Бир неча йил олдин мен индиака деб номланган янги спорт тури билан шуғуллана бошладим. Ўйин волейболга ўхшайди, лекин тўп ўрнига катта қизил волан қўлланади. Япониядаги клубимда 30 га яқин одам бор ва яқинда биз 25 ёшда бўлган икки аъзони қабул қилдик. «Биз ушбу клуб аъзоларининг ўртача ёшини пасайтиришдан мамнунмиз, — дейишди улар биринчи машғулотда, — энди у 58 ёшни ташкил этади!» Биз ҳаммамиз баралла кулиб юбордик.
Бошқа томондан, ўтган ойда Тошкент аэропортига келганимда биринчи эътиборимни тортган нарса — барча ходимларнинг жуда ёш экани бўлди. Меҳмонхонада нонушта қилиб ўтирганимизда столларга хизмат қилаётган официантларнинг ёшлиги мени яна бир бор ҳайратга солди. Агар мен бу ерда «Индиака» клубини топганимда, ўйлайманки, клуб аъзоларининг ўртача ёшини оширган бўлардим!
акико фужии, ёшлар, колонка
Билишимча, ҳозирги вақтда Ўзбекистон жадал демографик ўсишни бошдан кечирмоқда ва аҳоли сонининг энг юқори чўққиси тахминан 2040 йилда бўлиши кутилмоқда.
Бу аслида нимани англатади? Бу шуни англатадики, Ўзбекистон ўзининг ёш ва ғайратли аҳолиси туфайли йигирма йиллик ижтимоий ва иқтисодий ривожланиш учун улкан имкониятларга эга. Мамлакат ушбу муҳим ўнйилликлардан имкон қадар самарали фойдаланиши жуда муҳимдир. Мамлакат бунга тайёрми? Халқ тайёрми? Хусусан, ёшларда фаровонликка эришиш учун имкониятлар борми?
Ўзбекистон 2030 стратегиясида «Ҳар бир инсон салоҳиятини рўёбга чиқариш учун муносиб шароитлар яратиш» алоҳида таъкидланган. Ўзбекистон жадал иқтисодий ўсишни бошдан кечирмоқда. 621 минг сўмдан кам бўлган уй хўжаликларининг ойлик минимал истеъмол харажатлари сифатида белгиланган мамлакат даромадларининг камбағаллик даражаси 2021 йилдаги 17 фоиздан 2023 йилда 11 фоизгача тушди. Келажакда ҳукумат 2026 йилга қадар камбағалликни 2022 йилги даражасига нисбатан икки баравар пасайтириш ниятида.
Ўзбекистонда сўнгги йилларда улкан ислоҳотлар мажмуи ишлаб чиқилди, бироқ, келинг, аҳолини ислоҳотларнинг афзалликлари билан қамраб олиш даражасини кўриб чиқайлик. Мисол учун, БМТТДнинг парвариш билан боғлиқ иқтисодий фаолияти тўғрисидаги ҳисоботида таъкидланишича, аёллар ҳафтасига ўртача 46,92 соатни болаларни парвариш қилиш билан боғлиқ фаолиятга сарфлайди, эркаклар орасида эса бу кўрсаткич 16,48 соатни ташкил этади, ва бу аёлларнинг иқтисодий иштирокига яхшигина таъсир қилади.
Ҳисоботда, шунингдек, ёш болаларни парвариш қилаётганларнинг 40,4 фоизи даромадга эга эмаслиги қайд этилган, бу эса парвариш қилаётган шахсларга нисбатан иқтисодий босим мавжудлигини кўрсатади. Шу билан бирга, сўнгги маълумотлар шуни кўрсатмоқдаки, Ўзбекистонда меҳнатга лаёқатли ёшдаги 300 000 дан ортиқ ногиронлиги бўлган шахснинг атиги 5−7 фоизи иш билан таъминланган.
