Намибия ҳукумати 723 та ёввойи ҳайвонни отиб, уларнинг гўштини озиқ-овқат танқислигидан азият чекаётган аҳолига тарқатмоқчи. Бундай қарор мамлакатдаги сўнгги 100 йилдаги энг даҳшатли қурғоқчилик фонида қабул қилинди, деб хабар бермоқда CNN.
Атроф-муҳит, ўрмон хўжалиги ва туризм вазирлигининг режасига кўра, 83 та фил, 30 та бегемот, 60 та буйвол, 50 та импала, 100 та гну оҳуси ва 300 та зебра ўлдирилади.
Ҳайвонлар «барқарор ўйинлар сони» бўлган миллий боғлардан танлаб олинади. Отиш ишлари вазирлик ва муҳофаза этиладиган ҳудудлар билан шартнома тузган профессионал овчилар томонидан амалга оширилади.
Вазирликнинг таъкидлашича, йўқ қилиш дастури ёввойи ҳайвонлар «мавжуд яйлов ва сув»дан кўра кўпроқ бўлган ҳудудларда уларнинг сонини камайтириш орқали сув ресурсларига босимни камайтиради.
Дастур шунингдек, филлар ва одамлар ўртасидаги можаролар эҳтимолини камайтириши керак, чунки қурғоқчилик пайтида ҳайвонларнинг озиқ-овқат ва сув излаши уларни одамлар билан алоқа қилишига олиб келиши мумкин.
Овчилар аллақачон 157 та жониворни ўлдирган, натижада 56,8 минг килограммдан ортиқ гўшт олинган.
Намибия — табиий Эль-Ниньо ҳодисаси ва техноген иқлим инқирози оқибатида ҳалокатли қурғоқчилик билан курашаётган жанубий Африкадаги бир қанча мамлакатлардан бири. Ёмғир танқислиги ва юқори ҳароратлар ҳосилнинг етишмаслигига ва минтақадаги ўн миллионлаб одамлар орасида очликнинг кескин кучайишига олиб келди, деб таъкидлайди CNN.

Власти Намибии планируют отстрелить 723 диких животных и раздать их мясо жителям, испытывающим нехватку продовольствия. Такое решение принято на фоне самой сильной засухи в стране за последние 100 лет, сообщает CNN.
Согласно плану Министерства окружающей среды, лесного хозяйства и туризма, будут убиты 83 слона, 30 бегемотов, 60 буйволов, 50 импал, 100 голубых гну и 300 зебр.
Животные будут отобраны из национальных парков с «устойчивым количеством дичи». Отстрел проведут профессиональные охотники, которые заключили контракты с министерством и охранными территориями.
Программа отстрела уменьшит нагрузку на водные ресурсы за счёт сокращения численности диких животных в районах, где их больше, чем «доступные пастбища и вода», заявили в министерстве.
Программа также должна снизить вероятность конфликтов между слонами и людьми, которые могут усиливаться во время засухи, когда поиски пищи и воды приводят к контакту животных с людьми, добавили в ведомстве.
Охотники уже убили 157 животных, в результате чего было получено более 56,8 тысячи килограммов мяса.
Намибия — одна из нескольких стран на юге Африки, которые борются с разрушительной засухой, вызванной природным явлением Эль-Ниньо и антропогенным климатическим кризисом. Нехватка осадков и высокие температуры привели к гибели урожая и резкому росту уровня голода среди десятков миллионов людей в регионе, отмечает CNN.