Франция президенти Эммануэль Макрон Мишель Барньени мамлакат бош вазири этиб тайинлади, деб хабар бермоқда Le Monde.
73 ёшли Барнье замонавий Франция тарихидаги энг кекса бош вазир ҳисобланади. Илгари у Франция ТИВ раҳбари (2004−2005) ҳамда бозор ва хизматлар бўйича еврокомиссар лавозимларида ишлаган.
Макрон Барньега «мамлакатга хизмат қиладиган бирдамлик ҳукуматини» тузишни топширди, дея маълум қилди президент администрацияси.
Барнье ҳукумат раҳбари сифатида 2024 йилнинг январида бу лавозимга тайинланган ва Франция тарихидаги энг ёш бош вазирга айланган 35 ёшли Габриэль Атталь ўрнини эгаллади.
Франция 7 июлдаги навбатдан ташқари парламент сайловларидан сўнг деярли икки ой давомида доимий ҳукуматсиз қолди. Уларда биринчи ўринни «Янги халқ фронти» сўл партиялар коалицияси эгаллади, у Миллий мажлисда 577 ўриндан 82 ўринни эгаллаган. Иккинчи ўринни Макроннинг «Биргаликда» марказчилар коалицияси банд этган. Марин Ле Пен бошчилигидаги «Миллий бирлашув» бошчилигидаги ўта ўнг партиялар коалицияси 143 ўринни эгаллаган.
Ҳукмрон партиянинг мағлубияти фонида Атталь истеъфога чиқди, аммо сиёсий ноаниқлик туфайли ўз вазифасини бажаришда давом этди. «Янги халқ фронти» Макронга иқтисодчи ва Париж молия бошқармаси раҳбари Люси Кастет номзодини таклиф қилди, аммо президент уни тайинлашни рад этди.
Макрон маъмурияти баёнотида айтилишича, Барнье «мисли кўрилмаган маслаҳатлашувлар давридан сўнг» тайинланган ва президент «бош вазир ва бўлажак ҳукумат максимал даражада барқарор бўлиш шартларига жавоб бериши ва максимал даражада кенг бирлашиш имкониятига эга бўлишини» таъминлаган.
Le Monde нашрининг таъкидлашича, Барнье «энг нозик вазифани» ҳал қилиши керак — ўта қутбланган парламентда қонунчиликни мувофиқлаштириш. Янги ҳукумат 1 октябрга қадар 2025 йил бюджети тўғрисидаги қонун лойиҳасини тақдим этиши лозим.

Президент Франции Эммануэль Макрон назначил новым премьер-министром страны Мишеля Барнье, сообщает Le Monde.
73-летний Барнье — самый пожилой премьер в истории современной Франции. Ранее он занимал пост главы МИД Франции (2004−2005 годы) и должность еврокомиссара по рынку и услугам.
Макрон поручил Барнье сформировать «правительство единства, которое будет служить стране», заявили в администрации президента.
Барнье сменит на посту главы правительства 35-летнего Габриэля Атталя, который был назначен на эту должность в январе 2024 года и стал самым молодым премьером во французской истории.
Франция оставалась без постоянного правительства почти два месяца после внеочередных парламентских выборов 7 июля. Первое место на них заняла коалиция левых партий «Новый народный фронт» (NFP), получившая 82 места из 577 в Национальном собрании. Второй стала центристская коалиция «Вместе» Макрона со 168 местами. Коалиция крайне правых партий во главе с «Национальным объединением» Марин Ле Пен заняла 143 места.
На фоне поражения правящей партии Атталь подал в отставку, но продолжил исполнять обязанности из-за политической неопределённости. «Новый народный фронт» предложил Макрону кандидатуру экономиста и руководителя управления финансов Парижа Люси Кастет, но президент отказался назначать её.
В заявлении администрации Макрона говорится, что назначение Барнье произошло «после беспрецедентного цикла консультаций» и президент обеспечил, чтобы «премьер-министр и будущее правительство соответствовали условиям быть максимально стабильными и имели шансы на максимально широкое объединение».
Le Monde отмечает, что Барнье предстоит решить «самую деликатную задачу» — согласовать законодательство в крайне поляризованном парламенте. К 1 октября новое правительство должно подать проект закона о бюджете на 2025 год.