Ливаннинг «Ҳизбуллоҳ» қуролли гуруҳи аъзоларида бир вақтнинг ўзида пейжерлар (овозли хабарларни қабул қилувчи симсиз телекоммуникация қурилмаси) портлаганда камида тўққиз киши ҳалок бўлди ва 3000 га яқин киши яраланди. Reuters маълумотларига кўра, дастлабки портлашлар 17 сентябрь куни маҳаллий вақт билан тахминан 15:30 да содир бўлган ва Ливаннинг турли ҳудудларида, жумладан, мамлакат жанубида ва пойтахт Байрутда бир соат давом этган.
Агентлик хавфсизлик хизматидаги манбаларга ва воқеа жойидан олинган видеоёзувлар таҳлилига таяниб, баъзи пейжерлар овоз сигнали берилгандан сўнг портлаганини, шунинг учун қурилма эгалари уларни қўлга олган ёки экранни текшириш учун юзларига олиб келганини таъкидлади.
Reuters таҳлилларига кўра, портлашлар нисбатан кучсиз бўлиб, фақат қурилма эгасини ёки унга энг яқин турган шахсни жароҳатлаган.
Reuters`нинг Ливан хавфсизлик кучларидаги юқори мартабали манбаси ва яна бир манбанинг таъкидлашича, Исроил разведкаси «Моссад» портлашлардан бир неча ой олдин «Ҳизбуллоҳ» томонидан буюртма қилинган 5000 та пейжерга портловчи модда қўйган. Агентлик суҳбатдошларидан бирининг таъкидлашича, гуруҳ Тайваннинг Gold Apollo компаниясидан пейжерларга буюртма берган ва қурилмалар йил бошида Ливанга олиб келинган. Компаниян ўз баёнотида ушбу қурилмаларни ишлаб чиқармаганини ва улар Тайван ишлаб чиқарувчисининг брендидан фойдаланиш ҳуқуқига эга бўлган Европадаги фирма томонидан ишлаб чиқарилганини таъкидлади.
Таъкидланишича, «Ҳизбуллоҳ» аъзолари Исроил уларнинг жойлашувини кузата олмаслиги учун уяли телефонлардан воз кечиб, пейжерларга ўтган. Портлаган қурилмалар гуруҳ томонидан сўнгги ойларда олиб келинган сўнгги модель бўлган, деб хабар берди агентлик манбалари.
«Ҳизбуллоҳ» содир бўлган воқеа учун жавобгарликни Исроилга расман юклади ва «адолатли жавоб» беришни ваъда қилди. Исроил ҳозирча пейжерларнинг портлаши ҳақидаги хабарларга изоҳ бермади.
Axios нашрининг манбаларга таяниб ёзишича, операция ҳафта бошида Исроил бош вазири Биньямин Нетаньяҳу, унинг вазирлар маҳкамаси аъзолари ва махсус хизматлар раҳбарлари иштирокидаги хавфсизлик бўйича йиғилишларда маъқулланган.
Операциядан хабардор бўлган исроиллик манбанинг айтишича, Исроил разведка хизматлари миналаштирилган пейжерлардан гуруҳни кучсизлантириш учун «Ҳизбуллоҳ»га қарши кенг кўламли урушда биринчи зарба сифатида фойдаланишни режалаштирган.

По меньшей мере девять человек погибли и около 3000 получили ранения, когда у членов ливанской вооружённой группировки «Хезболла» одновременно взорвались пейджеры. По данным Reuters, первые взрывы прозвучали 17 сентября примерно в 15:30 по местному времени и продолжались в течение часа в разных регионах Ливана, в том числе на юге страны и в столице — Бейруте.
Агентство со ссылкой на источники в службе безопасности и анализ видеозаписей с мест происшествия отмечает, что некоторые пейджеры сдетонировали после того, как издали звуковой сигнал, из-за чего владельцы устройств брали их в руки или подносили к лицу, чтобы проверить экран.
Анализ Reuters показал, что взрывы были относительно сдержанными, ранив владельца устройства или находившегося ближе всего к нему. На записях с больниц видно людей с ранениями лица, рук и бедра.
Высокопоставленный источник Reuters в ливанских силах безопасности и ещё один источник утверждают, что израильская разведка «Моссад» заложила взрывчатку в 5000 пейджеров, заказанных «Хезболлой» за несколько месяцев до взрывов. Один из собеседников агентства рассказал, что группировка заказала пейджеры от тайваньской компании Gold Apollo, а устройства завезли в Ливан в начале года. Сама компания в своём заявлении заявила, что не производила эти устройства и они были изготовлены фирмой в Европе, которая имела право использовать бренд тайваньского производителя.
Источники агентства в дипломатических кругах и органах безопасности предположили, что взрывы могли быть вызваны детонацией батарей устройств, возможно, из-за перегрева.
Reuters отмечает, что члены «Хезболлы» отказались от мобильных телефонов и перешли на пейджеры, чтобы Израиль не мог отслеживать их местонахождение. Взорвавшиеся устройства были последней моделью, привезённой группировкой за последние месяцы, рассказали источники агентства.
«Хезболла» официально возложила ответственность за произошедшее на Израиль, пообещав «справедливый ответ». Неназванный представитель группировки сказал Reuters, что речь идёт о «крупнейшем провале служб безопасности» организации за почти год конфликта группировки с Израилем.
Израиль пока не комментировал сообщения о детонации пейджеров.
Издание Axios со ссылкой на источник пишет, что операцию одобрили в начале недели на совещаниях по безопасности с участием премьер-министра Израиля Беньямина Нетаньяху, членов его кабинета министров и глав спецслужб.
Израильский источник, осведомлённый об операции, рассказал изданию, что спецслужбы Израиля планировали использовать заминированные пейджеры в качестве первого удара в полномасштабной войне против «Хезболлы», чтобы парализовать группировку. Однако в последние дни у израильской разведки появились опасения, что их операцию раскроют, поэтому было решено взорвать пейджеры сейчас.