Шавкат Мирзиёев 19 сентябрь куни атроф-муҳитни муҳофаза қилиш соҳасидаги таклифлар тақдимоти билан танишди.
Ҳавони мусаффо сақлаш, экологик ҳодисаларнинг таъсирини камайтириш учун иккита дастур ишлаб чиқилган.
Биринчиси — Чанг бўронларига қарши курашиш ва уларнинг оқибатларини юмшатиш бўйича 2024−2030 йилларга мўлжалланган миллий дастур. Бу ҳужжатда «Евро-4» стандартидан паст тоифадаги ёқилғини сотиш ва ундан фойдаланишни босқичма-босқич тўлиқ тақиқлаш назарда тутилади (президент 2025 йилдан бошлаб Аи-80 бензинидан воз кечиш бўйича кўрсатма берганди). Бунинг учун Бухоро ва Фарғона нефтни қайта ишлаш заводлари юқори сифатли ёқилғи ишлаб чиқариш бўйича модернизация қилинади.
Иккинчиси — Тошкент шаҳрида атмосфера ҳавоси сифатини яхшилашга қаратилган чора-тадбирлар дастури бўлиб, унга кўра, келгуси 5 йилда пойтахт ва унга туташ Тошкент вилояти туманларида 441 гектар «яшил белбоғ» ва боғлар ташкил қилинади.
Санитар тозалаш ишларини тартибга солиш мақсадида мавжуд марказ негизида Чиқиндиларни бошқариш ва циркуляр иқтисодиётни ривожлантириш агентлигини тузиш таклиф этилмоқда (январь ойида шу ном билан комиссия тузилган эди). Санитар тозалаш корхоналарининг самарадорлик кўрсаткичларига қараб, учта тоифага ажратган ҳолда рейтинг тизими жорий этиш режалаштирилган.
Янги қуриладиган, баландлиги 12 метрдан ёки умумий майдони 500 квадрат метрдан ортиқ бўлган биноларни лойиҳалаштиришда унга туташ ҳудудларнинг камида 25 фоизини кўкаламзорлаштириш талаби қўйилади. Шунингдек, атроф-муҳитга зарари кўп саноат корхоналари ҳам «яшил белбоғ»лар ташкил этиш мажбуриятини олади. Бу талаблар президентнинг 2023 йил 23 ноябрдаги қарорида ўз ифодасини топган ва жорий йилнинг 1 мартидан кучга кириши керак эди.
Экологик ҳуқуқбузарликларнинг олдини олиш, бу борада жамоатчилик назоратини кучайтириш мақсадида фаол ва ташаббускор инсонларни рағбатлантириш учун «Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган эколог» фахрий унвонини таъсис этиш таклифи билдирилди.
Президент атроф-муҳит билан боғлиқ бўлган масалалар бўйича қарорлар қабул қилиш жараёнида жамоатчиликнинг ахборот олиш имконияти, иштироки ва одил судловга эришиш имконияти тўғрисидаги Орхус конвенциясига қўшилиш масаласини кўриб чиқди.
Экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва иқлим ўзгариши вазири Азиз Абдуҳакимов.Экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва иқлим ўзгариши вазири Азиз Абдуҳакимов.
Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексга қурилиш майдонларида атмосфера ҳавосини муҳофаза қилиш талабларига риоя қилмаслик бўйича модда киритиш таклиф этилмоқда. Шунингдек, дарахтларни кесиш ва қасддан қуритиш, дарё ўзанларидан ноқонуний қум-шағал қазиб олиш, чиқиндиларни белгиланмаган жойларга ташлаш кабилар учун жарималарни ошириш ва қатъийлаштириш чоралари кўрилиши кўзда тутилган.
Вазирлар Маҳкамасининг 2019 йил 27 майдаги қарори билан мамлакатда экологик маркировкалаш тизими жорий этилган. Энди ISO 14024 халқаро стандартига мувофиқ, маҳсулот ва хизматларни Yashil belgi номи остида ихтиёрий экологик маркировкалаш жорий этилади.
