Тармоқларда Тошкент шаҳри Сергели туманида жойлашган Inbazar кийим дўкони ишчиси бошқа бир ходимни калтаклагани акс этган видео тарқалди. Ҳолатни ўрганган шаҳар ИИББ хабарига кўра, 13 сентябрь куни савдо мажмуасининг 23 ёшли ходими ўзаро келишмовчилик оқибатида бирга ишловчи 18 ёшли ходимни қўли билан урган. Воқеани эса бошқа бир ходим видеотасвирга туширган.
Тарқалган видеолардан бирига кўра, ходим омборхонада аравачани узоқдан ғилдиратиб юборган. У буни «билмасдан қилгани, аравача қаттиқ тушмайди деган хаёлга борганини» айтган. Яна бир ходим эса у буни атайин қилганини айтиб, узр сўраганига қарамай, йигитни уришда давом этган.
Дўкон асосчиси Омадбек Холматов мазкур ҳолатдан сўнг видеомурожаат билан чиқиб, тарсаки туширган ходимга қонуний чора кўрилишини билдирди.
«Ижтимоий тармоқларда тарқалган видеони кўриб, ўзим шокда бўлиб қолдим. Албатта, зўравонлик жазосиз қолмайди. Бу қилинган аблаҳ иши учун, албатта, қонуний жавобгарликка тортилишига «уверень»миз. Йиллар давомида ишхонада ҳам, мижозларга ҳам яхши муомала, ўзаро ҳурмат бўлишига ҳаракат қиламиз. Лекин кўплаб болалар ишлагани учун бунинг назоратини ола олмай қолибмиз. Бунинг учун узр сўраймиз. Лекин бу зўравонликка қаршимиз… Бўлган ҳолат бўйича қонуний чоралар кўриляпти», — деди у.
Дўкон асосчиси мурожаати якунида «бир аблаҳнинг жавобсиз қолмайдиган зўравонлиги учун бутун бир жамоани қораламасликни» илтимос қилди.
Воқеадан сўнг ходимни калтаклаган фуқаро ички ишлар бўлимига олиб борилиб, унга Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексининг 183-моддаси (Майда безорилик) аломатлари билан ҳужжатлар расмийлаштирилди. ИИББ хабарига кўра, калтакланган фуқаро мазкур ҳолат юзасидан муқаддам ички ишлар органларига мурожаат қилмаган. Фуқарога қонуний чора кўриш учун иш Жиноят ишлари бўйича Сергели туман судига юборилган.
Ҳолат рўй берганидан бир кун ўтиб, Inbazar дўконининг Instagram саҳифасида калтакланган шахсга Spark автомобили совға қилингани ҳақида пост пайдо бўлди. Унда дўкон эндиликда ички низомга ҳам қаттиқ эътибор қилиши, ҳолатдан хижолатда экани айтилади.
Машина совға қилингач, блогер Абдураҳмон Фазилов, боксчи Баҳодир Жалолов ва бошқалар дўкон раҳбариятининг қилган ишига «қойил қолгани» ҳақида Instagram`да гапириб чиқди. Улар брендни биргина воқеа сабаб чўктирмасликни, қўллаб-қувватлашни сўради.
Бироқ орадан кўп ўтмай видеолар ўчирилди. Сабаби воқеалар ривожи бир ходимга чора кўрилиши билан якунланмади. Тармоқларда дўкон асосчиси Омадбек Холматовнинг ўзи илгари ходимларини самосуд қилгани, шунингдек, бошқалар орқали ходимларини калтаклашга ҳаракат қилгани акс этган видеолар тарқала бошлади. Уларда, асосан, ходимларнинг мижозларга қўполлик қилгани ҳақида сўз боради.
Хусусан, улардан бирида ходим мижозга қўпол муомала қилгани учун ҳақоратланган бўлса, бошқа бир ҳолатда ташқи кўринишидаги бетартиблик сабаб ишдан бўшатилган.
Жамоага йўлланган яна бир видеомурожаатда Омадбек Холматов ходимларга «ким мижозга ёмон муомала қилса, ходим неча ёш бўлса, ўша ёш, ўша вазндаги бола уни уриб, ер билан бир қилиши» ҳақида огоҳлантирган. «20 ёшли ходим ёмон муомала қилса, 20 ёшли ит олиб келаман, ғажиб ташлайди, огоҳлантириб қўйдим», — деган дўкон асосчиси.
Тармоқ фойдаланувчилари орасида кийим дўконига нисбатан бойкот эълон қилишга оид чақириқлар оммалашмоқда. Шунингдек, бу мавзу карикатуралардан ҳам жой олди.
