17−20 сентябрь кунлари Тошкентдаги CAEx кўргазмалар мажмуасида ICTWEEK Uzbekistan 2024 ахборот-коммуникация технологияларининг навбатдаги ҳафталиги бўлиб ўтади.
20 йил давомида (2004 йилдан бери) ўтказиб келинаётган мазкур тадбир тажриба алмашиш, соҳадаги сўнгги ютуқларни намойиш этиш, мавжуд муаммолар ва уларни ҳал этиш йўлларини муҳокама қилиш майдони бўлиб хизмат қилмоқда.
Ўзбекистон рақамли технологиялар вазири ўринбосари Рустам Каримжоновнинг душанба куни бўлиб ўтган матбуот анжуманида таъкидлашича, тадбирда иштирок этиш учун 1000 дан ортиқ хорижий меҳмонлар рўйхатдан ўтган, бу ўтган йилга нисбатан 3 баробар кўп.
Ҳафталикнинг очилиш маросимида РТВ ва бошқа вазирликлар раҳбарлари, хорижий ташкилотлар вакиллари, шунингдек, тадбир ҳамкорлари — Invest Qatar, DataWolt, Dell, Uzum, ZTE, Huawei ва IT Park компаниялари иштирок этади.
Иштирокчилар орасида «қиймати 100 миллион доллардан 1 миллиард АҚШ долларигача бўлган компаниялар эгалари ва вакиллари ҳам бўлади», деди вазир ўринбосари.
Ҳафталикнинг асосий тадбирларидан бири — ICT Expo кўргазмаси ўтган йилгидан икки баравар кўп — 10 минг квадрат метр майдонни эгаллайди. Иштирокчилар сони ҳам 2,5 баравар кўпайди — 250 тагача, чет эллик иштирокчилар ҳам 2,5 баробар кўпроқ бўлади.
Кўргазмадан Япония, Жанубий Корея, Хитой, Қатар, Латвия каби мамлакатларнинг етакчи IT компаниялари иштирокидаги миллий павильонлар ҳам ўрин олган.
«Бу йил кўргазма фақат иштирокчиларнинг ўзи, шунингдек, хорижий ва маҳаллий инвесторлар ҳисобидан ўтказилмоқда. Давлат бюджети ёки Рақамли технологиялар вазирлигига қарашли ташкилотлар маблағлари жалб этилмаган», — деди Рустам Каримжонов.
«Меҳмонларга қулайлик яратиш мақсадида 17−20 сентябрь кунлари шаҳарнинг турли нуқталаридан CАEх мажмуасига бепул автобуслар қатнови йўлга қўйилади», — деди депутат Рустам Каримжонов.
Улар 9:00 дан 18:00 гача ҳар соатда IT Park Узбекистан (Иброҳим Мўминов кўчаси, 4), «Ўзбекистон» меҳмонхонаси, «Дўстлик» ва «Буюк Ипак йўли» (Муҳаммад Юсуф кўчаси, собиқ Доғистон) метро бекатларидан, шунингдек, Шимолий вокзалдан жўнайди.
АКТ ҳафталигининг айрим тадбирлари (дастур)
«Shared Services & Offshore Outsourcing» конференцияси — унда Ўзбекистондаги хорижий компаниялар учун имкониятлар ва шарт-шароитлар, имтиёзлар, кўп тилли ишчи кучи, бизнесни қўллаб-қувватлаш дастурлари тақдим этилади.
«IT соҳасида аёллар: имкониятлар ва муаммолар» конференцияси — тадбирдан мақсад IT соҳасида муваффақиятли карьерага интилаётган аёлларни илҳомлантириш ва қўллаб-қувватлаш, тўсиқларни енгиб ўтиш ва юқори натижаларга эришиш стратегияларини муҳокама қилишдан иборат. Конференция доирасида «IT Ladies Uzbekistan» журналининг тақдимоти бўлиб ўтади, деди рақамли технологиялар вазири маслаҳатчиси Камола Собирова. Бу соҳа мутахассислари учун ҳам, АКТ соҳасига кирмоқчи бўлган аёллар ва қизлар учун ҳам қизиқарли бўлиши кутилмоқда.
«She Loves Tech» танлови.
