2024 йилнинг ёзи Шимолий яримшар тарихидаги энг иссиғи бўлди, деб хабар бермоқда CNN 1940 йилдан буён ҳисоб-китоблар олиб бораётган Европа иқлим хизмати Copernicus маълумотларига таяниб.
Copernicus кузатувларига кўра, июндан августгача бўлган давр 1991 йилдан 2020 йилгача бўлган ёз даврига нисбатан 0,69 даража иссиқроқ ва ўтган ёзда ўрнатилган аввалги максималдан 0,03 даража юқори бўлган.
Ўтган август, шунингдек, сайёра тарихидаги энг иссиғи бўлди. Ўртача глобал ҳарорат 16,82 даражани ташкил этди, бу саноатгача бўлган 1850−1900 йиллар августларидан 1,51 даража иссиқроқ.
Умуман олганда, 2023 йилнинг сентябридан 2024 йилнинг августигача бўлган 12 ой энг иссиқлари бўлди. «Бу рекорд ҳароратлар кетма-кетлиги 2024 йил рекорд даражадаги энг иссиқ (календар) йил бўлиши эҳтимолини оширади», — деди Copernicus директори ўринбосари Саманта Бержесс.
Ўзбекистонда ҳам бу йил ёз фасли меъёрдан иссиқроқ бўлди, аммо рекорд кўрсаткичлар кузатилмади, деб хабар берди Ўзгидромет. Ёзнинг барча уч ойи меъёрдан илиқроқ бўлди ва июнь республиканинг кўпчилик вилоятларида меъёрга нисбатан энг илиқ бўлди.
Глобал ҳароратнинг ўзгаришиyb бир қатор факторлар, жумладан, Тинч океанининг исишига олиб келган Эль-Ниньо ҳодисаси каби табиий ва қазиб олинадиган ёқилғининг ёниши — иқлим инқирозининг асосий сабаби билан боғлиқ техноген омиллар юзага келтирмоқда.

Лето 2024 года оказалось самым жарким за всю историю Северного полушария, сообщает CNN со ссылкой на данные европейской климатической службы Copernicus, которая ведёт подсчёты с 1940 года.
По данным Copernicus, период с июня по август был на 0,69 градуса Цельсия жарче, чем летний период с 1991 по 2020 год и на 0,03 градуса выше предыдущего максимума, установленного прошлым летом.
Прошедший август также стал самым жарким в истории планеты. Средняя глобальная температура составила 16,82 градуса, что на 1,51 градуса теплее, чем в августе доиндустриального периода 1850−1900 годов.
В совокупности 12 месяцев с сентября 2023 года по август 2024 года были самыми тёплыми. «Эта череда рекордных температур увеличивает вероятность того, что 2024 год станет самым жарким (календарным) годом за всю историю наблюдений», — заявила заместитель директора Copernicus Саманта Берджесс.
Летний сезон в Узбекистане в этом году также был теплее нормы, хотя и обошёлся без рекордных значений, сообщил Узгидромет. Все три месяца лета в среднем были жарче обычного, а самым тёплым по отношению к норме в большинстве областей оказался июнь.
Колебания глобальной температуры вызывает ряд факторов, включая естественные, такие как природное явление Эль-Ниньо, вызывающее потепление в Тихом океане, а также антропогенные, такие как сжигание ископаемого топлива — основной фактор климатического кризиса.