Рақобатни ривожлантириш ва истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш қўмитаси UzAuto Motors компанияси ҳамда PSM-Avtosavdo дилерига нисбатан иш очди, деб хабар қилмоқда идора матбуот хизмати.
2023 йилда Chevrolet Lacetti L-Stayle M автомобилини сотиб олган қорақалпоғистонлик фуқаро давлат идорасига шикоят қилган. Унинг сўзларига кўра, харид қилинганидан 5 ой ўтмасдан, машина носозлик туфайли ёниб кетган, бироқ ишлаб чиқарувчи белгиланган муддатда бу муаммони ҳал қилмаган.
Қўмита масалани ўрганиб чиқиб, ушбу фактни тасдиқлади ва шу каби ҳолатлар Навоий вилоятида ҳам кузатилгани, жумладан, айнан шу маркали (моделли, артикули) автомобилда ёниш кузатилганини аниқлади.
Қўмита махсус комиссияси UzAuto Motors компанияси ва PSM-Avtosavdo дилерлик компаниясига нисбатан Истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш тўғрисидаги қонуннинг 14- (Нуқсонли товарни алмаштириб бериш тартиби) ва 20- (Товар (иш, хизмат)нинг нуқсонлари туфайли етказилган зарар учун мулкий жавобгарлик) моддалари талабларини бузганлик учун иш қўзғатди.
«Ушбу ҳолат инсон ҳаёти ва унинг соғлиғига жиддий зиён етказиши мумкинлиги ҳолатларини инобатга олган ҳолда, юқорида қайд этилган автомобиль билан бир вақтда ишлаб чиқарилган 37 та айнан шу маркали (моделли, артикули) автомобилларни 10 кунлик муддатда чақиртириб олиниб, техник кўрикдан ўтказиш юзасидан бажарилиши мажбурий бўлган кўрсатма берилди», — дейилади хабарда.
Шунингдек, мурожаат қилган фуқарога айни шундай маркали янги автомобиль алмаштириб берилди ҳамда истеъмолчи талаб қўйган вақтдан бошлаб ўтказиб юборилган ҳар бир кун учун автомобиль баҳосининг 1 фоизи миқдорида неустойка (пеня) тўлаши тўғрисида қарор қабул қилинди.
Эслатиб ўтамиз, 2024 йилнинг январь-июль ойларида Ўзбекистонда 12 837 дона Gentra (Lacetti) автомобили ишлаб чиқарилган бўлиб, бу ўтган йилнинг шу даврига (44 179) нисбатан деярли 3,5 баробар кам. Автомобиль ишлаб чиқарувчиси General Motors Global сиёсати туфайли 2024 йил январь ойидан бошлаб ушбу автомобиль моделини чиқаришни тўхтатишни режалаштирганди. Май ойи охирида «Ўзавтосаноат» Lacetti ишлаб чиқариш давом этаётганини маълум қилди, чунки ишлаб чиқариш учун зарур эҳтиёт қисмлар мавжуд.

Комитет по развитию конкуренции и защите прав потребителей открыл дело в отношении компании Uzauto Motors и дилера PSM-Avtosavdo, сообщает пресс-служба ведомства.
В госорган пожаловался житель Каракалпакстана, который в 2023 году приобрёл Chevrolet Lacetti L-Style MT. По его словам, менее чем через пять месяцев после покупки автомобиль загорелся из-за неисправности, но производитель не решает эту проблему в указанные сроки.
Комитет после изучения вопроса подтвердил этот факт и установил, что похожие ситуации с возгоранием автомобиля данной марки, включая модель и артикул, наблюдались и в Навоийской области.
Специальная комиссия комитета возбудила дело в отношении Uzauto Motors и дилера PSM-Avtosavdo о нарушении требований статей 14 (порядок замены товара с недостатками) и 20 (имущественная ответственность за вред, причинённый вследствие недостатков товара (работы, услуги) закона «О защите прав потребителей».
«Принимая во внимание тот факт, что данная ситуация (пожар в автомобиле) может нанести серьёзный вред жизни и здоровью человека, комитет дал обязательное предписание в течение 10 дней отозвать вышеупомянутый автомобиль вместе 37 машинами аналогичной марки (модели, артикула), выпущенных в то же время, и провести технический осмотр», — говорится в сообщении.
В Комитете по конкуренции сообщили, что владельцу испорченного автомобиля предоставили новую машину этой же марки. Кроме того, госорган предписал выплатить гражданину неустойку (пеню) в размере 1% от стоимости автомобиля за каждый просроченный день с момента обращения.
Отметим, что за январь-июль этого года в Узбекистане произведено 12837 автомобилей Gentra (Lacetti), что почти в 3,5 раза меньше, чем за аналогичный период прошлого года (44179). Автопроизводитель планировал прекратить выпуск этой модели авто с января 2024 года в связи с политикой General Motors Global. В конце мая в «Узавтосаноат» сообщили, что выпуск Lacetti продолжается, поскольку в наличии имеются запчасти, необходимые для производства.