Урганч давлат университети талабалар турар жойи биноси қурилиши бўйича ўтказган тендер савдоларида қонун бузилиши ҳолати аниқланди, дея хабар қилди Рақобат қўмитаси матбуот хизмати.
Қўмитанинг Хоразм вилояти ҳудудий бошқармаси вилоят прокуратурасининг топшириғига асосан Урганч давлат университети томонидан давлат хусусий шерикчилиги асосида 7 қаватли, 600 ўринли талабалар турар жойи биноси қурилиши бўйича бошланғич нархи 29,7 млрд сўм бўлган тендер савдоси юзасидан ўрганиш ишларини ўтказди.
Ўрганишлар давомида университет томонидан Хоразм вилояти қурилишда танлов савдоларини ташкил этиш консалтинг марказига юборилган анкетада «7 қаватли, 600 ўринли талабалар турар жойи биноси қурилиши» объектини соҳавий мансублиги ва хавф-хатар тоифаси II-тоифа қилиб белгиланганлиги маълум бўлди.
Вазирлар Маҳкамасининг 2020 йил 20 августдаги 496-сонли қарорига асосан, 9 қаватгача бўлган Олий таълим муассасалари III-тоифа сифатида «Шаффоф қурилиш» миллий ахборот тизимига жойлаштирилиши лозимлиги қайд қилинган.
Аммо Урганч давлат университети томонидан III-тоифа сифатида «Шаффоф қурилиш» миллий ахборот тизимига жойлаштирилиши лозим бўлган объектни II-тоифа қилиб белгилаши натижасида бошқа вилоятдаги қурилиш ташкилотларининг тендерда иштирок этиши чекланган.
Юқоридагиларга асосан, ҳудудий бошқарма Махсус комиссияси томонидан Урганч давлат университетига нисбатан «Рақобат тўғрисида»ги қонуннинг 29-моддаси талаблари бузилиши юзасидан белгиланган тартибда иш қўзғатилиб, натижаси юзасидан буюртмачи ташкилот мансабдор шахсига нисбатан маъмурий жавобгарлик белгилаш юзасидан тегишли суд органига маълумотлар юборилди.
Шунингдек, қонун бузилиш ҳолатини бартараф этиш ва келгусида йўл қўймаслик юзасидан кўрсатма берилди.

При проведении тендера на строительство общежития для студентов Ургенчского государственного университета выявлено нарушение закона, сообщает пресс-служба Комитета по развитию конкуренции и защите прав потребителей.
Территориальное управление комитета по Хорезмской области провело проверку тендера, организованного Ургенчским государственным университетом, на строительство 7-этажного студенческого общежития на 600 мест стоимостью 29,7 млрд сумов на основе государственно-частного партнерства.
Согласно постановлению Кабинета министров от 20 августа 2020 года (№496), высшие учебные заведения до 9 этажей должны быть размещены в национальной информационной системе «Шаффоф курилиш» («Прозрачное строительство») как объекты III категории.
В ходе проверки выяснилось, что в анкете, отправленной университетом в Хорезмский консалтинговый центр по организации тендерных торгов в сфере строительства, проект «7-этажное студенческое общежитие на 600 мест» был классифицирован как объект II категории отраслевой принадлежности и риска.
В результате это ограничило участие строительных организаций из других регионов в тендере, говорится в сообщении.
Специальная комиссия Управления комитета возбудила дело в отношении вуза за нарушение статьи 29 закона «О конкуренции» (требования против ограничения конкуренции на торгах). Документу по делу направлены в суд, чтобы привлечь должностное лицо заказчика к административной ответственности.
Кроме того, выдано предписание об устранении выявленного нарушения и недопущении подобных ситуаций в будущем.