Самарқанд шаҳрида ўтган музокаралар якунида Шавкат Мирзиёев ва Олаф Шольц Қўшма декларацияни қабул қилди, дея хабар бермоқда давлат раҳбари матбуот хизмати.
Расмий ташриф доирасида 8 та икки томонлама ҳужжат имзоланди, шу жумладан:
- Миграция ва мобиллик соҳасида ҳар томонлама шериклик тўғрисида ҳукуматлараро битим;
- Ветеринария ва чорвачилик соҳасида ҳамкорлик тўғрисида ҳукуматлараро декларация;
- «Яшил Марказий Осиё» ташаббуси доирасида сув ресурсларидан барқарор фойдаланиш соҳасидаги ҳамкорлик тўғрисида ҳукуматлараро декларация;
- Ўта муҳим минераллар соҳасидаги ҳамкорлик тўғрисида қўшма декларация;
- Транспорт соҳасидаги ҳамкорлик тўғрисида битим;
- Париж битими доирасида иқлим ўзгариши соҳасидаги ҳамкорлик тўғрисида меморандум.
Бундан ташқари, 2024−2026 йилларга мўлжалланган Технологик шериклик ва саноат кооперацияси дастури қабул қилинди, шунингдек, Ўзбекистон ва Германиянинг етакчи корхоналари даражасида бир қатор битим ва шартномалар тузилди.
Президент Шавкат Мирзиёев эртага бўлиб ўтадиган Германия ишбилармон доиралари билан учрашув арафасида Ўзбекистонга ташриф чоғида канцлер Олаф Шольцга ҳамроҳлик қилаётган ушбу мамлакат етакчи инвестиция, саноат ва савдо компаниялари вакилларини қутлади.

По итогам переговоров президента Узбекистана Шавката Мирзиёева и канцлера Германии Олафа Шольца в Самарканде в воскресенье была подписана Совместная декларация, сообщила пресс-служба президента Узбекистана.
В рамках официального визита канцлера также были подписаны 8 двусторонних документов:
• межправительственное Соглашение о всестороннем партнёрстве в сфере миграции и мобильности;
• межправительственная Декларация о сотрудничестве в области ветеринарии и животноводства;
• межправительственная Декларация о сотрудничестве в области устойчивого использования водных ресурсов в рамках инициативы «Зелёная Центральная Азия»;
• Совместная декларация о сотрудничестве в области критических минералов;
• Соглашение о сотрудничестве в сфере транспорта;
• Меморандум о сотрудничестве в области изменения климата в рамках Парижского соглашения.
Кроме того, принята Программа по технологическому партнёрству и промышленной кооперации на 2024−2026 годы, а также заключён пакет соглашений и контрактов на уровне ведущих предприятий Узбекистана и Германии.
Президент Шавкат Мирзиёев в преддверии предстоящей в понедельник встречи с деловыми кругами Германии приветствовал представителей ведущих инвестиционных, промышленных и торговых компаний этой страны, которые сопровождают канцлера Олафа Шольца.