Шавкат Мирзиёев 10 сентябрь куни Олимпия шаҳарчаси қурилишининг бориши билан танишди, деб хабар қилди давлат раҳбари матбуот хизмати. Мажмуа 2025 йилга мўлжалланган ёшлар ўртасидаги Осиё ва Параосиё ўйинларини ўтказиш мақсадида қурилмоқда.
Мусобақа дастурига Халқаро олимпия қўмитаси томонидан тан олинган 29 спорт тури киритилган. Ўйинларда қитъанинг 45 давлатидан 3000 дан ортиқ спортчи иштирок этиши кутилмоқда.
100 гектар майдонга ёйилган Олимпия шаҳарчасида буларнинг барчаси учун шароит бўлади, дейилади хабарда. Бугунги кунга қадар 12 минг ўринли олимпия стадиони, 2000 томошабинга мўлжалланган велодром, сув спорти саройи, шунингдек, яккакурашлар ва жамоавий ўйинлар мажмуалари қурилиши ниҳоясига етиш арафасида.
«Давлатимиз раҳбари ушбу иншоотларда бўлиб, қурилишнинг боришини кўздан кечирди. Мутасаддилар очилиш маросими ва мусобақалар пайтида бўлажак шароитлар юзасидан ахборот берди», — дейилади хабарда.
«Шавкат Мирзиёев қулайлик ва хавфсизлик масалаларига алоҳида эътибор қаратди. Бу жараёнларни юқори даражада рақамлаштириш, сунъий интеллект воситаларидан кенг фойдаланиш лозимлигини таъкидлади», — дея қўшимча қилди президент матбуот хизмати.
Олимпия шаҳарчасида футбол, волейбол, теннис, чим устида ҳоккей ва енгил атлетика учун 15 та очиқ майдон бўлади. Шунингдек, музей ва офисларни ўз ичига олган маъмурий бино, боғлар, сунъий кўл қуриш режалаштирилган.
Шавкат Мирзиёев Хитойнинг қурилиш ишларини олиб бораётган CAMC Engineering компанияси вакили билан суҳбатлашди.
Осиё ўйинлари якунланганидан кейин Олимпия шаҳарчаси ўз фаолиятини давом эттиради ва, президент аввалроқ таъкидлаганидек, «мамлакат спортининг илмий, амалий, ўқув-машғулот маркази» ва соғломлаштириш марказига айланади.
Бу ерда Спорт вазирлиги, Антидопинг агентлиги, Давлат спорт академияси, Жисмоний тарбия илмий-тадқиқот институти ва Спорт турларини ривожлантириш маркази жойлашади.
Шаҳарча негизида профессионал спортчиларни тайёрлаш ва малакасини ошириш бўйича машғулотлар ташкил этилиб, ҳудудий спорт ташкилотлари мажмуа инфратузилмасидан фойдаланиш имкониятига эга бўлади.
Олимпия шаҳарчаси «ақлли шаҳар» концепцияси асосида бошқарилади ва «узоқ йиллар халқимизга хизмат қилади», дея таъкидлади давлат раҳбари матбуот хизмати.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 10 сентября ознакомился с ходом строительства Олимпийского городка, сообщила пресс-служба главы государства. Комплекс возводится для проведения Азиатских и Паразиатских игр среди молодёжи, запланированных на 2025 год.
Программа соревнований включает 29 видов спорта, признанных Международным олимпийским комитетом. Ожидается, что в играх примут участие более 3000 спортсменов из 45 стран континента.
Олимпийский городок, который займёт территорию в 100 гектаров, будет располагать всеми необходимыми условиями для успешного проведения турнира, отмечается в сообщении. К настоящему времени завершено возведение олимпийского стадиона на 12 тысяч мест, велодрома на 2000 зрителей, дворца водных видов спорта, а также комплексов единоборств и командных игр.
«Глава государства посетил ключевые спортивные сооружения и ознакомился с ходом строительных работ. Ответственные лица доложили о создаваемых условиях для организации церемонии открытия и проведения соревнований», — говорится в сообщении.
«Шавкат Мирзиёев особое внимание уделил вопросам удобства и безопасности. Отметил необходимость обеспечения высокого уровня цифровизации всех процессов, широкого использования технологий искусственного интеллекта», — добавили в пресс-службе президента.
В Олимпийском городке будут оборудованы 15 открытых площадок для футбола, волейбола, тенниса, хоккея на траве и лёгкой атлетики. Предусмотрено также строительство административного здания с музеями и офисами, парков и искусственного озера.
Шавкат Мирзиёев провёл беседу с представителем китайской компании CAMC Engineering, выполняющей строительные работы.
После завершения Азиатских игр Олимпийский городок продолжит своё функционирование и станет «важным центром отечественного спорта» и оздоровления. Ранее президент отмечал, что комплекс станет не только местом для проведения соревнований, но и научно-практическим и учебно-тренировочным центром.
Здесь разместятся Министерство спорта, Антидопинговое агентство, Государственная спортивная академия, Научно-исследовательский институт физической культуры и Центр развития видов спорта.
На базе городка будут организованы занятия по подготовке и повышению мастерства профессиональных спортсменов, а региональные спортивные организации получат возможность использовать инфраструктуру комплекса.
Олимпийский городок будет управляться по принципам «умного города» и «будет долгие годы служить нашему народу», отметили в пресс-службе главы государства.