Янги ўқув йилида Ўзбекистондаги мактаб ва университетларда 20 нафар америкалик инглиз тили ўқитувчиcи иш бошлади, дея хабар қилди АҚШ элчихонаси матбуот хизмати.
Қайд этилишича, улар 2024−2025 ўқув йилида Ўзбекистоннинг 10 та вилоятида инглиз тилини ўқитиш ва ўрганишга ёрдам беради. 2019 йилдан буён мамлакатда 21 та давлат мактаби ва 30 дан ортиқ университетда 98 нафар америкалик инглиз тили ўқитувчиси ишламоқда.
Америкалик мутахассислардан фойдаланган ҳолда инглиз тилини ўргатиш ташаббуслари 2019 йилда АҚШ элчихонаси, Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги ҳамда Олий таълим, фан ва технологиялар вазирлиги томонидан бошланган.
«Лойиҳа АҚШ ҳукуматининг Ўзбекистонда инглиз тили таълимини кучайтириш, жумладан, бутун мамлакат бўйлаб 18 мингдан ортиқ инглиз тили ўқитувчисини тайёрлаш борасидаги улкан мажбуриятларининг фақат бир қисмидир», — дейилади хабарда.
2018 йилдан буён АҚШ ҳукумати Ўзбекистонда инглиз тили ўқитиш ва ўрганишга 31,2 миллион доллардан ортиқ сармоя киритган.
АҚШнинг Ўзбекистондаги элчиси Жонатан Ҳеник Тошкентда америкалик ўқитувчиларни кутиб оларкан, «Барчангиз нафақат инглиз тили кўникмаларини ошириш, балки АҚШ ва Ўзбекистон ўртасидаги маданий алоқаларни мустаҳкамлашда ҳам муҳим роль ўйнамоқдасиз», — деди у.

Двадцать американских учителей английского языка приступили к работе в школах и вузах Узбекистана в новом учебном году, сообщила пресс-служба посольства США.
Они помогут в преподавании и изучении английского в 10 регионах Узбекистана в 2024—2025 учебном году. С 2019 года в 21 государственной школе и более чем 30 университетах работали 98 американских преподавателей английского.
Инициативы по преподаванию английского языка с привлечением американских специалистов были запущены в 2019 году посольством США, Министерством дошкольного и школьного образования и Министерством высшего образования, науки и технологий.
Проект является частью обширной программы правительства США по улучшению преподавания и изучения английского языка в Узбекистане, включая подготовку за последние годы более 18 тысяч учителей английского языка.
С 2018 года США инвестировали более 31,2 млн долларов в преподавание и изучение английского языка в Узбекистане.
Посол США в Узбекистане Джонатан Хеник, приветствуя американских преподавателей в Ташкенте, заявил, что они играют «неотъемлемую роль не только в улучшении навыков английского языка, но и в укреплении культурных связей между Соединёнными Штатами и Узбекистаном».