамлакат бунга тайёрми? Халқ тайёрми? Хусусан, ёшларда фаровонликка эришиш учун имкониятлар борми?
Ўзбекистон 2030 стратегиясида «Ҳар бир инсон салоҳиятини рўёбга чиқариш учун муносиб шароитлар яратиш» алоҳида таъкидланган. Ўзбекистон жадал иқтисодий ўсишни бошдан кечирмоқда. 621 минг сўмдан кам бўлган уй хўжаликларининг ойлик минимал истеъмол харажатлари сифатида белгиланган мамлакат даромадларининг камбағаллик даражаси 2021 йилдаги 17 фоиздан 2023 йилда 11 фоизгача тушди. Келажакда ҳукумат 2026 йилга қадар камбағалликни 2022 йилги даражасига нисбатан икки баравар пасайтириш ниятида.
Ўзбекистонда сўнгги йилларда улкан ислоҳотлар мажмуи ишлаб чиқилди, бироқ, келинг, аҳолини ислоҳотларнинг афзалликлари билан қамраб олиш даражасини кўриб чиқайлик. Мисол учун, БМТТДнинг парвариш билан боғлиқ иқтисодий фаолияти тўғрисидаги ҳисоботида таъкидланишича, аёллар ҳафтасига ўртача 46,92 соатни болаларни парвариш қилиш билан боғлиқ фаолиятга сарфлайди, эркаклар орасида эса бу кўрсаткич 16,48 соатни ташкил этади, ва бу аёлларнинг иқтисодий иштирокига яхшигина таъсир қилади.
Ҳисоботда, шунингдек, ёш болаларни парвариш қилаётганларнинг 40,4 фоизи даромадга эга эмаслиги қайд этилган, бу эса парвариш қилаётган шахсларга нисбатан иқтисодий босим мавжудлигини кўрсатади. Шу билан бирга, сўнгги маълумотлар шуни кўрсатмоқдаки, Ўзбекистонда меҳнатга лаёқатли ёшдаги 300 000 дан ортиқ ногиронлиги бўлган шахснинг атиги 5−7 фоизи иш билан таъминланган.
Жорий йилнинг март ойида БМТТД Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази билан биргаликда «Ўзбекистонда кўп ўлчовли камбағаллик индекси бўйича тажриба-синов ҳисоботи«ни эълон қилди. Кўп ўлчовли камбағаллик концепцияси ва унинг қўлланилиши мавзуси Тошкент шаҳрида 2024 йил 27−29 август кунлари бўлиб ўтаётган Кўп ўлчовли камбағаллик масалалари бўйича коллегиал тармоқнинг 9-юқори даражадаги йиллик йиғилишида муҳокама қилинмоқда. Ғоя камбағалликни турли кўрсаткичлар ёрдамида ўлчашимиз мумкин бўлган турли хил маҳрумликлар тўплами сифатида тушунишдан иборат.
Бизнинг фикримизча, камбағаллик нафақат оддий маблағ етишмовчилиги, балки муносиб ҳаёт кечириш (масалан, асосий инфратузилма — сув, электр энергияси ва бошқалар), соғлиқни сақлаш, таълим, молия ва бошқалар каби ҳаётий имкониятларнинг йўқлиги билан тавсифланади. Тадқиқот натижалари шуни кўрсатдики, аҳолининг 18,4 фоизи шаҳар ва қишлоқ жойларида турли даражада ифодаланган кўп ўлчовли камбағалликни бошдан кечиради.
Ёшларнинг камол топиши учун имкониятлар мавжуд. Аммо улар нотекис тақсимланган, баъзилар эса бу имкониятлардан четда қолмоқда. 2030 йилгача ривожланиш стратегиясида ёшларни ривожлантиришга — ёш истеъдод эгаларининг спорт, таълим ва авлодларимиз ҳали кўриб билмаган рақамли асрнинг меҳнатдаги ижодий салоҳиятини ва куч-ғайратини очиш масаласи алоҳида қайд этиб ўтилган. Ҳозир буларни амалга оширишнинг айни пайти. Мана, кўплаб ёш истеъдодлар бор БМТТДда биз бу ишни қўллаб-қувватлашга тайёрмиз.
Биринчи қадам ёшлар нафақат бандлик ва камбағалликни қисқартириш дастурлари учун мақсадли гуруҳ, балки ташаббускорлар, қарорлар қабул қилувчилар ва сиёсий, ижтимоий ва ишбилармонлик ҳаётининг барча соҳаларида етакчилар эканини тан олишдир.
Бугун кундуз куни илиқ шабада остида Миробод бозорида сайр қилар эканман, қуруқ мевалар ва зираворларнинг ҳиди бурним ва ошқозонимни сархуш қилаётганини ҳис қиламан. Лекин мени кўпроқ нима ҳаяжонлантиради? Табассумлар. Ғайрат. Шафтолиларни келажак ва янада яхши ҳаёт умиди билан сотаётган ёшлар. Мен шафтолини бир тишлаб оламан. Унинг шарбати оғзимни ёқимли там билан тўлдиради. Юрагимни эса Ўзбекистонда барқарор ва инклюзив инсон тараққиётини қўллаб-қувватлаш йўлида БМТ Тараққиёт дастури билан янги саёҳатимни бошлаганимдан умидлар тўлдиради.
