IТ дунёси шунчалик тез ривожланяптики, ўзгаришларга етиб олиш жуда қийин. Янги технологиялар, янги касблар, янги хизматлар. Бугунги кунда меҳнат бозорида кечагина мавжуд бўлмаган касб эгалари қидирилмоқда. Тез ўзгарувчан дунёда қандай қилиб талаб юқори бўлган мутахассис бўлиб қолиш мумкинлиги ҳақида IT Park University — IТ соҳасида амалий таълимга йўналтирилган университет экспертлари сўзлаб берди.
it park university
Мутахассис бўлиш учун маълум бир IТ соҳасини танлаш
Кенг доирадаги мутахассислар даври ўтди — энди меҳнат бозорида муайян соҳада чуқур тажрибага эга бўлган ходимлар қадрланади. ITPU магистратураси талабаларга учта энг машҳур ихтисосликни таклиф қилади (World Economic Forum маълумотларига кўра):
• Solution Architecture;
• Systems Engineering (Cloud & DevOps);
• Data Engineering & AI.
Ўрганишдан тўхтамаслик керак
Технологиялар тез ўзгармоқда, шунинг учун энг сўнгги тенденциялар ва инновациялардан доимо хабардор бўлиш муҳимдир. ITPU магистратура дастури янги технологияларга йўналтирилган бўлиб, энг сўнгги усуллар ва технологиялардан фойдаланишни таъминлайди, бу эса мутахассисларга трендда бўлиш ва касбий ўсишда давом этиш имконини беради.
Дастурлар соҳанинг етакчи мутахассисларидан устозлик ва реал лойиҳаларни ўз ичига олади, бу эса мутахассисларга назарий билимларни амалиётда қўллаш ва маҳоратларини ошириш имконини беради.
Профессионал ҳамжамиятнинг фаол иштирокчиси бўлиш
Касбий алоқаларни ўрнатиш ҳар қандай карьерада, айниқса, IТ’да муҳимдир. Алоқалар тармоғи янги имкониятлар ҳақида билишга ва касб бўйича ҳамкасблардан маслаҳат олишга ёрдам беради.
ITPU магистратура дастури халқаро жамоаларда ишлашни ўрганиш ва ўз алоқа тармоғини глобал қилиш имконини беради.
Soft Skills’ни ривожлантириш
Айтичилар ҳеч ким билан мулоқот қилиши шарт эмас ва муваффақиятли карьера учун асосан Hard Skills керак, деган кенг тарқалган хато фикр мавжуд. Карьерада ўсиш учун жамоада ишлаш ва муаммоларни ҳал қилиш кўникмалари, ҳиссий интеллект ва мулоқот қобилиятлари муҳимдир. Шунинг учун ITPU магистратура дастури лидерлик ва бошқарув кўникмаларини ривожлантирувчи курсларни ўз ичига олади.
Билимларни магистратура дипломи билан тасдиқлаш
Дипломни олгач, касбий ўсишга бўлган интилишни кўрсатиш керак. Талабалар ITPU’да ўқишни тугатгандан сўнг Ўзбекистон Республикаси давлат намунасидаги диплом олади.
Магистратура дипломи касбий ва академик ўсиш учун кенг имкониятлар очиши мумкин бўлган муҳим активдир. Магистрлик дипломи билан юқори лавозимга кўтарилиш ёки юқори лавозимларни эгаллаш эҳтимоли кўпроқ. Ўртача ҳисобда, магистр даражасига эга мутахассислар фақат бакалавр даражасига эга бўлганларга қараганда юқори маошга эга.
Тез ривожланаётган IТ оламида талаб юқори бўлган мутахассис бўлиш имкониятини қўлдан бой бермаслик керак. ITPU магистратурасида ўқиш учун аризани ҳозироқ сайтда қолдириш мумкин.

Мир IT развивается настолько стремительно, что поспевать за изменениями очень сложно. Новые технологии, новые профессии, новые сервисы. Сегодня на рынке труда ищут специалистов, профессии которых вчера ещё не существовали. Как в таком быстро меняющемся мире оставаться востребованным специалистом, рассказали эксперты IT Park University — университета, сфокусированного на практическом образовании в сфере IT.
Выбор определённой области IT чтобы стать в ней экспертом
Эпоха специалистов широкого спектра прошла — теперь на рынке труда ценятся сотрудники, которые имеют глубокую экспертизу в конкретной области. Магистатура ITPU предлагает студентам три наиболее популярные специализации (по данным World Economic Forum):
• Solution Architecture;
• Systems Engineering (Cloud & DevOps);
• Data Engineering & AI.
Не стоит переставать учиться
Технологии быстро меняются, поэтому важно всегда оставаться в курсе последних тенденций и инноваций. Магистерская программа ITPU ориентирована на новые технологии и обеспечивает доступ к последним методам и технологиям, что даёт возможность специалистам оставаться в тренде и продолжать расти профессионально.
Программы включают в себя менторство от ведущих экспертов индустрии и реальные проекты, которые позволяют специалистам применять теоретические знания на практике и совершенствовать свои навыки.
Быть активным участником профессионального комьюнити
Построение профессиональных связей важно в любой карьере, особенно в ИТ. Сеть контактов может помочь узнавать о новых возможностях и получать советы от коллег по профессии.
Программа магистратуры ITPU даёт возможность научиться работать в международных командах и сделать свою сеть контактов глобальной.
Развитие Soft Skills
Распространённое заблуждение что айтишникам не нужно ни с кем общаться и для успешной карьеры нужны преимущественно Hard Skills. Для карьерного роста важны навыки работы в команде и решения проблем, эмоциональный интеллект и коммуникативные навыки. Поэтому программа магистратуры ITPU включает в себя курсы, которые развивают навыки лидерства и управления.
Подтверждение знаний дипломом магистратуры
Получив диплом, нужно продемонстрировать своё стремление к профессиональному росту. По окончанию обучения в ITPU студенты получают диплом государственного образца республики Узбекистан.
Магистерский диплом является важным активом, который может открыть широкие возможности для профессионального и академического роста. С магистерским дипломом больше вероятности получить повышение или занимать высокие должности. В среднем, специалисты с магистерской степенью имеют более высокую зарплату, чем те, кто имеет только бакалаврскую степень.
Не стоит упускать шанс стать востребованным специалистом в быстро развивающемся мире IT. Оставить заявку на обучение в магистратуре ITPU можно прямо сейчас на сайте.