Тошкентда кўчмас мулк ва қарзлар билан боғлиқ фирибгарликда гумонланган уч киши қўлга олинди. Улар фуқароларнинг мол-мулкини алдов йўли билан эгаллаб олган, дея хабар берди пойтахт ИИББ матбуот хизмати.
Тошкент шаҳар ИИББ ҳузуридаги Тергов бошқармаси томонидан Жиноят кодексининг 168-моддаси (Фирибгарлик) билан тергов қилинаётган жиноят иши доирасида аниқланишича, 1989 йилда туғилган Роминов Сардор Фарходович, 1990 йилда туғилган Юлдашев Бахтиёр Хабибулла ўғли, 1993 йилда туғилган Хусаинов Тимур Рустамович бир қатор жиноятлар содир этганликда гумон қилинмоқда.
Жумладан, ушбу шахслар фуқароларга фоиз эвазига пул бериб, қарз олган шахснинг номида бўлган турар-жой ва бошқа кўчмас мулкларини гаров эвазига ўзининг номига расмийлаштириб олган. Фуқаролар белгиланган муддатда қарз ва фоизларини бермаган тақдирда уй-жойдан оиласи билан чиқариб юбориш ва мулкини тортиб олиш билан шуғулланиб келган.
Гаровга қўйилган мулк миқдори фоиз эвазига берилган пул маблағидан 3−4 баробар кўп бўлган. Шунингдек, улар фуқаро билан қарз ёки олди-сотди шартномаси тузилганидан сўнг келишилган суммадан кам миқдорда пул берганлар. Мисол учун, фуқаро улардан 100 минг АҚШ долларини фоиз эвазига сўраса, олди-сотди ёки қарз шартномаси расмийлаштириб бўлганидан сўнг 65 000, 70 000 АҚШ доллари атрофида пулларни бериб, қолган пулларни маклерлик хизмати, бошқа харажатлар учун олиб қолгани ҳақида айтади, кейинчалик фоиз тўловларни камайтириб бериши ҳамда тўловлар кечикса безовта қилмаслиги ҳақида айтиб алдаган.
Тергов жараёнида 1989 йилда туғилган Роминов Сардор Фарходович, 1990 йилда туғилган Юлдашев Бахтиёр Хабибулла ўғли ва 1993 йилда туғилган Хусаинов Тимур Рустамовичлар жиноят содир этганликда гумонланиб ушланган. Уларга нисбатан қамоққа олиш тарзидаги эҳтиёт чораси қўлланган.
Шаҳар ИИББ ушбу шахслардан жабр кўрган ёки ушбу шахсларнинг жиноий хатти-ҳаракатлари бўйича бирор маълумотга эга бўлган фуқаролардан 71 206 40 97 ёки 102 рақамларига ёхуд 90 976 28 21 Телеграм рақамига мурожаат қилишни сўраган. Мурожаатчининг шахси сир сақланиши кафолатланиши маълум қилинган.

В Ташкенте задержаны три человека, подозреваемые в мошенничестве с недвижимостью и займами. Они обманным путём завладевали имуществом граждан, сообщает пресс-служба ГУВД столицы.
Следственное управление при ГУВД проводит расследование по уголовному делу, возбуждённому по пункту «а» части 4 статьи 168 Уголовного кодекса Узбекистана (мошенничество в особо крупном размере). По делу проходят Сардор Роминов (1989 года рождения), Бахтиёр Юлдашев (1990) и Тимур Хусаинов (1993).
По данным следствия, подозреваемые предоставляли деньги под проценты, оформляя недвижимость должников на своё имя в качестве залога. Если долг и проценты не возвращались в срок, они выселяли владельцев вместе с семьями и присваивали имущество.
При этом стоимость залога превышала размер займа в 3−4 раза, а после оформления договоров гражданам выдавались меньшие суммы, чем было оговорено. Например, после заключения договора купли-продажи или залога вместо 100 тысяч долларов предоставлялось лишь 65−70 тысяч, остальная сумма удерживалась якобы на услуги риелтора и иные расходы. При этом заёмщиков вводили в заблуждение, обещая им уменьшить процентные выплаты и не тревожить в случае просрочки платежей.
К подозреваемым применена мера пресечения в виде заключения под стражу.
В ГУВД призвали граждан, которые могли пострадать от действий этих лиц или которые обладают информацией об их преступной деятельности, обратиться по телефонам: 71−206−40−97 или 102, либо в Telegram: 90−976−28−21. Конфиденциальность гарантируется.