Марказий банк инфляцияни йил якунига қадар прогноз кўрсаткичларигача пасайтириш ва ўрта муддатли истиқболда 5 фоизлик таргетга эришиш мақсадида асосий ставкани 13,5 фоиз даражасида ўзгаришсиз қолдириш тўғрисида қарор қабул қилди, деб хабар берди Марказий банк матбуот хизмати.
Хабарда қайд этилишича, Иқтисодиётдаги юқори талаб ҳамда айрим турдаги озиқ-овқат товарлари ва энергия ресурслари нархида кузатилган ўсиш суръатлари пул-кредит шароитлари қатъийлигини жорий даражада сақлаб қолишни тақозо этмоқда.
Қайд этилишича, юқори иқтисодий фаоллик ва аҳоли даромадларининг барқарор ўсиб бораётгани ялпи талабни оширувчи асосий омиллардан бўлмоқда.
Умумий инфляция сўнгги 3 ойда сезиларли ўзгаришсиз сақланиб, августда йиллик 10,5 фоизга тенг бўлди. Жорий йилда мева-сабзавотлар нархи пасайиши инфляцияга қарийб 1 фоиз бандлик пасайтирувчи таъсир кўрсатди. Ўз ўрнида, йил бошидан пасаювчи тенденцияга эга бўлган базавий инфляция июнь ойидан сўнг йиллик ҳисобда пасайишдан тўхтади.
Таъкидланишича, январь-июль ойларида иқтисодиётда юқори ишлаб чиқариш фаоллиги кузатилиб, ялпи талаб ва таклиф ўртасидаги тафовут қисқариб бормоқда. Хусусан, саноат ишлаб чиқариш, қурилиш ишлари ва хизматлар соҳасида реал ўсиш суръатлари ўтган йилнинг мос даврига нисбатан юқори шаклланди.
Иқтисодий фаолликдаги ижобий тенденциялар савдо ва пуллик хизматлар, экспорт тушумлари ва пул ўтказмалари ҳажмининг ўтган йилнинг мос даврига нисбатан ошишида ҳам кузатилган.
Банк тизими умумий ликвидлигининг ошиши ҳамда асосий ставканинг июль ойидаги пасайтирилиши таъсирида пул бозорида фоиз ставкаларининг маълум даражада пасайиши кузатилди. Бу, ўз навбатида, давлат қимматли қоғозлари бозорига ҳам таъсир кўрсатиб, улар бўйича даромадлилик даражасини пасайишида акс этди.
Марказий банкнинг прогноз қилишича, келгусида ҳам иқтисодиётдаги юқори инвестицион ва истеъмол фаоллиги ялпи талабни қўллаб-қувватлашда давом этади. Давлат бюджети харажатлари ва тўғридан-тўғри инвестицияларнинг фаоллашуви инвестицион талабни таъминласа, хориждан пул ўтказмалари ҳажмининг юқорилиги аҳолининг реал даромадларига ижобий таъсир кўрсатиб, истеъмол талаби динамикасида намоён бўлиши кутилмоқда. Шунингдек, сентябрь-октябрь ойларида пенсиялар ва бюджет ташкилотларида иш ҳақлари оширилиши ҳам келгуси чоракларда истеъмол талабини рағбатлантиришга хизмат қилади.
Алмашув курси динамикаси ва озиқ-овқат маҳсулотлари нархининг барқарор шаклланаётгани аҳоли ва тадбиркорлар инфляцион кутилмаларига ижобий таъсир кўрсатиб, июль ойида кутилмалар 11−12 фоизгача пасайган бўлса, август ойида пенсия ва давлат секторида иш ҳақларининг кутилаётган ошиши ва ёқилғи ресурсларининг қимматлашиши таъсирида 12−13 фоизни ташкил қилди.
Ташқи савдо балансининг яхшиланиши ва пул ўтказмалари ҳажмининг сезиларли ошиши таъсирида жорий операциялар ҳисобварағи тақчиллигининг ҳам қисқариб бориши кутилмоқда. Бу эса, алмашув курсига эҳтимолий фундаментал босимларнинг камайишига ва жорий барқарор динамиканинг давом этишига хизмат қилади.
Инфляцияни йил якунига қадар белгиланган прогноз даражасигача пасайтириш асосий ставкани ўзгаришсиз сақлаб қолишни тақозо этмоқда, дейилади регулятор хабарида.
Пул-кредит шароитларининг жорий нисбатан қатъий даражасининг сақлаб қолиниши таъсирида иқтисодиётда шаклланадиган юқори жамғариш фаоллиги ва миллий валютадаги депозитлар жозибадорлиги ялпи талабнинг мувозанатлашувига ва инфляциянинг пасаювчи динамикасини таъминлашга хизмат қилиши кутилмоқда.
