12 сентябрь куни Давлат хавфсизлик хизмати раиси Абдусалом Азизов Туркия Миллий разведка ташкилотининг Иброҳим Қалин бошчилигидаги делегациясини қабул қилди, деб хабар қилди ДХХ матбуот хизмати.
Учрашувда хавфсизлик соҳасида икки томонлама ҳамкорлик масалалари, хусусан, терроризм ва экстремизм, ноқонуний миграция, уюшган жиноятчилик, террорчилик фаолиятига алоқадор бўлган қидирувдаги шахсларни ушлаш ва депортация қилиш масалалари муҳокама қилинди.
«Туркия делегациясининг ташрифи икки давлат ўртасидаги юқори даражадаги сиёсий алоқалар жадал ривожланиб бораётган бир шароитда бўлиб ўтди. Ўзбекистон ва Туркия қардош давлатлар сифатида замонавий хавф-хатар ва таҳдидларга қарши курашиш масалаларида якдил позицияга эга», — деб ёзди ДХХ матбуот хизмати.
Хабарда, шунингдек, бугунги кунда фақат биргаликдаги саъй-ҳаракатлар ва амалий ҳамкорлик мамлакатларни терроризм ва экстремизмнинг ҳар қандай кўринишларидан ҳимоя қилиши таъкидланади.

Председатель Службы государственной безопасности Абдусалом Азизов 12 сентября принял делегацию Национальной разведывательной службы Турции во главе с Ибрагимом Калыном, сообщила пресс-служба СГБ.
В ходе встречи обсуждались вопросы двустороннего сотрудничества в области безопасности, в частности, борьбы с терроризмом и экстремизмом, незаконной миграцией, организованной преступностью, задержания и депортации лиц, разыскиваемых за причастность к террористической деятельности.
«Нынешний визит турецкой делегации состоялся на фоне интенсивного развития политических контактов на высшем уровне между двумя странами. Узбекистан и Турция как братские страны разделяют общие позиции в вопросах противодействия современным вызовам и угрозам», — заявили в СГБ.
В сообщении также подчёркивается, что в настоящее время только совместные усилия и практические действия способны обезопасить страны от любых проявлений терроризма и экстремизма.