Ўзбекистон ТИВда Европа Иттифоқи янги элчиси Тойво Клаарнинг ишонч ёрлиқлари нусхалари қабул қилиб олинди. Бу ҳақда вазирлик раҳбари Бахтиёр Саидов маълум қилди.
Унинг ёзишича, мамлакат ҳукумати Марказий Осиё ва Европа Иттифоқи ўртасидаги яқин алоқаларни сезиларли натижалар билан бойитган ҳолда ҳисса қўшиш тарафдори.
«Бугунги учрашувимиз кун тартибидан ҳамкорликни мустаҳкамлаш ва долзарб глобал масалалар ўрин олди. Ишончимиз комилки, жаноб элчининг тажрибаси ва минтақамиз бўйича кенг билими унинг мамлакатимиздаги дипломатик миссияси самарали бўлишига хизмат қилади», — дейилади хабарда.
Элчи Тойво Клаар 9 сентябрь куни ўз вазифасини бажаришга киришди, деб хабар бермоқда Европа Иттифоқининг Ўзбекистондаги делегацияси сайтида. 2017 йилдан бери у Европа Иттифоқининг Жанубий Кавказ ва Грузиядаги инқироз бўйича махсус вакили лавозимида ишлаган.
Тойво Клаар Гарвард университети ва Жон Кеннеди номидаги Давлат бошқаруви мактабида давлат бошқаруви магистри даражасини олган. Европа Иттифоқи делегацияси таъкидлаганидек, у катта дипломатик тажрибага эга.
Эслатиб ўтамиз, 2021 йил мартидан буён Европа Иттифоқининг Ўзбекистондаги элчиси лавозимида ишлаб келган Шарлотта Адриан июль ойида дипломатик миссиясини якунлаганди.

Министр иностранных дел Узбекистана Бахтиёр Саидов приветствовал вновь назначенного посла Европейского союза в Узбекистане Тойво Клаара и принял копии его верительных грамот. Об этом глава МИДа сообщил в своём Telegram-канале.
«Правительство привержено более тесным связям между Центральной Азией и Европейским союзом, приносящим ощутимые результаты», — заявил Бахтиёр Саидов.
По его словам, повестка встречи включала включала обсуждение вопросов сотрудничества и актуальных глобальных тем.
«Мы уверены, что опыт и обширные знания господина посла о нашем регионе сделают его пребывание очень продуктивным», — отметил глава МИД Узбекистана.
Посол Тойво Клаар приступил к исполнению своих обязанностей в Узбекистане 9 сентября, сообщается на сайте Делегации ЕС в Узбекистане. С 2017 года он занимал должность специального представителя ЕС по Южному Кавказу и кризису в Грузии.
Тойво Клаар получил степень магистра государственного управления в Гарвардском университете и в Школе государственного управления имени Джона Ф. Кеннеди. Как отметили в Делагации ЕС, он имеет большой дипломатический опыт.
Предыдущий посол ЕС в Узбекистане Шарлотта Адриан завершила свою миссию в июле после трёх лет работы в стране.