Аввалроқ дўконни қўллаб-қувватлашга чақирганлар яна вазиятга муносабат билдирди. Абдураҳмон Фазилов ҳам, Баҳодир Жалолов ҳам директорнинг аввалги ишларини билмагани, аввал айтган гаплари «пул эвазига» бўлмаганини таъкидлади.
«Бир соат олдин қўйган видеомда бир ярим мингтадан кўп, шундан мингтаси негатив изоҳ қолдирилди. Азизлар, бу видеони қўйганимда кейинги видеоларни кўрмагандим… Мана, Баҳодир Жалолов ҳам видео қўйган экан. Биз кейинги воқеалардан умуман хабаримиз йўқ эди. Нимаики бўлган бўлса, Ўзбекистон ҳуқуқий-демократик давлат, қонун доирасида чоралар кўрилмоқда. Биз бу боланинг (Омадбек Холматов — таҳр.) қилган эҳсонларидан хабаримиз бор. Катта-катта хайриялар қилган, „за то“ битта бола Spark`ли бўлиб қолди. Янги видеолардан менинг ҳам, Баҳодирнинг ҳам хабаримиз йўқ эди», — деди Абдураҳмон Фазилов.
«Бир соат олдин бир видеони шошилиб чиқариб қўйдим. Омадиллонинг фақат яхши томонларини кўрганман. Ишчисини деб ўзи ёмонотлиқ бўлиб қолмасин деб тарафини олгандим. Аммо ўзининг видеоларини кўриб, аксинча, фикрим жудаям ўзгарди. Одамнинг ичини билмас экансан. Ўзим ўттизга кириб, икки марта Олимпиадани ютдим, икки марта жаҳон чемпиони бўлдим, лекин ҳаётимда бировга қўл кўтармаганман, биров билан уришмаганман. Уришган бўлсам, фақат рингда уришганман. Ўзим зўравонликка қаршиман, мутлақо қаршиман. Ҳар хил изоҳлар ёзилмоқда, пул-мул олинган деб. Ҳеч қанақа пулнинг алоқаси йўқ. Inbazar билан ҳам шартномани аллақачон тугатганман», — деди боксчи.
Дўкон асосчисининг ўзи яна бир видеомурожаат билан чиқди ва у акс видеолардаги ҳолатлар анча йиллар олдин содир бўлганини айтди.
«Жуда қойил қолса бўлади. Видеолар худди 10 йил шакллантирилганга ўхшайди. Стоянкада бўлган ҳолатда 4 кишини урган ходимимизни эмоцияда қўрқитиб қўйган видеомизни тарқатишяпти. Унинг урган видеоси ҳам бор… Воқеага камида 3−4 йил бўлган. Майли, ҳаммаси ўтар, лекин унда ҳар бир одамнинг умри давомида уришган видеоларининг ҳаммасини интернетга қўяйлик», — дея таъкидлади у.
Тошкент шаҳри ички ишлар бош бошқармаси «Газетa.uz»га берган изоҳида Омадбек Холматовга нисбатан терговга қадар текширув ўтказилаётганини маълум қилди.
«Бу шахсга нисбатан интернетда тарқалган видеолар юзасидан терговга кадар текширув ўтказилмоқда. У [видеодаги] ҳолатлар эски бўлиб, муқаддам ҳеч ким ариза билан мурожаат қилмаган. Ҳозир видеода акс этганларнинг шахси аниқланиб, текширув ўтказилмоқда», — дейилади хабарда.
Бошқа муносабатлар
Нурбек Алимов, блогер:
Ўзини ҳурмат қилган одамлар қайтиб Inbazar`га яқинлашмаслиги керак. Онгли истеъмолчи бўлинг. Кўча разборка ва қон, инсонларнинг қадри топталиши устига қурилган бизнесларни гуллатишга ҳисса қўшманг. Бугун чиққан видеолардан кейинги фикр бу.
Азиза Қурбонова, журналист:
Шу кейсдан кейин кўп гуруҳларда, айнан ўсмир болалар, йигитларнинг #me_too (яъни менда ҳам бўлган, мен ҳам гувоҳман) деган ҳикояларини ўқидим, гаплашдим. Бу ҳолатлар ҳеч қандай ҳуқуқий ҳужжат юритилмайдиган, ёлланма ишчилар жалб қилинадиган хусусий бизнесда кўпроқ учрайди деб айтишяпти.
