Россия давлат думаси депутати, «Адолатли Россия — Ҳақиқат учун» фракцияси раҳбари Сергей Миронов Марказий Осиё давлатларидан келган мигрантларга Россия фуқаролигини беришга вақтинчалик мораторий жорий этишни таклиф қилди.
«Бу ташаббус билан „Адолатли Россия — Ҳақиқат учун“ 2022 йилдаёқ чиққан эди, ўшанда биз миграцияда тартибни тиклаш учун якка ўзимиз курашгандик. Бугун, миграция билан боғлиқ кескин муаммолар қонунчиларнинг диққат марказида бўлиб турган вақтда биз бу масалани кўриб чиқишга қайтишимиз керак», — деди у ўзининг Telegram’даги каналида.
Дума фракцияси раҳбари мурожаатида саволлар қолдирди: «Нега жанубдан келган меҳмонларга юз минглаб паспортлар тарқатиш керак? Нима учун этник анклавлар яратиш керак? Нима учун бу янги фуқароларнинг ижтимоий таъминоти учун бюджет миллиардларини сарфлаш керак? Бунинг Россияга қандай фойдаси бор?»
Сергей Мироновнинг сўзларига кўра, «гастербайтерларни оммавий паспортлаш мигрантлар легализациясидан яхши пул ишлаётган коррупционерлар мафияси ва фирибгарлар учунгина фойдали».
«Давлат бу мафияга қарши туриши ва миллий хавфсизлик соҳасида ўз манфаатларини ҳимоя қилиши керак. Жумладан, Марказий Осиё мамлакатлари аҳолисига Россия фуқаролигини беришга мораторий орқали. Ҳеч бўлмаганда 2026 йилгача. Бу вақт ичида эса қонунчиликни тартибга солиш, миграция хизматини ислоҳ қилиш, уни порахўрлардан тозалаш, шунингдек, аввал берилган паспортларнинг қонунийлигини текшириш мумкин», — дея таклиф қилди россиялик депутат.
Эслатиб ўтамиз, жорий йилда Марказий Осиёдан келган муҳожирлар Москва яқинидаги «Крокус»да теракт содир этишда айбланаётгани фонида Россияда уларга қарши чоралар муҳокамаси авж олганди.
Терактдан кўп ўтмай, Сергей Миронов Марказий Осиё давлатлари билан виза режимини жорий этиш зарур, деб ҳисоблаган.
«Умуман олганда, миграция сиёсатини кучайтириш керак. Президент террорнинг дини ҳам, миллати ҳам йўқ, деб тўғри айтди. Аммо бу одамлар қаердан танлангани тасодифий эмас. Кимдир қайиқни тебратишни, юртимизда миллатлараро нафрат ва адоватни келтириб чиқаришни жуда хоҳлади. Бунга йўл қўйиб бўлмайди, — деган у. — Биз ўзимизни, суверенитетимиз ва миллий хавфсизлигимизни ҳимоя қилишимиз керак. Бунга эришиш учун биз нафақат виза режимини, балки патентларни чеклашни ҳам таклиф қиламиз. Қолаверса, МҲО („махсус ҳарбий операция“ — таҳр.) давомида РФ ҳудудига ҳар қандай муҳожирни киритишни тўхтатиш керак, деб ҳисоблайман. Шунингдек, биз бу ерда бўлганларнинг барчасини ва уларнинг қолиш сабабларини текширишимиз керак».

Ввести временный мораторий на предоставление гражданства России выходцам из государств Центральной Азии предложил депутат Государственной думы России, глава фракции «Справедливая Россия — За правду» Сергей Миронов.
«С подобной инициативой „Справедливая Россия — За правду“ выступала ещё в 2022, тогда мы фактически в одиночку боролись за наведение порядка с миграцией. Сегодня, когда обострившиеся миграционные проблемы находятся в центре внимания законодателей, нужно возвращаться к рассмотрению этого вопроса», — заявил он в своём Telegram-канале.
Глава думской фракции в публикации задался вопросами: «Зачем сотнями тысяч раздавать паспорта гостям с юга? Зачем плодить этнические анклавы? Зачем тратить бюджетные миллиарды на соцобеспечение этих новых граждан? Какая от этого польза России?»
По мнению Сергея Миронова, «массовая паспортизация гастарбайтеров выгодна только мафии из коррумпированных чиновников и мошенников, которые хорошо зарабатывают на легализации мигрантов».
«Государство должно противостоять этой мафии и защищать свои интересы в сфере национальной безопасности. В том числе через мораторий на предоставление гражданства РФ жителям среднеазиатских стран. Хотя бы до 2026 года. А за это время можно отрегулировать законодательство, реформировать миграционную службу, очистив её от взяточников, а также проверить законность ранее выданных паспортов», — предложил российский депутат.
Напомним, в этом году в России на фоне теракта в подмосковном «Крокусе», в котором обвиняются выходцы из стран Центральной Азии, активизировались обсуждения мер против мигрантов.
Вскоре после теракта Сергей Миронов заявил, что считает необходимым введение визового режима со странами Центральной Азии.
«В целом миграционную политику нужно ужесточать. Президент правильно сказал, что у терроризма нет ни религии, ни национальности. Но то, откуда подобраны были эти люди — не случайно. Раскачать лодку, создать межнациональную ненависть и вражду в нашей стране кому-то очень хотелось. Этого нельзя допускать, — сказал он. — Мы должны защищать себя, свой суверенитет и национальную безопасность. Для этого мы предлагаем не только визовый режим, но и ограничение на патенты. Более того, считаю, что на время СВО („специальная военная операция“ — ред.) нужно прекратить допуск любых мигрантов на территорию РФ. Также нужно провести проверку всех, кто здесь находится и оснований их пребывания».