«Startup & Venture» саммити венчур капитални молиялаштириш, аутсорсинг ва сунъий интеллект бўйича форумлар, инвесторлар билан учрашувлар, стартапларни тақдим этиш ва етакчи экспертлар тажрибаси билан танишиш имкониятларини ўз ичига олади.
«Startup pitch» танлови.
«Рақамли ҳукумат: истиқболли режалар ва тўсиқлар» конференцияси.
Ўзбекистон-Латвия форуми — мавзулар АКТ сиёсати ва рақамли ҳукумат, рақамли кўникмалар ва таълим, сунъий интеллект ва бошқаларни ўз ичига олади.
Корея-Ўзбекистон IT бизнес форуми — икки мамлакат IT компанияларининг тақдимотлари, B2B учрашувлари ва нетворкингни ўз ичига олади.

17−20 сентября в выставочном комплексе CAEx в Ташкенте пройдёт очередная неделя информационно-коммуникационных технологий ICTWEEK Uzbekistan 2024.
Ежегодное мероприятие, проводимое уже 20 лет (с 2004 года), служит площадкой для обмена опытом, демонстрации последних достижения отрасли, обсуждения имеющихся проблем и путей их решения.
Как сообщил на пресс-конференции в понедельник заместитель министра цифровых технологий Узбекистана Рустам Каримжонов, для участия в мероприятии зарегистрировалось более 1000 зарубежных гостей, что в 3 раза больше, чем в прошлом году.
В церемонии открытия недели примут участие руководители Минцифры и других министерств, представители иностранных организаций, а также партнёров мероприятия — Invest Qatar, DataWolt, Dell, Uzum, ZTE, Huawei и IT Park.
Среди участников будут в том числе «владельцы и представители компаний стоимостью от 100 млн до более 1 млрд долларов США», отметил замминистра.
Одно из главных событий недели — выставка ICT Expo — займёт территорию в 2 раза больше прошлогодней — 10 тысяч кв. м. Количество участников также выросло в 2,5 раза — до 250, зарубежных участников также будет в 2,5 раза больше.
На выставке разместятся национальные павильоны таких стран, как Япония, Южная Корея, Китай, Катар, Латвия со своими ведущими IT-компаниями.
«В этом году выставка проводится исключительно на средства самих участников, а также иностранных и местных инвесторов. Средства госбюджета или подведомственных организаций Министрества цифровых технологий не привлекались», — сказал Рустам Каримжонов.
«Для удобства посетителей в период с 17 по 20 сентября в комплекс CAEx и обратно будут запущены бесплатные автобусы из разных точек города», — рассказал заместитель Рустам Каримжонов.
Они будут отправляться каждый час с 9:00 до 18:00 от IT Park Uzbekistan (улица Ибрагима Муминова, 4), гостиницы «Узбекистан», станций метро «Дустлик» и «Буюк ипак йули» (улица Мухаммада Юсуфа, бывшая Дагестанская), а также с Северного вокзала.
Некоторые мероприятия Недели ИКТ (программа)
Конференция «Shared Services & Offshore Outsourcing» — на ней будут представлены возможности и условия для иностранных компаний в Узбекистане, льгот, многоязычной рабочей силы, программ поддержки бизнеса.
Конференция «Женщины в IТ: возможности и вызовы» — цель мероприятия — вдохновить и поддержать женщин, стремящихся к успешной карьере в сфере IT, обсуждение стратегий преодоления препятствий и достижения высоких результатов. В рамках конференции состоится презентация журнала «IT Ladies Uzbekistan», рассказала советник министра цифровых технологий Камола Собирова. Он обещает быть интересным как для специалистов сферы, так и для женщин и девушек, желающих войти в отрасль ИКТ.
Конкурс «She Loves Tech».
Саммит «Startup & Venture» — включает в себя форумы по венчурному финансированию, аутсорсингу и искусственному интеллекту, встречи с инвесторами, возможности представить свой стартап и познакомиться с опытом ведущих экспертов.
Конкурс «Startup pitch».
Конференция «Цифровое правительство: вызовы и планы на будущее».
Узбекско-латвийский форум — темы включают политику ИКТ и цифровое правительство, цифровые навыки и образование, искусственный интеллект и другие.
Корейско-узбекский форум сотрудничества в сфере IT — включает презентации IT-компаний двух стран, B2B-встречи и нетворкинг.