Муаллиф ҳақида
Акико Фужии 2024 йил ёзида БМТ Тараққиёт дастурининг Ўзбекистондаги доимий вакили этиб тайинланган. У БМТТДда 25 йилдан ортиқ тажрибага эга ва бутун дунё бўйлаб раҳбарнлик лавозимларида ишлаган. У етакчи раҳбар сифатида иқлим ўзгариши билан боғлиқ иқтисодий ва ижтимоий масалаларни ҳал қилишда, инқирозли ва зиддиятли вазиятларда кенг кўламли гуманитар ёрдамни бошқаришда, барча учун адолатли ва барқарор инсон тараққиётига эришиш учун бошқарув тизимлари бўйича маслаҳат беришда фаол иштирок этган. Сассекс университетида (Буюк Британия) гендер ва ривожланиш, Киото университетида инсон ва атроф-муҳитни ўрганиш бўйича магистрлик даражасини олган.

Несколько лет назад я начала заниматься новым видом спорта под названием Индиака. Игра напоминает волейбол, но вместо мяча используется большой красный волан. В моем клубе в Японии около 30 человек, и недавно мы приняли двух молодых игроков, обоим по 25 лет. «Мы рады снизить средний возраст членов этого клуба, — сказали они на первой тренировке, — теперь он составляет 58 лет!» И все мы громко рассмеялись.
Когда я приземлилась в аэропорту Ташкента в прошлом месяце, первое, что бросилось мне в глаза, — это то, что все работники были совсем молодыми. А за завтраком в отеле меня снова поразила молодость официантов, обслуживающих столы. Если бы я нашла здесь клуб «Индиака», думаю, я бы повысила средний возраст членов клуба!
акико фудзии, колонка, молодежь
В настоящее время Узбекистан переживает бурный демографический рост, и пик численности населения ожидается примерно в 2040 году. Что это означает в действительности?
Это означает, что впереди у Узбекистана есть два десятилетия огромных возможностей для социального и экономического развития благодаря молодому и энергичному населению. Очень важно, чтобы страна максимально использовала эти важные десятилетия. Но готова ли страна к этому? Готов ли народ? Есть ли у молодёжи, в частности, возможности для процветания?
Стратегия развития Узбекистана до 2030 года подчёркивает «создание достойных условий для реализации потенциала каждого человека». Узбекистан переживает быстрый экономический рост. Уровень бедности по доходам в стране, определяемый как ежемесячные минимальные потребительские расходы домохозяйств, составляющие менее 621 тысячи сумов, он снизился с 17% в 2021 году до 11% в 2023 году. Правительство намерено вдвое снизить уровень бедности к 2026 году по сравнению с уровнем 2022 года.
В последние годы Узбекистан разработал амбициозный комплекс реформ, но давайте посмотрим на уровень охвата населения выгодами от реформ. В докладе ПРООН об экономической деятельности по уходу подчёркивается, что в среднем женщины тратят 46,92 часа в неделю на неоплачиваемый уход за детьми по сравнению с 16,48 часами у мужчин, что влияет на их экономическое участие.
В отчёте также отмечается, что 40,4% людей, ухаживающих за маленькими детьми, не имеют дохода, что подчёркивает экономическую нагрузку на лиц, осуществляющих уход. В то же время последние данные показывают, что из более чем 300 тысяч лиц с инвалидностью трудоспособного возраста в Узбекистане только 5−7% имеют работу.
В марте этого года ПРООН совместно с Центром экономических исследований и реформ (ЦЭИР) опубликовала «Пилотный отчёт по индексу многомерной бедности в Узбекистане». Концепция и применение многомерной бедности обсуждаются на 9-м ежегодном заседании высокого уровня Коллегиальной сети по вопросам многомерной бедности, которое проходит в Ташкенте 27−29 августа. Идея состоит в том, чтобы понимать бедность как комплекс различных деприваций, которые мы можем измерить с помощью различных показателей.
Мы считаем, что бедность характеризуется не только как простая нехватка денег, но и как отсутствие возможностей, таких как доступ к достойной жизни (например, доступ к базовой инфраструктуре — воде, электричеству и т. д.), здравоохранению, образованию, финансам и т. д. Исследование показало, что 18,4% людей испытывают многомерную бедность, в разной степени выраженную в городской и сельской местности.
Возможности для обеспечения процветания молодых людей есть. Однако они распределены неравномерно, и кто-то остаётся в стороне. Стратегия развития до 2030 года делает чёткий акцент на развитии молодёжи — раскрытие творческого потенциала и энергии молодых талантов в спорте, образовании и работе цифровой эпохи, которую ещё не видели наши поколения. Время для реализации. И здесь, в ПРООН, где также много молодых талантов, мы готовы в этом помочь.
Первый шаг — признать, что молодые люди — это не просто целевая группа для программ занятости и сокращения бедности, но и инициаторы, лица, принимающие решения, и лидеры во всех сферах политической, социальной и деловой жизни.
Сегодня днём, прогуливаясь по Мирабадскому рынку под тёплым ветерком, я чувствую, как запахи сухофруктов и специй приятно щекочут мой нос и желудок. Но что заряжает меня ещё больше? Это улыбки. Энергия. Молодые люди, продающие персики с надеждой на будущее и лучшую жизнь. Я надкусываю персик. Его сок приятно наполняет мой рот. А моё сердце наполняется надеждой, поскольку я отправляюсь в своё новое путешествие с ПРООН в поддержку устойчивого и инклюзивного человеческого развития в Узбекистане.
Об авторе
Акико Фудзии была назначена постоянной представительницей ПРООН в Узбекистане летом 2024 года. Она имеет более чем 25-летний опыт работы в ПРООН и занимала руководящие должности по всему миру. Принимала участие в решении экономических и социальных проблем, связанных с изменением климата, управлении крупномасштабной гуманитарной помощью в кризисных и конфликтных ситуациях и консультировании по системам управления для достижения справедливого и устойчивого человеческого развития для всех людей. Обладает степенями магистра по гендерным вопросам и развитию в Университете Сассекс (Великобритания) и по гуманитарным и экологическим исследованиям в Университете Киото (Япония).