Жорий йилнинг март ойида БМТТД Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази билан биргаликда «Ўзбекистонда кўп ўлчовли камбағаллик индекси бўйича тажриба-синов ҳисоботи«ни эълон қилди. Кўп ўлчовли камбағаллик концепцияси ва унинг қўлланилиши мавзуси Тошкент шаҳрида 2024 йил 27−29 август кунлари бўлиб ўтаётган Кўп ўлчовли камбағаллик масалалари бўйича коллегиал тармоқнинг 9-юқори даражадаги йиллик йиғилишида муҳокама қилинмоқда. Ғоя камбағалликни турли кўрсаткичлар ёрдамида ўлчашимиз мумкин бўлган турли хил маҳрумликлар тўплами сифатида тушунишдан иборат.
Бизнинг фикримизча, камбағаллик нафақат оддий маблағ етишмовчилиги, балки муносиб ҳаёт кечириш (масалан, асосий инфратузилма — сув, электр энергияси ва бошқалар), соғлиқни сақлаш, таълим, молия ва бошқалар каби ҳаётий имкониятларнинг йўқлиги билан тавсифланади. Тадқиқот натижалари шуни кўрсатдики, аҳолининг 18,4 фоизи шаҳар ва қишлоқ жойларида турли даражада ифодаланган кўп ўлчовли камбағалликни бошдан кечиради.
Ёшларнинг камол топиши учун имкониятлар мавжуд. Аммо улар нотекис тақсимланган, баъзилар эса бу имкониятлардан четда қолмоқда. 2030 йилгача ривожланиш стратегиясида ёшларни ривожлантиришга — ёш истеъдод эгаларининг спорт, таълим ва авлодларимиз ҳали кўриб билмаган рақамли асрнинг меҳнатдаги ижодий салоҳиятини ва куч-ғайратини очиш масаласи алоҳида қайд этиб ўтилган. Ҳозир буларни амалга оширишнинг айни пайти. Мана, кўплаб ёш истеъдодлар бор БМТТДда биз бу ишни қўллаб-қувватлашга тайёрмиз.
Биринчи қадам ёшлар нафақат бандлик ва камбағалликни қисқартириш дастурлари учун мақсадли гуруҳ, балки ташаббускорлар, қарорлар қабул қилувчилар ва сиёсий, ижтимоий ва ишбилармонлик ҳаётининг барча соҳаларида етакчилар эканини тан олишдир.
Бугун кундуз куни илиқ шабада остида Миробод бозорида сайр қилар эканман, қуруқ мевалар ва зираворларнинг ҳиди бурним ва ошқозонимни сархуш қилаётганини ҳис қиламан. Лекин мени кўпроқ нима ҳаяжонлантиради? Табассумлар. Ғайрат. Шафтолиларни келажак ва янада яхши ҳаёт умиди билан сотаётган ёшлар. Мен шафтолини бир тишлаб оламан. Унинг шарбати оғзимни ёқимли там билан тўлдиради. Юрагимни эса Ўзбекистонда барқарор ва инклюзив инсон тараққиётини қўллаб-қувватлаш йўлида БМТ Тараққиёт дастури билан янги саёҳатимни бошлаганимдан умидлар тўлдиради.
Муаллиф ҳақида
Акико Фужии 2024 йил ёзида БМТ Тараққиёт дастурининг Ўзбекистондаги доимий вакили этиб тайинланган. У БМТТДда 25 йилдан ортиқ тажрибага эга ва бутун дунё бўйлаб раҳбарнлик лавозимларида ишлаган. У етакчи раҳбар сифатида иқлим ўзгариши билан боғлиқ иқтисодий ва ижтимоий масалаларни ҳал қилишда, инқирозли ва зиддиятли вазиятларда кенг кўламли гуманитар ёрдамни бошқаришда, барча учун адолатли ва барқарор инсон тараққиётига эришиш учун бошқарув тизимлари бўйича маслаҳат беришда фаол иштирок этган. Сассекс университетида (Буюк Британия) гендер ва ривожланиш, Киото университетида инсон ва атроф-муҳитни ўрганиш бўйича магистрлик даражасини олган.