Бундан ташқари, 2 минг 336 та хўжалик юритувчи субъектларда автоматик мониторинг станциялари, чанг-газ тозалаш ускуналари ва сув тозалаш иншоотларини ўрнатиш бўйича тармоқ жадвалларини тасдиқлаш кўзда тутилган.
Экология вазирлиги ҳузурида жамоатчилик назорати остида бошқариладиган ва юридик шахс мақомига эга бўлмаган Яшил хайрия жамғармаси ташкил этилади. Электрон харид иловаларида «Яшил тўлов» ихтиёрий устама тури очилади. Бу жамғарма ва тўлов президентнинг ноябрдаги қарорида ҳам қайд этилганди.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 19 сентября ознакомился с презентацией предложений в сфере охраны окружающей среды.
Для сохранения чистоты воздуха и снижения влияния антропогенных факторов на экологию разработаны две программы, сообщила пресс-служба главы государства.
Первая — Национальная программа по борьбе с пыльными бурями и смягчению их последствий на 2024−2030 годы. Этот документ предусматривает поэтапный полный запрет на продажу и использование топлива категории ниже стандарта «Евро-4» (президент поручал отказаться от бензина Аи-80 с 2025 года). Для этого Бухарский и Ферганский нефтеперерабатывающие заводы будут модернизированы для производства высококачественного топлива.
Вторая — программа мер, направленных на улучшение качества атмосферного воздуха в Ташкенте, согласно которой в ближайшие 5 лет в столице и прилегающих районах Ташкентской области будут созданы зелёные пояса и парки на площади 441 гектар.
Для упорядочения работы по санитарной очистке предлагается на базе действующего центра создать Агентство по управлению отходами и развитию циркулярной экономики (в январе была создана комиссия с таким названием). Планируется внедрить рейтинговую систему предприятий по санитарной очистке с разделением их на три категории в зависимости от показателей эффективности.
Предусматривается установление требования, согласно которому при проектировании вновь строящихся зданий высотой более 12 метров или общей площадью более 500 квадратных метров должно озеленяться не менее 25% прилегающей к ним территории.
Кроме того, промышленные предприятия, оказывающие значительное воздействие на окружающую среду, будут обязаны создавать зелёные пояса. Эти требования уже отражены в указе президента от 23 ноября 2023 года и должны были вступить в силу с 1 марта этого года.
Для предупреждения экологических правонарушений и усиления общественного контроля в этой сфере предлагается учредить почётное звание «Заслуженный эколог Республики Узбекистан», чтобы поощрять активных и инициативных граждан.
Президенту также представили информацию о присоединении к Орхусской конвенции о доступе к информации, участии общественности в принятии решений и доступе к правосудию по вопросам, касающимся окружающей среды.
Министр экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Азиз Абдухакимов.
В Кодекс об административной ответственности предлагается ввести статью о несоблюдении требованиям охраны атмосферного воздуха на строительных площадках. Также планируется ужесточение финансовых санкций штрафов за вырубку и умышленную сушку деревьев, незаконную добычу песка и гравия из русел рек, выброс отходов в неустановленных местах.
Постановлением Кабинета иинистров от 27 мая 2019 года в стране введена система экологической маркировки. Теперь в соответствии с международным стандартом ISO 14024 будет введена добровольная экологическая маркировка продукции и услуг под названием Yashil belgi («Зелёный знак»).
Кроме того, намечено утвердить отраслевые графики по установке станций автоматизированного мониторинга, пылегазоочистного оборудования и локальных водоочистных сооружений на 2336 предприятиях.
При Министерстве экологии будет создан Зелёный благотворительный фонд без статуса юридического лица, который будет управляться под общественным контролем. В приложениях электронных платёжных систем будет внедрена возможность добровольных благотворительных отчислений «Зелёный платёж» для посадки деревьев. Об этом фонде и платеже также говорилось в ноябрьском указе президента.