Йўлнинг четки чап қаторида ҳаракатланган юк машиналари ҳайдовчиларини жавобгарликка тортиш режалаштирилмоқда. Бу Олий Мажлис Сенатида 10 сентябрь куни муҳокама қилинган Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексга ўзгартишлар киритиш тўғрисидаги қонун лойиҳасида назарда тутилган.
Йўл ҳаракати қоидаларига кўра, 2022 йил 1 майдан бошлаб юк автомобилларига фақат чапга бурилиш ёки қайрилиб олиш учун йўлнинг четки чап қаторини эгаллашга рухсат этилган, бошқа ҳолларда чап қаторда ҳаракатланиш тақиқланган.
Ушбу қоидабузарлик учун амалдаги қонунчиликда жазо чоралари белгиланмагани сабабли аксарият ҳолларда ҳайдовчилар йўлларнинг чап қаторларида бемалол ҳаракатланишмоқда ва бу ҳолат автомобиль йўлларида тирбандликларга ва аварияли ҳолатлари содир бўлишига сабаб бўлмоқда, дейилади Сенат хабарида.
Хусусан, 2024 йилнинг ўтган 7 ойида юк автотранспорт воситалари билан боғлиқ 303 та йўл-транспорт ҳодисаси содир этилгани оқибатида 108 нафар фуқаро ҳалок бўлган, 227 нафар фуқаро тан жароҳати олган.
Айнан шу жиҳатларни эътиборга олган ҳолда қонунда юк автомобилларида йўлнинг четки чап қаторида ҳаракатланганлик (рухсат этилган ҳоллар бундан мустасно) учун маъмурий жавобгарлик белгиланмоқда.
Бундан ташқари, скутер, индивидуал ҳаракатланиш воситалари ёрдамида ҳуқуқбузарлик содир этганлик учун, жумладан скутерлар, мопедлар, велосипедларни ҳамда уловли аравани бошқариш, шунингдек индивидуал ҳаракатланиш воситалари ва скутерларнинг ҳайдовчилари томонидан одамларни ташиганлик учун маъмурий жавобгарлик белгиланмоқда.

Водителей грузовых автомобилей за движение по крайней левой полосе дороги планируется привлекать к ответственности. Это предусмотрено законом о поправках в Кодекс об административной ответственности, который 10 сентября предварительно обсуждался в Сенате Олий Мажлиса.
В Правилах дорожного движения с 1 мая 2022 года грузовым автомобилям разрешено занимать крайнюю левую полосу только для поворота налево или разворота, в остальных случаях выезжать в крайний левый ряд запрещено.
Однако в законодательстве до сих пор не предусмотрено наказание за это нарушение. В большинстве случаев водители грузовиков свободно передвигаются по левой полосе, что приводит к пробкам и авариям на дорогах, говорится в сообщении Сената.
За семь месяцев в Узбекистане произошло 303 дорожно-транспортных происшествия с участием грузовиков, в которых погибли 108 человек и пострадали 227.
С учётом этого в КоАО планируется ввести административную ответственность за движение грузовиков по крайней левой полосе дороги (за исключением разрешённых случаев).
Кроме того, предлагается ввести административную ответственность за правонарушения, совершенные с использованием скутеров, средств индивидуальной мобильности (СИМ, к ним относятся электросамокаты, электроскейтборды, сигвеи, унициклы, моноколеса и аналогичные средства передвижения), а также за перевозку людей водителями СИМ и скутерами.