Ўрта муддатли истиқболда Марказий банк инфляциянинг 5 фоизлик таргетига эришишга қаратилган нисбатан қатъий пул-кредит шароитларини таъминлашда давом этади. Бунда, иқтисодиётдаги талаб ва таклиф мутаносиблиги ҳамда инфляцион омилларнинг шаклланишидан келиб чиқиб қарорлар қабул қилинади.
Марказий банк бошқарувининг асосий ставкани кўриб чиқиш бўйича навбатдаги йиғилиши 2024 йил 24 октябрга белгиланган.
Эслатиб ўтамиз, июль ойида Марказий банк инфляция хавфи пасайиши фонида асосий ставкани йиллик 13,5 фоизгача пасайтиришга қарор қилган эди. Асосий ставка етти йил ичида биринчи марта 14 фоиздан пастга тушганди.

Правление Центрального банка Узбекистана на заседании 12 сентября приняло решение оставить основную ставку без изменений на уровне 13,5% в целях снижения инфляции до прогнозных показателей к концу года и достижения таргета в 5% в среднесрочной перспективе, сообщила пресс-служба ЦБ.
Как говорится в сообщении, высокий спрос в экономике и наблюдаемые темпы роста цен на некоторые виды продовольственных товаров и энергоресурсов требуют сохранения текущего уровня жёсткости денежно-кредитных условий.
Отмечается, что высокая экономическая активность и устойчивый рост доходов населения являются основными факторами, стимулирующими совокупный спрос.
В последние три месяца, по данным ЦБ, общая инфляция оставалась неизменной и в августе составила 10,5% в годовом выражении. В текущем году снижение цен на плодоовощную продукцию оказало понижательное влияние около 1 процентного пункта на инфляцию. Вместе с тем базовая инфляция, имевшая с начала года тенденцию к снижению, перестала замедляться в годовом исчислении после июня.
В январе-июле экономика демонстрировала высокую производственную активность, сократился разрыв между совокупным спросом и предложением. В частности, промышленное производство, строительные работы и услуги росли более быстрыми темпами по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Положительные тенденции экономической активности наблюдаются также в увеличении объёмов поступлений от торговли и платных услуг, экспортных поступлений и денежных переводов по сравнению с соответствующим периодом предыдущего года, отметили в ЦБ.
В связи с увеличением общей ликвидности банковской системы и снижением основной ставки в июле, на денежном рынке наблюдалось некоторое снижение процентных ставок. Это, в свою очередь, отразилось на снижении уровня доходности на рынке государственных ценных бумаг.
По прогнозу Центробанка, высокая инвестиционная и потребительская активность продолжат поддерживать совокупный спрос. Ожидается, что расходы государственного бюджета и увеличение прямых инвестиций будут способствовать инвестиционному спросу, а высокий объем трансграничных денежных переводов окажет положительное влияние на реальные доходы населения и отразится на динамике потребительского спроса.
Вместе с тем, повышение пенсий и заработных плат бюджетных организаций в сентябре-октябре послужит стимулированию потребительского спроса в ближайшие кварталы.
Инфляционные ожидания населения и предпринимателей, снизившиеся в июле до 11−12% на фоне стабильной динамики обменного курса и цен на продовольственные товары, в августе составили 12−13% в связи с ожидаемым повышением пенсий и заработных плат в государственном секторе и ростом цен на топливные ресурсы.
В условиях улучшения внешнеторгового баланса и значительного увеличения денежных переводов ожидается сокращение дефицита счёта текущих операций. В свою очередь, это, по мнению аналитиков ЦБ, позволит снизить давление со стороны фундаментальных факторов на обменный курс и продолжить формирование текущей стабильной динамики.
Для достижения прогнозного уровня инфляции до конца года необходимо сохранение основной ставки на текущем уровне без изменений, отметили представители регулятора.
Ожидается, что высокая сберегательная активность и привлекательность депозитов в национальной валюте, формирующиеся в экономике за счёт сохранения текущего относительно жёсткого уровня денежно-кредитных условий, послужат сбалансированию совокупного спроса и обеспечению нисходящей динамики инфляции.
В среднесрочной перспективе Центральный банк продолжит поддерживать относительно жёсткие денежно-кредитных условий, направленные на достижение таргета инфляции в 5%. Решения будут приниматься исходя из баланса спроса и предложения в экономике и формирования факторов инфляции, говорится в сообщении.
Ођчередное заседание правления Центрального банка по рассмотрению основной ставки запланировано на 24 октября.
Напомним, в июле Центральный банк принял решение снизить основную ставку до 13,5% годовых на фоне уменьшения проинфляционных рисков. Основная ставка опустилась ниже 14% впервые за семь лет.