Қозоғистон президенти Қосим-Жомарт Тоқаев Бразилия ва Хитойнинг Украинадаги можарони ҳал қилиш бўйича тинчлик режасини қўллаб-қувватлади. Бу ҳақда у 16 сентябрь куни Остонага ташриф буюрган Германия канцлери Олаф Шольц билан учрашувда маълум қилди.
«Урушнинг янада авж олиши бутун инсоният ва, биринчи навбатда, Россия-Украина можаросига бевосита алоқадор бўлган барча мамлакатлар учун тузатиб бўлмайдиган оқибатларга олиб келади. Афсуски, Истанбул битимини тузишдан бош тортилгани орқали ҳеч бўлмаганда сулҳга эришиш учун ҳам яхши имконият йўқолди. Аммо тинчликка эришиш имконияти ҳали ҳам мавжуд», — деди Тоқаев.
Қозоғистон раҳбари Россиянинг «ҳарбий жиҳатдан енгилмас» эканини «факт» деб атади ва турли давлатларнинг «барча тинчлик ташаббусларини диққат билан кўриб чиқишга» чақирди.
«Бизнинг фикримизча, Хитой ва Бразилиянинг тинчлик режаси қўллаб-қувватлашга лойиқ. Давлат раҳбарлари келади ва кетади, халқлар, айниқса, қўшни халқлар эса тинч-тотув ва ўзаро ҳамжиҳатликда яшаши керак», — деди Тоқаев.
«Қозоғистон Россия билан дунёдаги энг узун қуруқлик чегарасига эга ва мамлакатларимиз ўртасида стратегик шериклик ва иттифоқчилик доирасидаги ҳамкорлик ривожланиб бормоқда. Қозоғистонда Украина халқига ва унинг ўзига хос маданиятига самимий ҳамдардлик билан қарашади. Давлатларимиз ўртасида ҳеч қачон келишмовчилик бўлмаган. Мамлакатимизнинг Киевдаги элчихонаси ўз фаолиятини давом эттирмоқда», — дея қўшимча қилди у.
Акорда матбуот хизматининг қайд этишича, Тоқаев Россия-Украина уруши ҳақида Шольцнинг илтимосига биноан гапирган.
- Май ойида Бразилия ва Хитой Россия ва Украина ўртасида тинчлик музокаралари учун олти банддан иборат қўшма таклифни эълон қилганди. Улар, хусусан, барча манфаатдор томонларни «жанговар ҳаракатларни кучайтирмасликка» чақирган ҳамда Россия ва Украина иштирокида тинчлик конференцияси ўтказилишини қўллаб-қувватлаганди.
- Qanday qilib, mana bu bizning taklifimiz deyish va bizdan hech narsani soʻramaslik mumkin?!
- Украина президенти Владимир Зеленский аввалроқ Хитой ва Бразилиянинг урушни тугатиш бўйича тинчлик режасини танқид қилиб, уни «ҳалокатли» ва Кремль билан олдиндан келишиб олинган, деб атаганди. «Мен [Бразилия президенти] Лула билан гаплашдим, Хитой томонига айтдик: келинглар, бирга ўтирайлик, гаплашайлик. Сизлар бизнинг душманимиз эмассиз, биз ҳам сизга душман эмасмиз. Нега сиз тўсатдан Россия ёнини олишимиз ёки ўртада бўлишимиз керак, деган қарорга келдингиз? Ниманинг ўртасида? Биз ўртада уришмаяпмиз, биз чегарада уришмаяпмиз. Сиз русларни тўхтатишингиз керак. Қандай қилиб мана шу бизнинг таклифимиз дейиш ва биздан ҳеч нарса сўрамаслик мумкин?! Россия эса бунга қўшилади ва биз Бразилия-Хитой ташаббусини қўллаб-қувватлаймиз, деб айтади. Биз аҳмоқ эмасмиз, нега керак бу театр?» — деди Зеленский.
- Украина Россия билан урушни тугатиш учун «тинчлик формуласи» деб номланган ўз режасини таклиф қилмоқда. Унда турли соҳаларни, жумладан, Россия қўшинларини Украина ҳудудларидан олиб чиқиб кетиш ва Украинанинг энергетик хавфсизлигини таъминлашни ўз ичига олган 10 та банд бор. Украинанинг «тинчлик формуласи» бўйича биринчи саммит сентябрь ойида Швейцарияда бўлиб ўтганди. Россия томони таклиф қилинмаган.

Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев поддержал мирный план Бразилии и Китая по урегулированию конфликта в Украине. Об этом он заявил во время встречи с канцлером Германии Олафом Шольцем, который прибыл в Астану 16 сентября.
«Дальнейшая эскалация войны приведёт к непоправимым последствиям для всего человечества и, прежде всего, для всех стран, прямо вовлечённых в российско-украинский конфликт. К сожалению, хороший шанс на достижение хотя бы перемирия был упущен с отказом заключить Стамбульское соглашение. Но возможность для достижения мира по-прежнему существует», — сказал Токаев.
Глава Казахстана назвал «фактом», что Россия «в военном отношении непобедима» и призвал «внимательно рассмотреть все мирные инициативы» различных государств.
«На наш взгляд, мирный план Китая и Бразилии заслуживает поддержки. Руководители государств приходят и уходят, а народы, тем более соседние народы должны жить в мире и взаимопонимании», — отметил Токаев.
«С Россией Казахстан имеет самую протяжённую в мире делимитированную сухопутную границу в мире, между нашими странами развивается сотрудничество в рамках стратегического партнёрства и союзничества. В Казахстане с неподдельной симпатией относятся к украинскому народу, его самобытной культуре. Между нашими государствами никогда не было разногласий. Посольство нашей страны продолжает функционировать в Киеве», — добавил он.
Пресс-служба Акорды отметила, что Токаев высказался по поводу российско-украинской войны по просьбе Шольца.
• В мае Бразилия и Китая выпустили совместное предложение о мирных переговорах России и Украины, состоящее из шести пунктов. Они, в частности, призвали все заинтересованные стороны призываются «не эскалировать боевые действия» и поддержали проведение мирной конференции с участием как России, так и Украины.
• Президент Украины Владимир Зеленский ранее раскритиковал мирный план Китая и Бразилии по завершению войны, назвав его «деструктивным» и заранее согласованным с Кремлём. «Я говорил [президенту Бразилии] Луле, мы передавали китайской стороне: давайте вместе садиться, давайте разговаривать. Вы нам не враги, и мы вам не враги. Чего вы вдруг решили, что вы должны принимать сторону России или быть где-то посередине? Посредине чего? Мы не воюем посредине, мы не воюем на границе. Вы должны остановить русских. Как можно предлагать — вот наша инициатива? И ничего нас не спросив! А Россия здесь включается и говорит: мы поддерживаем бразильско-китайскую инициативу. Мы же не дураки, зачем этот театр?» — сказал Зеленский.
• Украина предлагает собственный план окончания войны с Россией, получивший название «формула мира». Он содержит 10 пунктов, охватывающих разные сферы, включая вывод российских войск с украинских территорий и обеспечение энергетической безопасности Украины. Первый саммит по украинской «формуле мира» прошёл в сентябре в Швейцарии. Российскую сторону на него не пригласили.