Биз йигитларни «эркак бўл», «терпила бўлма», «сотқинлик қилма», «чида» деб тарбиялайдиган жамиятмиз. Самосудлар, шахсиятга дахл қилишга муросасиз кураш кераклигини айтмаймиз. Inbazar`га умрим бино бўлиб бормаганман, эндиям бормайман. Алимовнинг гапига қўшиламан, ҳуқуқ-тартибот органлари ходимларини калтаклайдиган бу тадбиркорга чора кўриши керак.
Муҳрим Аъзамхўжаев, журналист:
Inbazar`нинг барча муштумзўр масъуллари, муштумзўр ходимлари жавобгарликка тортилиши, бу жараёнларнинг очиқ ва ошкоралиги таъминланиши шарт.
Аъзам Қаҳрамоний, блогер:
Пули кўп, бизнесмен, қудратли одамлар ҳам жавоб бериши керак. Мана шу ҳолат шуни кўрсатиши керак. Биз энди жим туришимиз керак эмас. Охиригача кузатишимиз керак. Мана бу иш (дўкон асосчисига оид видеолардаги ҳолат — таҳр.) ҳам судга оширилиши керак. Уни ҳам кўришимиз керак, нима билан тугайди, қанча берилади, жаримами, қамоқми…
Кирилл Альтман, журналист:
Ўзбекистондаги ижтимоий тармоқ фойдаланувчилари компания ходимларига нисбатан жисмоний зўравонлик видеоси туфайли Inbazar дўконини бойкот қила бошлади. Менимча, бу жуда ажойиб.
Шаҳноза Соатова, блогер:
Inbazar иши бўйича фақат айсбергнинг учини кўряпмиз. Бир савол-да, агар шу зўравонлик қилаётганар ва қурбонлар ўрни алмашса, яъни калтакланаётганлар қўлида имконияту куч бўлиб қолса, улар қандай йўл тутар эди? Аниқ гап айтиш қийину, лекин Inbazar истисно эмас, бу жамиятда мавжуд «мушткетди менталитети»нинг иситмаси.
Боласини урадиган ота-оналардан тортиб хотинини урадиган эрларгача. қўл остидагига зўравонлик кўрсатадиган раҳбарлардан тортиб опасини уриб ўлдирадигн укагача — ҳаммаси жисмоний куч ва зулмни муаммонинг ечими сифатида кўриш оқибати.
Яхши тарбия, яхши бошқарув, сўз ва бошқа қонуний амаллар билан таъсир кўрсатиш учун ақл ва ментал таъсир кучига эга бўлиши керак. Куч ишлатиш эса энг осон йўли. Куч билан бошқарувдан ақл билан бошқарувга ўтиш — ўсиш дегани. Менежмент бу куч эмас, илм аввало. Урмай-сўкмай тарбиялаш ва бошқариш қўлингиздан келмаса, сиз раҳбар эмассиз. Ўзингизни бошқаролмаяпсиз-ку!

В социальных сетях Узбекистана несколько дней обсуждается ситуация вокруг магазина Inbazar. «Газета.uz» попыталась разобраться, что произошло и почему общественность выступает за бойкотирование магазина.
Всё началось с видео, на котором сотрудник применяет силу и наказывает молодого подопечного — тот, выбросив мусор, оттолкнул тележку к стене. Молодой человек говорит, что «сделал это не нарочно и не знал, что тележка может удариться сильно», но менеджер оскорбляет его и 10 раз ударяет по лицу и телу.
Учредитель и основатель магазина Inbazar Омадбек Холматов, находящийся за границей, сообщил, что оказался «в шоке от увиденного».
«Конечно, насилие не останется без наказания. Мы уверены, что за гнусный поступок этот мерзавец будет привлечён к законной ответственности. Мы годами стараемся, чтобы на работе и с клиентами сотрудники обращались вежливо и уважительно. Из-за того, что работают много ребят, не успели всё проконтролировать, за это мы просим прощения. Но мы против насилия и на 100% уверены, что последует законное наказание», — заявил он.
Однако вскоре появилось аудио, на котором Холматов поручает «допросить» сотрудника и снять это на видео.
Позже компания опубликовала видео, на котором пострадавшему сотруднику дарят автомобиль Spark и предлагают вернуться на работу с повышением должности до «заместителя старшего».
Позже в сети появились другие видео с участием Омадбека Холматова, который устраивает «самосуд» над сотрудниками. На одном из роликов он включает камеру на телефоне, просит сотрудника взять устройство и снимать, а затем избивает и оскорбляет другого работника, валит его на землю и пинает ногой.
Сам предприниматель заявил, что это 3−4-летней давности видео с «избиением 18-летнего подопечного за грубость». «Если так, то давайте опубликуем видео всех других людей, которые за свою жизнь когда-то с кем-то дрались и ссорились», — отметил он.