A few years ago, I started playing a new sport called Indiaca. It’s a little like volleyball, but with a big red shuttlecock instead of a ball. My club in Japan has about 30 members, and we recently welcomed two young members, both aged 25. “We are happy to lower the average age of this club,” they said at the first practice, “now down to 58!” We all laughed out loud.
In contrast, when I landed at the airport in Toshkent last month, the first thing I noticed was that the workers were all young. And at breakfast in the hotel, I was again struck by the youth of the waiters serving the tables. If I were to find an Indiaca club here, I think I would be raising the average age of the club!
I understand that Uzbekistan is currently experiencing rapid demographic growth, with the population expected to peak in around 2040.
What does this mean in practice? It means that Uzbekistan has two decades of tremendous opportunities for social and economic development with its young and energetic population. It is critical that the country makes the most of these important decades. Is the country ready? Are the people ready? Do young people, in particular, have opportunities to thrive?
Uzbekistan Strategy 2030 stresses ‘Creating decent conditions for realizing the potential of every person'. Uzbekistan is experiencing rapid economic growth. The country’s income poverty levels, defined as monthly minimum consumption expenditure of the household income of less than 621,000 UZS, declined from 17% in 2021 to 11% in 2023. Moving from here, the government aims to halve the poverty by 2026 in comparison to 2022.
Uzbekistan has developed an ambitious set of reforms in recent years, but let’s look at inclusiveness of benefits from reforms. For example, UNDP’s report on the care economy highlights that on average women spend 46.92 hours per week on unpaid childcare, compared to 16.48 hours for men, which impacts their economic participation.
The report also notes that 40.4% of those caring for young children have no income, emphasizing the economic strain on caregivers. At the same time, recent data show that out of more than 300,000 working-age people with disabilities in Uzbekistan, only 5−7% are employed.
UNDP, together with the Center for Economic Research and Reforms (CERR), published the ‘Uzbekistan Pilot Multidimensional Poverty Index Report', in March this year. The concept and application of the Multidimensional Poverty are being discussed at the 9th annual high-level meeting of Multidimensional Poverty Peer Network Meeting in Toshkent on 27−29 August 2024. The idea is to understand poverty as a complex of various deprivations which we can measure by using different indicators.
We believe poverty is experienced not only as a simple lack of money, but also as a lack of life opportunities, such as access to decent living (such as access to basic infrastructure of water, electricity etc.), health care, education, finance and so on. This research found that 18.4% are experiencing multidimensional poverty, at different degrees in urban and rural areas.
The opportunities for young people to thrive are there. But these are unevenly spread, and some are left behind. Strategy 2030 sets a clear focus on youth development — unleash young talents' creativity and energy in sport, education, and work of digital ages that our generations have not yet seen. Time for implementation. And here at UNDP, also filled with eager young talents, we are ready to assist.
First step — recognize that young people are not just a target group for employment and poverty reduction programmes, but also initiators, decision-makers, and leaders in all spheres of the political, social and business world.
This afternoon, as I browse around Mirabad Bazaar in the dry warm wind, the smells of dried fruits and spices stimulate my nose and my stomach. But what excites me more? The smiles. The energy. Young people selling peaches with hopes for their future and for a better life. I bite into a peach. Its juice fills my mouth. But my heart is also filled with hope as I set off on my new journey with UNDP in support of sustainable and inclusive human development here in Uzbekistan.
About the author
Akiko Fujii was appointed as resident representative of the UNDP in Uzbekistan in summer of 2024. She has over 25 years of experience with UNDP, serving in various roles around the world. Akiko Fujii has been involved in addressing economic and social issues related to climate change, managing large-scale humanitarian assistance in crisis and conflict situations, and advising on governance systems to achieve fair and sustainable human development for all, the UNDP office said. She holds master’s degrees in Gender and Development from Sussex University, UK, and in Human and Environmental Studies from Kyoto University, Japan.