Ўзбекистон Марказий банки бошқаруви United Payment Solution тўлов ташкилотининг лицензиясини бекор қилиш тўғрисида қарор қабул қилди, деб хабар берди регулятор матбуот хизмати.
Марказий банк маълумотларига кўра, компания ўтган йилнинг август ойида лицензия олганидан бери бир йил давомида фаолият юритмаган. Шунингдек, у тўлов ташкилотлари реестридан чиқарилди.
Шу билан бирга, компания муҳим фактлар ва молиявий кўрсаткичлар бўйича корпоратив маълумотларни эълон қилди. Хусусан, жорий йилнинг биринчи ярми якунларига кўра, компаниянинг зарарлари 2023 йилнинг шу давридаги 302,6 млн сўмга нисбатан 422,4 млн сўмни ташкил этган.
Корхоналар ва ташкилотларнинг ягона давлат регистри маълумотларига кўра, United Payment Solution 2023 йил 11 мартда рўйхатдан ўтган. Раҳбар сифатида Рустам Гизатуллин кўрсатилган.
Бошқа ҳолатлар
31 июль куни Марказий банк Payment System Platform лицензиясини қайтариб олган. Бунга қонун ҳужжатларида тақиқланган хизматлар учун тўловларни амалга ошириш учун шарт-шароитлар яратиш билан боғлиқ ҳуқуқбузарликлар аниқлангани сабаб бўлган.
Payment System Platform 90 та сотувчини улаб, 20 та ҳамкор билан алоқаларни йўлга қўйган. Оператор орқали умумий қиймати 100 млрд сўмдан ортиқ бўлган 100 га яқин транзакция амалга оширилди. Компаниянинг асосий хизматлари бизнес хизматларини, жумладан, маркетплейслар ва онлайн савдо учун тўлов ечимларини ўз ичига олади.
16 июль куни Марказий банк ўз тўлов тизимини ишга туширишни режалаштирган Qulay Pul (United Fintech) ва Milliy Pochta To’lovlar — UzPost`нинг «шуъба корхонаси» лицензияларини қайтариб олган.
Охирги марта Марказий банк тўлов ташкилотига 2023 йил 16 августда лицензия берган, у ҳам бўлса, айнан United Payment Solution учун.
Шу вақт ичида Марказий банк 60 та тўлов ташкилотига лицензия берган. Бугунги кунда Ўзбекистонда тўлов лицензиясига эга 42 та компания қолган.

Правление Центрального банка Узбекистана приняло решение отозвать лицензию у платёжной организации United Payment Solution, сообщила пресс-служба регулятора.
По данным ЦБ, компания не вела деятельность в течение года с момента получения лицензии в августе прошлого года. Она также была исключена из реестра платёжных организаций.
При этом компания публиковала корпоративные данные о существенных фактах и финансовых показателях. В частности, по итогам первой половины этого года убытки компании составили 422,4 млн сумов против 302,6 млн сумов за аналогичный период 2023 года.
Согласно данным ЕГРПО, United Payment Solution была зарегистрирована 11 марта 2023 года. Руководителем указан Рустам Гизатуллин.
31 июля ЦБ отзывал лицензию у Payment System Platform. Причиной стало выявление нарушений, связанных с созданием условий для осуществления платежей за услуги, запрещённые законодательством.
Payment System Platform подключила 90 мерчантов и наладила сотрудничество с 20 партнёрами. Посредством оператора было проведено около 100 транзакций на общую сумму свыше 100 млрд сумов. Основные сервисы компании включают услуги для бизнеса, в том числе платёжные решения для маркетплейсов и онлайн-торговли.
16 июля Центробанк отозвал лицензии у оператора платёжной системы Qulay Pul (United Fintech) и у Milliy Pochta To’lovlar — «дочки» UzPost, планировавшей запустить свою систему платежей.
В последний раз ЦБ выдавал лицензию платёжной организации 16 августа 2023 года — как раз для United Payment Solution.
За всё время ЦБ выдал лицензии 60 платёжным организациям. На сегодняшний день в Узбекистане осталось 42 компании с платёжной лицензией.