Ўзбекистонлик шахматчи Нодирбек Ёқуббоев БААдаги 2024 Abu Dhabi Chess Festival’s Masters очиқ турнирида биринчи ўринни эгаллаб, 30 минг доллар мукофот пулини қўлга киритди, деб ёзди chess.com.
30-Абу-Даби шахмат фестивали 14−25 август кунлари бўлиб ўтди ва партия учун вақт назорати биринчи юришдан бошлаб ҳар бири учун 30 сония қўшилиши билан 90 дақиқани ташкил этди. Соврин жамғармаси — 63,6 минг доллар. Дастурда нафақат Masters турнири, балки турли ёш тоифаларидаги болалар турнирлари, шунингдек, фахрийлар, давлат хизматчилари ва элчихона ходимлари ўртасидаги турнирлар ҳам ўрин олди.
Асосий турнир — тўққиз турдан иборат Швейцария турнирида 217 нафар иштирокчи, жумладан, 50 нафар гроссмейстер иштирок этди. Ёқуббоев Давид Паравян, ўзбекистонлик Шамсиддин Воҳидов, Амин Табатабай, Леон Мендонка ва Даниэль Кизон билан бирга 7/9 очко жамғарди, аммо қўшимча кўрсаткичларда улардан устун келди.
abu dhabi chess festival, афруза ҳамдамова, нодирбек ёқуббоев, шамсиддин воҳидов, шахмат
Бухгольц коэффициентига кўра (рақиблар тўплаган очколар йиғиндиси улар билан ўйинлардаги натижага кўпайтирилади), ўзбекистонлик Паравянни бор-йўғи ярим очкога ортда қолдирди, лекин 20 минг доллар кўпроқ мукофот пули ишлаб олди, чунки биринчи мукофот Горт тизимига кўра бўлинмади.
Ёқуббоев учта бошланғич раундда рейтинги 2500 Элодан паст бўлган уч нафар шахматчини мағлуб этди, рейтинги 2600 Элодан паст бўлган учта шахматчига қарши 2,5/3 балл ишлади ва рейтинги 2600 Элодан юқори бўлган шахматчилар билан учта дуранг ўйнади, деб ёзади шахмат портали.
Якунда учинчи ўринни эгаллаган яна бир ўзбекистонлик гроссмейстер Шамсиддин Воҳидов (суратда ўнгда) турнир ғолиблигига яқин эди. У Паравян билан ўйиннинг бошида пиёда ютиб олди ва ҳал қилувчи устунлик билан тўра эндшпилига ўтди, аммо уни реализация қила олмади. У 7050 доллар мукофот пули олди.
Ўзбекистон шахмат федерациясининг маълум қилишича, Open B гуруҳида Худоёр Мараимов 9 турда бирорта ҳам мағлубиятга учрамай, 8 очко жамғарган ҳолда ғолиб бўлди.
Ladies гуруҳида 7 турда 6,5 очко жамғарган Афруза Ҳамдамова биринчи ўринни эгаллади. У, шунингдек, аёллар халқаро мастери (WIM) унвонини олди, Афруза бу йил атиги 15 ёшга тўлади.

Шахматист из Узбекистана Нодирбек Якуббоев занял первое место на открытом турнире 2024 Abu Dhabi Chess Festival’s Masters в ОАЭ и заработал 30 тысяч долларов призовых, сообщает chess.com.
30-й фестиваль шахмат в Абу-Даби проходил с 14 по 25 августа с контролем времени 90 минут на партию с добавлением 30 секунд на каждый ход, начиная с первого. Призовой фонд — 63,6 тысячи долларов. В программу входили не только турнир Masters, но и детские турниры в различных возрастных категориях, а также турниры для ветеранов, государственных служащих и сотрудников посольств.
Главный турнир, швейцарка в девять туров, собрал 217 участников, включая 50 гроссмейстеров. Якуббоев набрал по 7/9 баллов вместе с Давидом Паравяном, Шамсиддином Вохидовым из Узбекистана, Амином Табатабаи, Леоном Мендонкой и Даниэлем Кизоном, но обошёл их по дополнительным показателям.
abu dhabi chess festival, афруза хамдамова, нодирбек якуббоев, шамсиддин вохидов, шахматы
По коэффициенту Бухгольца (сумме очков, набранных противниками, умноженных на результат в партиях с ними) узбекистанец обошёл Паравяна всего на пол-очка, но по призовым заработал на 20 тысяч долларов больше, потому что первый приз не делился по системе Горта.
Якуббоев победил трёх шахматистов с рейтингом ниже 2500 Эло в трёх стартовых турах, набрал 2,5/3 против трёх шахматистов с рейтингом ниже 2600 Эло и сделал три ничьи с шахматистами с рейтингом выше 2600 Эло, пишет шахматный портал.
Другой узбекистанский гроссмейстер Шамсиддин Вохидов (справа на фото), в итоге занявший третье место, был ещё ближе к победе в турнире. Он выиграл пешку в самом начале партии с Паравяном и перешёл в ладейный эндшпиль с решающим перевесом, но не смог его реализовать. Он получил 7050 долларов призовых.
Как сообщает Федерация шахмат Узбекистана, победителем в группе Open B стал Худоёр Мараимов, не проиграв ни одной партии и заработав 8 очков в 9 турах.
В группе Ladies первое место заняла Афруза Хамдамова, у которой 6,5 очка в 7 турах. Она также получила титул женского международного мастера (WIM), в этом году ей только исполнится 15 лет.