9−13 сентябрь кунлари «Юксалиш» ҳаракати ҳудудий қон қуйиш марказлари билан биргаликда Ўзбекистоннинг барча ҳудудларида қон топшириш акциясини ўтказади.
«Мақсад мураккаб операциялардан сўнг, оғир жароҳатлар ёки саратон касаллигига чалинган ва қон қуйишга жуда муҳтож бўлган беморларни қўллаб-қувватлашдир. Бундай тадбирларни мунтазам равишда ўтказиш касалхоналар ва тиббиёт марказларида қоннинг етарли даражада таъминланишига ёрдам беради. Бу айниқса, фавқулодда вазиятлар ва режалаштирилган операциялар учун муҳимдир», — дейилади ҳаракат хабарида.
Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти маълумотларига кўра, аҳолининг қон таркибий қисмларига бўлган эҳтиёжига жавоб бериш учун донорлик сони 1000 аҳолига камида 10 та ёки умумий аҳолининг 1 фоизини ташкил қилиши керак.
«Республика қон қуйиш марказининг маълум қилишича, Ўзбекистонда 2023 йилда бу кўрсаткич ҳар 1000 нафар аҳолига 7,8 донорлик тўғри келган. Бу 0,78 фоизни ташкил этади. Рақамлар мамлакатда хайрия даражаси етарли эмаслигини кўрсатмоқда», — дея қайд этди «Юксалиш».
Акцияда 18 ёшдан ошган ва тиббий қарши кўрсатмаларга эга бўлмаган ҳар бир киши иштирок этиши мумкин.
Тошкент, Навоий ва Хоразм вилоятлари аҳолиси биринчи бўлиб қон топширади. Бу ерда барча вилоятлардаги қон топшириш манзиллари ва телефон рақамлари билан танишиш мумкин.

С 9 по 13 сентября движение «Юксалиш» совместно региональными центрами переливания крови проведёт акцию по сдаче донорской крови во всех регионах Узбекистана.
«Цель — поддержать пациентов после сложных операций, тяжёлых травм или с онкологическими заболеваниями, которые остро нуждаются в переливаниях. Регулярное проведение подобных мероприятий помогает поддерживать достаточный запас крови в больницах и медицинских центрах, что особенно важно для экстренных ситуаций и плановых операций», — говорится в сообщении движения.
Согласно данным Всемирной организации здравоохранения, для удовлетворения потребностей населения в компонентах крови количество донаций должно составлять не менее 10 на 1000 населения, или 1% от общей численности населения.
В Республиканском центре переливания крови сообщили, что в Узбекистане в 2023 году этот показатель достиг 7,8 донаций на 1000 жителей. Это составляет 0,78% процента. «Цифры говорят о том, что уровень донорства в стране недостаточный», — отметили в «Юксалиш».
Принять участие в акции могут все желающие старше 18 лет, у которых нет медицинских противопоказаний.
Первыми сдать кровь смогут жители Ташкента, Навоийской и Хорезмской областей. Адреса и телефоны мест сдачи крови во всех регионах доступны по ссылке.