Париждаги ўйинлар натижалари таҳлил қилиниб, 2028 йилда Лос-Анжелесда бўлиб ўтадиган навбатдаги Паралимпия ўйинларига тайёргарлик «ҳозирдан бошланиши керак». Бу ҳақда президент Шавкат Мирзиёев 13 сентябрь, жума куни 2024 йилги Паралимпия ўйинлари ғолиб ва совриндорлари билан учрашувда маълум қилди.
Ўзбекистон Паралимпия ўйинларини 26 та медаль — 10 олтин, 9 кумуш ва 7 бронза қўлга киритиб, 168 делегация орасида 13-ўринда якунлади. Бу мамлакат тарихидаги энг яхши натижа, шунингдек, Осиёда 3-ўрин, туркий, ислом давлатлари ва МДҲ давлатлари орасида эса 1-ўрин.
«Маълумки, Ўзбекистон ўз спорт тарихида кўп-кўп ютуқ ва зафарларни кўрган. Лекин Паралимпия ўйинларида бундай рекорд натижа илгари ҳеч қачон бўлмаган эди. Бу — сизларнинг тинимсиз меҳнатингиз, букилмас иродангиз, истеъдод ва маҳоратингиз самарасидир. Бу — юртимизда инсон қадрини амалда таъминлашга қаратилган тизимли ишларимиз натижасидир», — деди давлат раҳбари.
Президентимиз барча спорт турлари бўйича миллий терма жамоа учун эришилган натижаларни қайд этиб, ҳар бир параспортчи, уларнинг мураббийлари ва ота-оналарига алоҳида миннатдорчилик билдирди.
Парижда эришилган натижаларни таҳлил қилиб, 2028 йилда Лос-Анжелесда бўлиб ўтадиган Паралимпия ўйинларига «тайёргарликни ҳозирдан бошлашимиз керак», деди у.
Шавкат Мирзиёев Париждаги «Стад де Франс» стадионида паралимпиячилар югуриш, ядро ва найза улоқтириш, узунликка ва баландликка сакраш бўйича ўтказилган мусобақаларда фаол иштирок этганини таъкидлади.
«Келгуси Паралимпия ўйинларида амалда юксак самара бераётган спорт турлари қаторида парасузиш ва ўқ отиш каби беллашувлар бўйича ҳам тайёргарлик ва натижадорлик юқори бўлиши учун аниқ стратегия асосида иш олиб боришимиз лозим», — деди у.
Ўзбекистонлик велоспортчилар ушбу Паралимпия ўйинларида илк бор иштирок этди. Эндиликда бу йўналишда «фақат лицензия учун эмас, балки ушбу нуфузли мусобақаларда аниқ натижага эришиш учун курашиш керак».
«Бунинг учун спортчиларимизга барча шароитларни яратиб берамиз. Хусусан, уларни чуқурлаштирилган тиббий кўрикдан ўтказиш, фармакология ва диетология бўйича ишлар кучайтирилади. Шунингдек, параспортчиларимиз билан ишлайдиган спорт психологлари фаолиятини кучайтириш учун уларни рағбатлантириш бўйича алоҳида тизим жорий этилади», — деди у.
Унинг сўзларига кўра, кейинги Паралимпия ўйинлари якунида Ўзбекистоннинг асосий мақсади «умумжамоа ҳисобида кучли ўнталикка кириш бўлади». Шу мақсадда параатлетлар ҳамда вазирлик ва спорт федерацияларининг фикр ва таклифлари асосида махсус дастур ишлаб чиқиш режалаштирилган.
Эслатиб ўтамиз, аввалроқ президент фармони билан Паралимпия ўйинларида Ўзбекистон шарафини муносиб ҳимоя қилган спортчилар, уларнинг мураббийлари ва Миллий паралимпия қўмитаси ходимлари фахрий унвонлар, медаль ва орденлар билан тақдирланган эди.
Президент қарорига кўра (ПҚ-5160) олтин медални қўлга киритган спортчилар учун мукофот пули 200 минг доллар, «кумуш» ва «бронза» учун мос равишда 100 минг ва 50 минг доллар этиб белгиланган. Бу харажатлар давлат бюджети ҳисобидан қопланади. Параспортчиларга пул мукофотларидан ташқари, «президент совғаси» сифатида автомобиллар ва уй-жойлар берилади.

Подготовку к следующей Паралимпиаде 2028 года в Лос-Анджелесе «должны начать уже сейчас», проанализировав результаты Игр в Париже. Об этом на встрече с победителями и призёрами Паралимпиады-2024 в пятницу заявил президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев.
Узбекистан завершил Паралимпийские игры на 13-м месте среди 168 делегаций, завоевав 26 медалей — 10 золотых, 9 серебряных и 7 бронзовых. Это лучший результат в истории страны, а также 3-е место в Азии и 1-е — среди тюркских, исламских стран и в СНГ.
«Как известно, в спортивной истории Узбекистана есть много побед. Но столь рекордных для нас достижений на Паралимпийских играх не было никогда. Это — результат вашего неустанного труда, непоколебимой воли и решимости, таланта и мастерства. Это — результат проводимой в стране системной работы, направленной на обеспечение интересов и достоинства человека», — заявил глава государства.
Президент отметил результаты для национальной команды во всех видах спорта и отдельно поблагодарил каждого параатлета, их тренеров и родителей.
Проанализировав достигнутые в Париже результаты, «мы уже сейчас должны начать подготовку» к предстоящим в 2028 году Паралимпийским играм в Лос-Анджелесе, сказал он.
Шавкат Мирзиёев указал, что на парижском стадионе «Стад де Франс» паралимпийцы-атлеты Узбекистана активно участвовали в соревнованиях по бегу, метанию ядра и копья, прыжкам в длину и высоту.
«Мы должны ещё больше увеличить количество таких видов спорта на следующих Паралимпийских играх. Наряду с развитием видов, в которых мы уже достигаем высоких результатов, нужно на основе конкретной стратегии вести эффективную подготовку спортсменов и по таким паралимпийским видам, как плавание и стрельба», — заявил он.
В этих Паралимпийских играх впервые участвовали узбекистанские велогонщики. Отныне в этом направлении «надо бороться не только за получение лицензии, но и достижение конкретных результатов в соревнованиях».
«Для этого мы создадим нашим спортсменам все необходимые условия. В частности, будет усилена работа по их медицинскому обслуживанию, по фармокологии и диетологии. Также для активизации деятельности спортивных психологов, работающих с параспортсменами, будет внедрена система их стимулирования», — сообщил он.
По его словам, главной целью Узбекистана по итогам следующих Паралимпийских игр «будет войти в „десятку“ сильнейших в общекомандном зачёте». Для этого планируется разработать специальную программу на основе мнений и предложений параатлетов, а также министерств, спортивных федераций.
Ранее указом президента спортсменам, достойно представившим Узбекистан на Паралимпиаде, а также их тренерам и работникам Национального паралимпийского комитета присвоены почётные звания, а также медали и ордена.
Согласно постановлению президента (ПП-5160), за завоёванные золотые медали спортсменам установлены призовые в размере 200 тысяч долларов, за «серебро» и «бронзу» — 100 тысяч и 50 тысяч долларов соответственно. Эти расходы покрываются за счёт средств госбюджета. Помимо денежных вознаграждений, параатлеты получат автомобили и жильё в качестве «подарка президента».