Президент 28 август куни аҳолидан электр энергияси ва табиий газ учун мажбурий тўловларни ундириш тартибига ўзгартиришлар киритиш тўғрисидаги қонунни имзолади.
Адлия вазирлигининг «Ҳуқуқий ахборот» канали хабарига кўра, қонунчиликка истеъмол қилинган электр энергияси ва табиий газ учун мажбурий тўловларни ундириш тўғрисидаги ариза ваколатли органга ёки мансабдор шахсга берилгунига кадар қарздор жисмоний шахс энергия ресурслари тармоқларидан узилганини тасдиқловчи ҳужжатлар ижро ҳужжатларига илова қилиниши керак экани ҳақидаги талаб киритилмоқда. Ушбу талаб бажарилмаган тақдирда, давлат ижрочиси ижро ҳужжатини қайтаради.
18 май куни Сенатда мазкур қонун муҳокамаси чоғида илгари бундай норма фақат юридик шахсларга нисбатан қўллангани таъкидланди. Сенатор Шуҳрат Чуллиев қарздор жисмоний шахслар қарзини ўз вақтида тўламаганида, давлат органлари томонидан ушбу тоифадаги ҳужжатлар ижросини таъминлаш учун кўп вақт, куч ва маблағ сарфланишини қайд этди.
Хусусан, қонунчиликдаги ушбу «бўшлиқ» туфайли 7700 дан ортиқ истеъмолчи қарздорларни тармоқдан узиб қўйиш имкони бўлмагани маълум қилинди.
Сўнгра энергетика вазирининг биринчи ўринбосари Бахтиёр Маматкаримов электр энергиясини тижорий ҳисобга олишнинг автоматлаштирилган тизимини (ЭТҲОАТ) жорий этиш бўйича ишлар 98,9 фоизга бажарилгани, газ бўйича эса 2024 йил охиригача якунланиши режалаштирилганини таъкидлади. Жисмоний шахсларга нисбатан янги талабнинг жорий этилиши энергия ресурсларини ўғирлашнинг олдини олишга ёрдам беради, деди у.
Ўзгартишларга кўра, электр ёки газ учун қарздорликни ундириш тўғрисида суд қарори чиқариш тўғрисида судга ариза беришда қуйидагилар илова қилинади:
• истеъмолчи билан тузилган шартнома;
• пеня ҳисобланиши тўғрисидаги ва истеъмолчини тегишли энергия ресурслари тармоқларидан узиш ҳақидаги огоҳлантириш кўрсатилган, қарзни тўлаш тўғрисидаги талаб, шунингдек, унинг истеъмолчига юборилганини тасдиқловчи ҳужжат;
• қарздорнинг тармоқдан узилганини тасдиқловчи ҳужжат.
Қарздор жисмоний шахслардан почта харажатларини ундириш тўғрисидаги суд ҳужжатларига нисбатан ижро ишини юритишнинг соддалаштирилган тартиби қўлланади.
Соддалаштирилган ижро ишини юритиш доирасида давлат ижрочиси суд ёки бошқа органнинг ижро ҳужжати қайси суд ҳужжатига ёки бошқа органнинг ҳужжатига асосан берилган бўлса, ўша суд ҳужжати ёки бошқа органнинг ҳужжатига асосан бекор қилинганда ёхуд мазкур ижро ҳужжати бекор қилинганда ёки ҳақиқий эмас деб топилганда, ижро ишини юритиш тугатилгани ҳақида хабардор қилиши керак. Илгари МИБ ижро иши юритишни бекор қилиш ёки тугатиш тўғрисидаги ишларни умумий тартибда топшириши керак эди.
Қонун суд ҳужжатларини ижро этиш тартибини соддалаштириш ва инсон омилини камайтириш, шунингдек, маиший истеъмолчилар томонидан истеъмол қилинган электр энергияси ва газ учун қарздорликни ундириш бўйича ҳужжатлар ижросини таъминлашни такомиллаштириши кутилмоқда.

Президент Узбекистана 28 августа подписал закон о внесении изменений в порядок взимания обязательных платежей с населения за электроэнергию и природный газ.
Как сообщает канал правовой информации Министерства юстиции, в законодательство вводится требование о том, что до подачи компетентному органу или должностному лицу заявления о взыскании обязательных платежей за потреблённые электроэнергию и газ к исполнительным документам должны быть приложены документы, подтверждающие отключение должника — физического лица от сетей энергоресурсов. В случае невыполнения этого требования госисполнитель возвращает исполнительный документ.
Во время обсуждения этого закона в Сенате 18 мая отмечалось, что раньше такая норма касалась только юридических лиц. Сенатор Шухрат Чуллиев отмечал, что когда физлица-должники своевременно не погашают свои долги, государственные исполнители тратят много времени, сил и ресурсов на обеспечение исполнения данной категории документов.
В частности, сообщалось, что из-за данного «пробела» в законодательстве более 7700 потребителей-должников не могли быть отключены от сети.
Первый заместитель министра энергетики Бахтиёр Маматкаримов тогда отмечал, что работы по внедрению автоматизированной системы коммерческого учёта электроэнергии (АСКУЭ) завершены на 98,9%, а по газу их планируется завершить до конца 2024 года. Внедрение нового требования по отношению к физлицам поможет предотвратить хищения энергоресурсов, заявлял он.
Согласно изменениям, при подаче в суд заявления о выдаче судебного приказа для взыскания долга за электричество или газ обязательно должны быть приложены:
• договор с потребителем;
• требования о погашении задолженности с предупреждением о начислении пени и об отключении от электрической или газовой сети с приложением документа, подтверждающего отправку этого требования потребителю;
• документ, подтверждающий отключение должника от сети.
Для упрощения процедуры взыскания почтовых расходов порядок упрощённого исполнительного производства распространяется и на судебные документы о взыскании почтовых расходов с должников-физлиц.
В рамках упрощённого исполнительного производства на госисполнителя возлагается обязанность по извещению суда или иного органа, выдавшего исполнительный документ, о прекращении исполнительного производства при отмене судебного акта или акта иного органа, на основании которого выдан этот документ, либо при его отмене или признании недействительным. Ранее Бюро принудительного исполнения приходилось передавать дела об отмене или прекращении исполнительного производства в общем порядке.
Ожидается, что закон упростит процедуру обеспечения исполнения судебных актов и сократит человеческий фактор, а также улучшит принудительное исполнение документов о взыскании задолженности за потреблённые бытовыми потребителями электроэнергию и газ.