Қозоғистон ҳукумати мамлакатдан автомобиль йўллари орқали бензин, дизель ёнилғиси ва нефть маҳсулотларининг айрим турларини олиб чиқиш тақиқини узайтирмоқда. Бу қарор 27 август куни бош вазир ўринбосари Серик Жумангарин раислигида бўлиб ўтган йиғилиш якунлари бўйича қабул қилинди.
Қозоғистон Ўзбекистон, Қирғизистон ва Россияга ортиқча экспортга қарши курашиш мақсадида 2019 йил ноябрь ойида автомобиллар орқали нефть маҳсулотлари экспортини чеклаганди.
Кейинчалик тақиқ бекор қилинди, аммо 2022 йил июлида олти ойга қайта киритилди. Ўшандан бери у бир неча бор узайтирилди.
Бундан ташқари, йиғилишда йил охиригача учинчи давлатлардан автомобиль транспортида олма олиб киришга вақтинчалик тақиқ жорий этиш тўғрисида қарор қабул қилинди, Евросиё иқтисодий иттифоқига аъзо мамлакатлардан импорт бундан мустасно. Қозоғистондан ташқари ЕОИИга Арманистон, Беларусь, Қирғизистон ва Россия киради. Ўзбекистон бу иттифоқда кузатувчи мақомида.
Қозоғистон Қишлоқ хўжалиги вазирлиги маълумотларига кўра, бу йил олма ялпи ҳосили 300 минг тоннани ташкил этади. Мева етиштиришнинг бундай ҳажмига ўтган йилларда боғдорчиликни давлат томонидан қўллаб-қувватлангани туфайли эришилди. 2024 йилда олма боғлари тўлиқ ҳосил беради ва бу ҳосилдорликни 18 фоизга ошириш, ички бозор эҳтиёжларини қондириш имконини беради.
Аввалроқ «АПК Новости» агентлиги боғбонлар ҳукуматдан яхши ҳосил фонида августдан декабргача олма импортини тақиқлашни сўрагани ҳақида хабар берган эди. Уларнинг таъкидлашича, ушбу чора ҳосилнинг асосий қисмини сотишга имкон беради.
Қозоғистон Статистика бюроси маълумотларига кўра, Ўзбекистон январдан мартгача бу давлатга 254,6 минг долларга 639,1 тонна олма экспорт қилган, апрелдан июнь охиригача эса 2,58 миллион долларга 7181,6 тонна олма экспорт қилган.

Власти Казахстана продлевают запрет на вывоз из страны бензина, дизельного топлива и отдельных видов нефтепродуктов автомобильным транспортом. Такое решение принято по итогам заседания под председательством вице-премьера Серика Жумангарина 27 августа.
Казахстан ограничил вывоз нефтепродуктов на автомобилях в ноябре 2019 года для борьбы с избыточным вывозом в Узбекистан, Кыргызстан и Россию.
Позже запрет сняли, но снова ввели на полгода в июле 2022 года. С тех пор он продлевался несколько раз.
Кроме того, на заседании принято решение ввести временный запрет на импорт яблок из третьих стран автомобильным транспортом, за исключением ввоза из стран Евразийского экономического союза, до конца года. В ЕАЭС, помимо Казахстана, входят Армения, Беларусь, Кыргызстан и Россия. Узбекистан находится в этом союзе в качестве наблюдателя.
По информации Министерства сельского хозяйства Казахстана, валовый сбор яблок в этом году прогнозируется на уровне 300 тысяч тонн. Такого объёма производства фруктов удалось достичь благодаря мерам государственной поддержки, которые были оказаны в предыдущие годы для разведения садоводства. В 2024 году ожидается выход яблоневых садов на полное плодоношение и повышение урожайности на 18%, что обеспечит потребность внутреннего рынка.
Ранее агентство «АПК Новости» сообщало, что садоводы попросили правительство ввести запрет на импорт яблок с августа по декабрь на фоне хорошего урожая. Они заявили, что мера позволит реализовать основную массу урожая.
Согласно Бюро статистики Казахстана, Узбекистан с января по март экспортировал в эту страну 639,1 тонны яблок за 254,6 тысячи долларов, а с апреля по конец июня — 7181,6 тонны яблок за 2,58 млн долларов.