На другой аудиозаписи он отчитывает и оскорбляет подчинённого с использованием нецензурных выражений.
Ещё на одной записи руководитель компании вместе с двумя знакомыми пытается припугнуть бывшего работника. Холматов предлагает ему «сразиться один на один с братишкой» и просит своего знакомого ударить его.
Предприниматель заявил, что на «эмоциях» хотел припугнуть человека, который ранее «избил семью из 4 человек».
В другом ролике он предупреждает сотрудников, независимо от их возраста, что за грубое отношение с клиентами приведёт человека их возраста и веса, заставит его избить и унизить нарушителя перед всеми в магазине.
Как уточнили «Газете.uz» в пресс-службе ГУВД Ташкента, в отношении сотрудника, избившего подопечного, открыто административное дело по статье 183 Кодекса об административной ответственности (мелкое хулиганство). Его дело будет рассмотрено 16 сентября в Сергелийском районной суде по уголовным делам. В отношении учредителя Inbazar Омадбека Холматова ведётся доследственная проверка.
Реакция общественности
Двукратный олимпийский чемпион по боксу Баходир Жалолов сначала поддержал руководителя магазина Inbazar, назвав его своим другом.
«Он может кому-то нагрубить или поругать, но я на 100% уверен, что он никому не навредит. Виновный получит своё наказание, он не останется без наказания. Я призываю всех поддержать узбекистанский бренд. Я бы попросил представителей медиа не топить хороший бренд, а поддержать его. Потому что у хороших людей — хороший бренд», — заявил он.
После критики в свой адрес он опубликовал новое обращение. Боксёр сказал, что выпустил первое видео «в спешке» и видел только хорошие качества Холматова, поэтому заступился за него.
«После того, как я увидел видео с ним, моё мнение изменилось. Оказывается, не знаешь, что внутри у человека. Вот мне исполнилось 30 лет, я выиграл две Олимпиады, два раза чемпионат мира, но за всю жизнь никогда не поднимал руку на кого-либо. Дрался только на ринге. Я абсолютно против насилия. Пишут, что я взял деньги, но я не брал деньги, контракт с Inbazar давно закончился. Я сам против насилия, никогда это не поддержу», — сказал он.
Бывший депутат Расул Кушербаев заявил, что он, как и многие, был обманут первым видео Омадбека Холматова, который осудил насилие в своей компании. Экс-парламентарий выразил сожаление, что предприниматель пытается завоевать доверие общественности и клиентов, используя религию и имя Аллаха.
«Никому нельзя совершать самосуд независимо от того, предприниматель это или чиновник… Если сотрудник совершил ошибку, его должны наказать по закону, а не через самосуд избивать его. Я очень расстроен, поскольку думал, что такое встречается только на государственной службе, но этот случай в частном секторе уничтожил доверие. Надеюсь, больше таких предпринимателей нет», — заявил он.
Блогер Нурбек Алимов считает, что «уважающие себя люди не должны больше приближаться к Inbazar».
«Будьте сознательным потребителем. Не способствуйте процветанию бизнеса, построенного на уличных разборках, крови и топтании человеческого достоинства», — сказал он.
Основатель проекта Teacher Azam Азам Кахрамоний заявил, что «влиятельный бизнесмен с большими деньгами» должен ответить за свои действия, как это было с делом Бишимбаева в Казахстане (судебный процесс, связанный с убийством бывшим министром экономики Казахстана Куандыком Бишимбаевым своей гражданской жены Салтанат Нукеновой).
«Мы не должны молчать, надо до конца следить, чтобы это дело довели до суда. То есть нужно открыть дело в суде и против основателя Inbazar Омадбека Холматова. Мы должны увидеть, чем это закончится, какое наказание он получит», — сказал он.
По его словам, он раньше встречался и работал с такими людьми, которые угрожали ему убийством. «Я боялся и не верил, что мне помогут правоохранительные органы. У меня в голове засело, что если у человека, бизнесмена есть деньги и власть, то ему ничего не сделают. Дело в этом. Нужно сломать это мышление», — заявил он.
inbazar, баходир жалолов, насилие, омадбек холматов
Согласно данным ЕГРПО, компания Inbazar была зарегистрирована 7 февраля 2020 года в Ташкенте, уставной фонд — свыше 680 млн сумов. Учредителями являются Омадбек Собиржон угли Холматов (86,8%) и Хикматулла Хабибуллаевич Муратов (13,2%). Последний также является руководителем компании.